Pojďme se jen na chvíli vrátit k jeho prvnímu ročníku v roce 1909 a zkusit si představit tehdejší závodní stroje, stav vozovek, délku jednotlivých etap a třeba i servis pro závodníky.

Giro d' Italia vzniká stejně jako Tour de France pro propagaci časopisu, zde konkrétně pro Gazetta dello Sport. Jeho první ročník se jede o šest let později než první ročník Tour de France, tedy na jaře roku 1909. Jeho celková délka v prvním roce jeho zrodu čítala 2448 km rozdělených pouze do 8 etap. Což v průměru na jednu etapu činilo úctyhodných 306km.
 
Pro objektivnost nutno přiznat, že mezi každou etapou měli závodníci dva dny volna, takže závod odstartovaný 13. května dospěl do finiše 30. května. Výkon v dnešních podmínkách asi ne tak úplně neuvěřitelný, ale tehdy...
 
Neexistovaly žádné silnice dnešního typu. První asfaltové silnice se začínají budovat v Americe okolo roku 1920. Dnes, když závodníci urazí z celkových 220 km po Strade Bianchi, připadá nám to ohromující a závod to najednou dělá dramatickým a zajímavým. V prvních ročnících to byl ten nejlepší povrch, který si závodníci pro trasu své etapy mohli přát. Což je vidět na dnes velmi vzácných fotografiích z tehdejších závodů.
 
A dnešní a tehdejší bicykl? Prostě srovnáváme nesrovnatelné. Dnešní karbonové stroje vážící okolo 6 či 7 kilogramů a s elektronickým řazením oproti strojům vážícím dvojnásobně, s jedním převodem, naštěstí už alespoň s volnoběhem a jednou přední plášťovou brzdou.
 
Podobné je to i s oblečením a servisem v průběhu závodu. Funkční prádlo, pláštěnky, tejpovací pásky, hřejivé gely, karavana automobilů a domestici starající se o své lídry oproti závodníkům ve vlněných dresech a kraťasech s galuskami omotanými okolo své hrudi, voda ze studní a horká či studená polévka v hospodě u cesty. Prostě něco, co je dnes pro všechny z nás naprosto nepředstavitelné.
 
Připomeňme si tedy alespoň pár fotografií z prvního ročníku Gira, který vyhrál Luigi Ganna v celkovém čase 89 hodin 48 minut, což nám dává průměrnou rychlost 27,26 km/hod. a pokloňme se hrdinům tehdejšího Gira, ale i ostatních závodů historie.
 

loading...