Mnoho let se pořádají společné Česko – Slovenské mistráky a to jak národnostně, tak i v kategoriích Elite a U23. Jedou se tak vlastně v jedné akci čtyři závody. Český svaz cyklistiky chce vyzkoušet nový formát šampionátu a tak v nedělním závodě pojedou společně jen jezdci v kategorii Elite. V sobotním programu se tedy odehrají závody juniorů, žen i U23 – snad se sem vejdou.

Proč to tak je, stručně vysvětlil v Bíteši sekretář svazu Stanislav Kozubek

RC Pojede se oddělený mistrák v Elite a U23?

SK Ano, letos chceme vyzkoušet tento formát. 

Je to z důvodů přidělování bodů UCI z mistráku i pro U23?

Ne, to byl mediální šum. U23, i když bude startovat samostatně, žádné body nezískává. Závodník kategorie U23 by získal body jedině ve společném závodě s Elite, kdyby obsadil místo,  kterému se body přidělují.

Proč jste k tomu tedy přistoupili?

Chceme to vyzkoušet, byla obava z příliš malého pelotonu v Elite a U23, ale není to pravda, obě kategorie budou mít důstojný počet závodníků na startu.

Bude se v tomto formátu pokračovat i v dalších ročnících?

Příští rok na Slovensku pravděpodobně ne, slovenská strana chce zůstat u společného závodu. My letošní mistrák vyhodnotíme a rozhodneme se o tom jak pokračovat u nás.

Rozdělení kategorií určitě přinese do mistráku mnoho nového. Týmy jsou složeny většinou z jezdců obou kategorií a tak týmová režie bude složitější. Pomůže si v U23 třeba Favorit Brno, který zde bude silný. Naopak v Elite budou mít mnozí situaci složitější.

Příkladem tomu mohou být poslední dva mistři. Jak Zdeňku Štybarovi, tak i Petru Vakočovi k titulům významně pomohli jezdci našeho třetidivizního týmu a farmy Etixxu. Výrazně se vyrovnají například síly dvojice Sagan/Kreuziger vs. Štybar/Vakoč. Sagan s Kreuzigerem byli velice silní už v Žilině, Peter Sagan titul obhájil, Romana o lepší výsledek připravily technické problémy. I Roman si v Žilině zorganizoval určitou pomoc jiných závodníků, ale ti byli slabší, než kluci kolem Schlegela. Nyní ve prospěch jezdců týmu Tinkoff hovoří i početně silná převaha ze slovenské strany v podání Saganova bratra Juraje, Koláře a Bašky. Na těžké trati v Kyjově se dá z pohledu českého titulu očekávat souboj právě Kreuzigera, proti Štybarovi s Vakočem. A pokud Roman projeví zájem vozit v následujícím roce mistrovský trikot, tak jsem si jist, že mu i slovenská strana pomůže. V Žilině se jelo na jistotu domácího Petra Sagana, v Kyjově to může být jinak. Také jde o účast na OH a tu má Peter Sagan jistou, Roman ne.

Předpokládáme, že větší šanci na titul budou mít za této situace i další čeští profesionálové, domácí Jan Bárta, nebo Leo König, Karel Hník, Jan Hirt... Může to být hodně zajímavý šampionát.

 

Foto Jan Brychta