Jak Hlohovec, tak i první český pohár v Bíteši vyhráli zástupci týmu Whirlpool-Author, Hlohovec polský cyklista Bartosz Warchol a Bíteš náš veterán Tomáš Bucháček. Na poháru dokonce slavili dvojitý úspěch, když Bucháčka na stupně vítězů doprovodil druhý Michael Kukrle. Třetí místo ukořistil zástupce SKC Tufo Prostějov Tomáš Koudela a to je tým, který se v letošním jaru ukazuje také velmi dobře. 

Už v Hlohovci a nyní i v Bíteši byly barvy hradeckých i Prostějova v pelotonu nejviditelnější a tyto dva týmy nejvíc tvořily vývoj závodů. Čistě statisticky z Bíteše: Whirlpool a Prostějov měly všechny tři závodníky na stupních vítězů, ale také sedm míst zástupců v první desítce a deset v první dvacítce. Hradec musel po odchodu svých dvou klíčových jezdců Jirky Polnického a Poláka Pawla Cieslika do Verva - ActiveJet, tým výrazně obměnit a zatím se jeví silný. V Prostějově se začíná projevovat systematická práce Tomáše Konečného a postupné budování týmu. Zatím je nejzajímavějším závodníkem týmu Tomáš Koudela, třetí muž z Bíteše a jeden z nejvíce aktivních závodníků v Hlohovci. Ale tým posílil i rychlý Tomáš Medek a celý tým se opět zlepšil. 

 

U ostatních týmů byla účast v popředí výsledkových listin jen záležitostí jednotlivců. I když na Českém poháru dobře zajel pátý Jan Stӧhr z týmu CK Příbram – Fany Gastronomie a šestý Martin Bláha z pražské Dukly, ale jinak je Dukla zklamáním jara. Pražský celek je hodně odlišný od předešlých let a odchody některých klíčových cyklistů (Hačecký, Sisr) sílu kádru výrazně snížily. 

Výborné desáté místo si na české Primaveře vybojoval junior Jakub Otruba z našeho asi nejsilnějšího mládežnického klubu Mapei Merida Kaňkovský. Jeho pohyb v pelotonu a výkon i výsledek v tak,  na juniora, dlouhém závodě byl skvělý. Jedenáctým místem představil na domácí scéně barvy týmu Klein Constantia Roman Lehký. Ten však startoval sám a neměl moc příležitostí ovlivnit závod. Také posun celku LAWI Author Cycling je pro českou scénu nadějný a doufáme, že rozčeří vody domácí scény. Tým tvoří lidé zapálení pro věc a lze očekávat další posun a zkvalitňování týmu. Očekáváme, že i na dalších závodech budou závodníci týmu hodně aktivní. 

 

Slabá zahraniční konkurence

Letos nám chyběla větší zahraniční účast na naší klasice. Nepřijel žádný polský tým, ti měli v neděli svůj první závod. Slabší to bylo i ze Slovenska, chyběla Dukla, která se letos přestěhovala z Trenčína do Bánské Bystrice a v termínu Bíteše startovala v Maroku. Ani od našich jižních sousedů z Rakouska jsme se nedočkali velké účasti. Nejlepší ze zástupců rakouských týmů byl na šestnáctém místě Petr Lechner, který se po roce v českém pelotonu opět vrátil do Rakouska a letos jezdí za vídeňský tým ARBӦ Denzel Cliff.

V loňském roce byla startovní listina Bíteše naplněna až po okraj, letos právě kvůli menší zahraniční účasti startovalo „jen“ 142 cyklistů. Ale to je číslo na české poměry stále slušné.

Foto Josef Vaishar/Cycling.photography a Jan Brychta/SvětCyklistiky