Laktát a laktátová křivka

29.09.2016 | Lukáš Istenčin

Laktát a laktátová křivka

Kolegové z webu Cykloseminare.cz pro vás připravili videoseminář o aktuálním dění okolo laktátu a o některých z nových pohledů na něj a laktátovou křivku.

Slova, která jsou trénujícím cyklistům jistě dobře známá. Tištěná i elektronická média zaměřená na sportovní přípravu se jim věnují pravidelně a pro průměrně počítačově gramotného jedince jistě nebude problém dohledat zdroje informací, které uvedené termíny vysvětlují, dávají do souvislostí, představují laické i odborné veřejnosti. Mohlo by se zdát, že vše už bylo řečeno a zkoušet přidat informace nové je zbytečným "nošením dříví do lesa".

Jenže pohledy na sportovní trénink se liší u jednotlivých trenérů a vyvíjí v čase. Poznatky o tom, co se s naším tělem děje při fyzické zátěži se neustále doplňují a zpřesňují, objevují se přístroje a zařízení, které dávají veřejnosti k dispozici to, co bylo před několika lety určeno pouze vyvoleným top sportovcům atd.

Téma vám představil a na vaše dotazy zodpověděl náš host Jiří Dostal. Veřejnosti je znám jako atestovaný internista, kardiolog, zátěžový fyziolog, lektor atd. Již výčet jeho rolí je zárukou, že se svým tématům věnuje z různých úhlů pohledu a propojuje poznatky více oborů. Tento odborník poskytuje zdravotnické zázemí a předává tréninková doporučení mnoha českým reprezentantům různých sportovních odvětví. Na mezinárodní úrovni spolupracuje např. s týmem RedBull Endurance. V institutu sportovního lékařství využívá doposud v Čechách nedostupné diagnostické nástroje, jejichž prostřednictvím zjišťuje fyziologické limitace amatérských a vrcholových sportovců a vnáší do sportovní přípravy pokrokové metodologie a postupy.

Přiblížili jsme vám význam laktátu a vyšetření laktátové křivky pro řízení sportovního tréninku. Ve videosemináři bylo prezentováno, co je to laktát a jakým způsobem se v těle/krvi tvoří. Vysvětlili jsme vám, jak se měří hladina laktátu v krvi. Debatovali jsme nad tím, jaké informace naměřený údaj nese, jaké nést nemůže, a jaké možná nese, a do jaké míry je možné trénink v terénu řídit na základě údajů naměřených v laboratoři. Přiblížili jsme vám, jaký význam tomuto údaji sportovci připisují a řekli jsme si zda oprávněně či neoprávněně.

Celý seminář bude posléze rozdělen na kratší tématická videa, která budou umístěna do sekce Poradna.

Foto ikony: mtbiker.skMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste