František Raboň věří v prodloužení smlouvy

25.06.2009 | Manfred Strnad

František Raboň věří v prodloužení smlouvy

Trochu unavený, ale přesto s dobrou formou přijel František Raboň na mistrovství republiky do Bánovců nad Bebravou, kde obhajuje loňský titul v časovce. Letos na jaře dostal v týmu Columbia-Highroad volnější ruku a předvedl se náramně. Vyhrál prolog Tour

Trochu unavený, ale přesto s dobrou formou přijel František Raboň na mistrovství republiky do Bánovců nad Bebravou, kde obhajuje loňský titul v časovce. Letos na jaře dostal v týmu Columbia-Highroad volnější ruku a předvedl se náramně. Vyhrál prolog Tour de Romandie, oblékl se do žlutého a také dalšími výkony především v časovkách si jednoznačně řekl o prodloužení smlouvy ve stáji, která letos nasbírala už 45 profesionálních vítězství.

Těsně před odjezdem na Slovensko uspořádal Raboň tiskovou konferenci v Praze. „Za největšího konkurenta v mistrovské časovce považuji Standu Kozubka. Přesto nemohu v roli obhájce titulu přemýšlet o druhém nebo třetím místě jako o úspěchu. Navíc se mi letos v jízdě proti chronometru daří,“ řekl Raboň den před startem. Mechanika mu bude dělat táta i když by klidně dostal k dispozici týmového mechanika. „Columbia-Highroad si mistrovských titulů svých závodníků mimořádně cení. Jsme mančaft osmnácti národností a loni jsme v časovkách nasbírali sedm titulů po celém světě, včetně Rogersova v Austrálii,“ vysvětluje Raboň.

V hlavní roli rychlostDo týmu ve znamení rychlosti zapadl František Raboň mladší náramně. Pochvaluje si spolupráci, která loni Columbii přinesla rekordní počet prvenství, o která se v koncovkách stará především fenomenální spurtér Mark Cavendish. „Pro úspěch v koncovce je rozhodující posledních pět kilometrů. Dokážeme se poskládat tak, že Mark nemusí šlapat moc na sílu. Pokud se konkurenti chtějí dostat do výhodné pozice, stojí je to na větru dost sil. Většinou se mezi nás ani nedostanou a v podstatě rezignují,“ vysvětluje Raboň úspěšnou taktiku „sprintérského vláčku“, jehož je součástí. Tato role mu zůstane nejspíš i v příštím roce, ale letošní individuální úspěchy mu do budoucna přinesou více volnosti. „Zřejmě už nebudu muset tolik tahat od začátku závodů a dostanu tak víc šancí ukázat se,“ přemítá silničář původem z Plzně. V příštím týdnu nejspíš s týmem Columbia-Highroad podepíše novou a o poznání výhodnější smlouvu.

Až podle pocitůO nedělním startu na mistrovství republiky v závodě jednotlivců se rozhodne až podle pocitů po časovce. Možná až těsně před startem. „Včera jsem si volal s Romanem Kreuzigerem. Kdyby na mistráku startoval, společně bychom měli šanci něco vymyslet. V této situaci zatím váhám, jestli pojedu,“ říká upřímně Raboň. Přiznává, že by se mu moc líbil prolog Tour de France na 15,5 kilometru v Monaku jako další příležitost se ukázat. „Cítím však, že jarní forma postupně odchází, ale ještě je to pořád dost dobré. Nechci se do sestavy týmu pro Tour de France tlačit, abych pak ve třetím týdnu skončil a řekl sorry, jsem moc unavený. V širší nominaci dvanácti třinácti závodníků ale pořád figuruju. V podstatě je nás pět až šest kandidátů na dvě místa. Taktika týmu na začátek Tour je jasná a vyhovovala by mi. Velmi dobře zajet prolog, za dvě etapy následuje týmová časovka, kterou umíme a po ní bychom mohli někoho obléknout do žluťáka. Jako časovkář bych se do sestavy hodil, ale větší šanci má třeba Grabsch, který přece jenom přejede kopce líp než já a byl by týmu v dalším průběhu užitečnější. Reálněji než o Tour uvažuji o Vueltě, která by zároveň byla skvělou přípravou na mistrovství světa. Tam bych konečně chtěl předvést daleko lepší výsledek než v minulosti,“ plánuje český závodník.

Favoritem je ContadorZa hlavního favorita Tour de France považuje František Raboň stáj Astana v čele s Alberto Contadorem. O žlutý dres lídra závodu by ji mohl připravit snad jedině Saxo Bank. Trochu líto je mu Cadela Evanse. „Na Dauphiné Libéré se mu po dvou etapách prakticky rozpadl tým. Podporovali ho maximálně tři závodníci. Slabší mančaft ho bude nejspíš limitovat i při Tour de France. Ambice jeho vlastního týmu Columbia-Highroad vidí především v etapových koncovkách Marka Cavendishe. „Může vyhrát třeba pět etap. V celkovém pořadí by se měl nejvýše prosazoval Kim Kirchen. Úspěchem by bylo umístění do desítky,“ hodnotí reálné šance kolegů František Raboň. Palce bude držet Romanu Kreuzigerovi. Věří, že se mu podaří vylepšit loňské postavení a proniknout do elitní desítky celkového pořadí. Na otázku, jestli trochu nežárlí na Kreuzigerovy úspěchy odpovídá: „Každý jsme jiný typ závodníka. V podstatě si nekonkurujeme.“Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE