A současně jsme ho nemuseli dlouho přemlouvat, aby se s kalendářem zapojil do našeho Vánočního speciálu.

Pane Kociáne, jakými slovy byste popsal svůj fotokalendář na rok 2017?

Svůj autorský kalendář, který vydávám od roku 2013, jsem letos pojal jako rekapitulaci svého fotografického působení na poli české maratónské cyklistiky. Zároveň jsem chtěl, aby byl kalendář dobročinný, takže cyklistická parta mi přišla jako ideální skupina lidí, která ráda pomůže těm, kteří to potřebují.

Čím se liší od vašich podobných počinů v minulých letech? Má jinou atmosféru a energii?

V minulosti jsem kalendáře tvořil výhradně ze své volné tvorby, která čítá převážně minimalisticky pojatou architekturu a krajinu. Letos jsem se tedy vydal úplně jinou cestou a zvolil jsem obrázky sportovní, dynamické.

Proč jste si vybral podporu projektu a ústavu Cesta domů? Je to pro Vás osobní záležitost?

Celý projekt Cesty domů se mi velmi líbí, jelikož se jedná o téma velmi aktuální a v naší zemi poměrně dost démonizované a málo diskutované. A to je, myslím, potřeba změnit, stejně jako je třeba změnit náš přístup k umírajícím a smrti jako takové. Aktuálnost tohoto tématu je pro každého z nás neoddiskutovatelná, ať už chceme, nebo ne. Ústav Cesta domů jsem podpořil už v minulosti, a proto jsem se rozhodl ho podpořit i nyní. Osobní záležitost to pro mě ale není.

V jakých lokalitách vznikaly snímky pro kalendář?

Snímky vznikaly v Hostýnských vrších a jejich okolí, v Beskydech, v Krkonoších a v okolí Štítů a Lanškrouna, tedy na závodech Mamut Tour, Beskyd Tour, Krakonošův cyklomaraton a na Rampušákovi. Všechny fotky pocházejí ze závodů a na fotkách jsou tedy jen závodníci.

Snažil jste se konkrétní fotky dělat cíleně během sezóny, abyste už věděl, že tato konkrétní půjde do kalendáře?

Ne, fotky jsem vybíral pro kalendář až posléze.

Dají se fotky do kalendáře vůbec plánovat, anebo se většinou vybírají až z nafocených děl?

Určitě se plánovat dají, zvlášť v jiných žánrech, ale já to tak nedělám. Ani v rámci volné tvorby nefotím fotky pro kalendář. Snažím se dělat hodnotné fotky pro jejich prvotní účel a z těch potom za ten který rok vybrat to, co je dle mého soudu nejlepší.

Jak fotky vznikaly – jezdíte po trati závodu autem, anebo třeba jen čekáte na jednom konkrétním místě?

Po trati jezdím autem. Celý závod absolvuji autem se závodníky, vždy jedu dopředu, vyberu si místo, udělám fotky, která mám v plánu, a pokračuji dál.

Čím vás fascinuje cyklistika obecně a ta silniční zvlášť?

Cyklistiku mám rád pro její rozmanitost. Na silniční cyklistice se mi líbí to, že asi v největší míře zahrnuje glanc a pověstné utrpení. Naleštěné závodní speciály, barevně sladění závodníci, úsměvy před startem a následná bolest v kopcích, těžké podmínky v dešti nebo sněhu, křeče, pády. Chce to obrovskou míru morálky, aby tohle někdo absolvoval stále dokola, a proto mám silniční cyklistiku moc rád.

Jiným cyklistickým disciplínám se s objektivem nevěnujete?

Jen velmi okrajově. Občas fotím jedny olomoucké MTB závody, dříve jsem ještě hodně jezdíval na cyklokrosy.

Plánujete na příští rok už nyní téma eventuální další kolekce fotek pro kalendář?

Zatím ne, na to je ještě brzy. Už o tom přemýšlím, ale konkrétní formu to ještě nemá.

Cítíte touhu vyrazit za fotografickými snímky v příštím roce na nějaké vzdálenější místo, na závod třeba v zahraničí?

Do zahraničí vyjet neplánuji. Nepracuji úplně běžnou metodou a na větších závodech bych určitě na práci neměl tolik klidu. Proto se spíš hodlám zaměřit vedle maratónů i na menší závody.

Jaké vybavení k fotografování používáte?

V současné době používám duo od Nikonu, na jednom těle mám trvale teleobjektiv a na druhém těle mám širokoúhlý objektiv. Konkrétně používám těla D700 a D300 a objektivy Nikkor 80-200/2,8 a Sigma 10-15.

Co říkáte moderním trendům fotografií z mobilů anebo akčních kamer? Dokáží tyto akční fotoaparáty nahradit anebo alespoň odvést podobnou službu jako zrcadlovky s velkými objektivy?

Já se těmto trendům nebráním. Velmi kvituji neustálé zvyšování kvality mobilních fotoaparátů, protože co je lepší, než mít schopný kompaktní fotoaparát v kapse. Stejně tak se mi líbí výstup akčních kamer. Myslím si, že zrovna tyto technologie asi zrcadlovky nenahradí, ale řekl bych, že za pár let zrcadlovky nahradí bezzrcadlovky (mirrorless). Tyto fotoaparáty jsou velmi schopné a kompaktní a už nyní v určitých sférách fotografie zrcadlovkám pěkně zatápí.

Máte ve sportovní fotografii nějaké vzory anebo sledujete jiné kolegy, jejichž práci uznáváte?

Z kolegů, jejichž práci považuji za špičkovou, zmíním tři. Je to Martin Kozák z Prahy, jehož portfólio je neskutečné a jeho přístup k fotografování sportu velmi kreativní a otevřený. Pak je to Michal Červený, jehož fotky považuji za jedny z nejlepších na světě (mimochodem čerstvý vítěz Czech Press Photo ve sportovní kategorii). Nakonec je to Dan Vojtěch, jehož působení ve fotografickém týmu RedBullu asi hovoří za vše.

Kde jinde mohou čtenáři vaše fotografie ještě vidět?

Mé fotografie vycházejí převážně v časopisu 53x11 a občas se nějaká objeví i v časopisu Velo. Dále jsou fotografie, které osobně považuji za nejlepší, k vidění na mém webu. A pokud by někoho zajímala nedávná cyklistická historie, tak i v galeriích Roadcycling.cz je k vidění mnoho mých fotografií.

Na jaké další druhy fotografií se ještě zaměřujete a které ve vaší práci převažují?

Pokud oddělím osobní volnou tvorbu od té „pracovní“ tvorby, tak v osobní převažuje architektura s občasnou krajinou a dokumentární fotografie. Mám poslední dobou rád i takové to zápisníkové focení. Z pracovní hrají prim svatební a rodinná fotografie.

Jezdíte stále aktivně na kole?

Aktivně není asi ten správný výraz! :-D Po několika letech úplně bez kola jsem v této sezóně obnovil horské kolo a vozím se na něm převážně pro regeneraci a pro zábavu. Závody už ale neplánuji, stejně jako neplánuji nějaké významnější trénování.

Jakému dalšímu sportu se ještě věnujete? Můžeme se těšit na fotky i z jiných sportovních disciplín?

V současné době se nejvíce věnuji běhání, kdy mě baví dlouhé trailové běhy. O focení běžeckých závodů přemýšlím, ale jestli k tomu nakonec dojde, to zatím nevím. Jiné sporty si občas zafotit jdu, ale nebývá to často, protože přes sezónu na to nejsem schopen vyhradit si na to dostatek času.

Děkuji za rozhovor, přeji mnoho úspěchů a ať se kalendář prodává!  

loading...

foto: archiv Víta Kociána