Degenkolb září. Blýskne se i na MS?

05.09.2014 | Marek Matějka

Degenkolb září. Blýskne se i na MS?

John Degenkolb získal ve dvanácté etapě Vuelty už třetí vítězství a je prozatímním vládcem sprinterů v tomto ročníku. A o tuto svoji pozici už asi nepřijde, protože jeho hlavní soupeř Nacer Bouhanni bude mít už asi jen jednu příležitost. Navíc usiluje i


John Degenkolb získal ve dvanácté etapě Vuelty už třetí vítězství a je prozatímním vládcem sprinterů v tomto ročníku. A o tuto svoji pozici už asi nepřijde, protože jeho hlavní soupeř Nacer Bouhanni bude mít už asi jen jednu příležitost. Navíc usiluje i o vítězství v bodovací soutěži a ladí formu před světovým šampionátem.

Degenkolb ale neprožívá jen pohodovou Vueltu. Po tvrdém pádu v sedmé etapě je stále ovázaný a sám říká, že cítí, že mu trocha síly a výbušnosti kvůli tomu chybí. Degenkolb nepřišel jen o dost kůže, ale také se mu do rány dostala infekce, která ho na pár dní oslabila. I s tím ale dokázal vyhrát v Logronu, kde slavil i před dvěma lety. Formu tedy jednoznačně má.


A bude ji potřebovat, protože letošní trať světového šampionátu ve španělské Ponferradě by mu měla skvěle sedět. „Abych byl upřímný, jediné, co o té trati vím je, že mi každý říká, jak mi bude výborně sedět. Sám jsem ji ještě neviděl, ani profil, ani ve skutečnosti. Ale pokusím se být ve stoprocentní formě.“

A dostat se do stoprocentní formy pro světový šampionát vyžaduje absolvovat Vueltu. Degenkolb má ale letos za sebou i Tour de France a vysokou formu měl už i na jaře, když dojel druhý na Paříž – Roubaix, vyhrál Gent – Wevelgem a zářil i na dalších klasikách. Má tedy už pořádně dlouhou sezónu. To vše by ale Degenkolb měl umět zvládnout. Trať v Ponferradě je podle expertů, kteří ji viděli na vlastní oči, stavěná pro rychlé závodníky. Ale pro takové, kteří umí vydržet náročný závod a přejet pár kopečků. Přesně takovým typem je John Degenkolb.


Takových typů je samozřejmě ve světovém pelotonu víc, například Peter Sagan. Slovenský šampion ale ani zdaleka nemá Degenkolbovu formu, i když se do ní pomalu dostává. Degenkolb bude mít i mnohem silnější týmovou podporu. Pro Němce by měl být jasným lídrem, žádného takového závodníka už nemají. Soupeřů bude mít ale samozřejmě mnohem více. A ne jen mezi sprintery. Mnozí favorité budou chtít udělat závod co nejtěžší, protože spurtu skupiny nebudou chtít. To je případ Fabiana Cancellary a také celého italského národního týmu, který staví svoji sestavu kolem vrchaře Vincenza Nibaliho.

Také domácím Španělům chybí někdo, jako byl Oscar Freire. Španělé mají asi nejsilnější národní tým světa, ale pro Valverdeho, Rodrigueze, Contadora a další závodníky je trať asi příliš jednoduchá. Něco však určitě vymyslí.


John Degenkolb už jeden úspěch na profesionálním světovém šampionátu zažil. Před dvěma lety v holandském Valkenburgu dojel čtvrtý za Philippem Gilbertem, Edvaldem Boassonem Hagenem a Alejandrem Valverdem. Šťastný z toho sice rozhodně nebyl: „Je to hořký pocit, kolik příležitostí stát se mistrem světa ještě budu v životě mít?“, prohlásil tenkrát v cíli. Letos se ta příležitost opět naskytne, stačí ji využít.

Foto La Vuelta, GiantMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste