Letošní mistrák rozdělen

05.04.2016 | Libor Matějka

Letošní mistrák rozdělen

Mistrovství republiky, které se letos pojede v jihomoravském Kyjově, bude mít rozdělený závod kategorií Elite a U23

Mnoho let se pořádají společné Česko – Slovenské mistráky a to jak národnostně, tak i v kategoriích Elite a U23. Jedou se tak vlastně v jedné akci čtyři závody. Český svaz cyklistiky chce vyzkoušet nový formát šampionátu a tak v nedělním závodě pojedou společně jen jezdci v kategorii Elite. V sobotním programu se tedy odehrají závody juniorů, žen i U23 – snad se sem vejdou.

Proč to tak je, stručně vysvětlil v Bíteši sekretář svazu Stanislav Kozubek

RC Pojede se oddělený mistrák v Elite a U23?

SK Ano, letos chceme vyzkoušet tento formát. 

Je to z důvodů přidělování bodů UCI z mistráku i pro U23?

Ne, to byl mediální šum. U23, i když bude startovat samostatně, žádné body nezískává. Závodník kategorie U23 by získal body jedině ve společném závodě s Elite, kdyby obsadil místo,  kterému se body přidělují.

Proč jste k tomu tedy přistoupili?

Chceme to vyzkoušet, byla obava z příliš malého pelotonu v Elite a U23, ale není to pravda, obě kategorie budou mít důstojný počet závodníků na startu.

Bude se v tomto formátu pokračovat i v dalších ročnících?

Příští rok na Slovensku pravděpodobně ne, slovenská strana chce zůstat u společného závodu. My letošní mistrák vyhodnotíme a rozhodneme se o tom jak pokračovat u nás.

Rozdělení kategorií určitě přinese do mistráku mnoho nového. Týmy jsou složeny většinou z jezdců obou kategorií a tak týmová režie bude složitější. Pomůže si v U23 třeba Favorit Brno, který zde bude silný. Naopak v Elite budou mít mnozí situaci složitější.

Příkladem tomu mohou být poslední dva mistři. Jak Zdeňku Štybarovi, tak i Petru Vakočovi k titulům významně pomohli jezdci našeho třetidivizního týmu a farmy Etixxu. Výrazně se vyrovnají například síly dvojice Sagan/Kreuziger vs. Štybar/Vakoč. Sagan s Kreuzigerem byli velice silní už v Žilině, Peter Sagan titul obhájil, Romana o lepší výsledek připravily technické problémy. I Roman si v Žilině zorganizoval určitou pomoc jiných závodníků, ale ti byli slabší, než kluci kolem Schlegela. Nyní ve prospěch jezdců týmu Tinkoff hovoří i početně silná převaha ze slovenské strany v podání Saganova bratra Juraje, Koláře a Bašky. Na těžké trati v Kyjově se dá z pohledu českého titulu očekávat souboj právě Kreuzigera, proti Štybarovi s Vakočem. A pokud Roman projeví zájem vozit v následujícím roce mistrovský trikot, tak jsem si jist, že mu i slovenská strana pomůže. V Žilině se jelo na jistotu domácího Petra Sagana, v Kyjově to může být jinak. Také jde o účast na OH a tu má Peter Sagan jistou, Roman ne.

Předpokládáme, že větší šanci na titul budou mít za této situace i další čeští profesionálové, domácí Jan Bárta, nebo Leo König, Karel Hník, Jan Hirt... Může to být hodně zajímavý šampionát.

 

Foto Jan Brychta

Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste