Lutych - Bastogne - Lutych uzavře sezónu klasik

22.04.2016 | Marek Matějka

Lutych - Bastogne - Lutych uzavře sezónu klasik

Nejstarší a podle mnohých i nejtěžší klasika Lutych - Bastogne - Lutych uzavře sezónu jarních klasik. La Doyenne je klasikou pro vrchaře, pro závodníky, kteří umí šetřit síly a mají dostatek zkušeností.

Lutych - Bastogne - Lutych je výjimečně náročný závod. Kopců je na trase nepočítaně a nejdůležitější je pro každého závodníka ušetřit co nejvíce sil do závěru závodu. Nejslavnější stoupání je La Retoude, ale to už není tak důležité místo pro vývoj závodu. Je příliš daleko od cíle. Důležitější je Roche-aux-Faucons na 234. kilometru. Prudký výjezd rozdělí peloton, následuje falešná rovina a dlouhý sjezd až do posledního kopce Sain-Nicolas. Cílové stoupání v Ans končí levotočivou zatáčkou a už následuje pouze cílová rovina. Zde se rozhoduje. V posledních letech je častější, že se rozhoduje ve spurtu první skupiny. V tom případě je favoritem závodník, který je nejmenší unavený a dostatečně rychlý.  

Favorité

Vloni první místo na Valonském šípu, potom na Lutychu, letos znovu nejlepší ve stoupání Huy a také největší favorit nedělního monumentu. Bude to opět Valverde?

Favorité se na nejstarší klasice příliš nemění. Hlavními favority jsou bývalí vítězové, závodníci, kteří už v minulosti dokázali, že na Liége dokážou uspět. Vítězství obhajuje Alejandro Valverde, trojnásobný vítěz, král ardenských klasik a hlavní favorit závodu. Valverde má vše, co je potřeba. Umí číst závod, ví, jak ušetřit síly a je velmi rychlý, když je to potřeba. Navíc má i mimořádně silný tým. Valverdeho si bude všichni soupeři hlídat.  

Petr Vakoč s týmem na obhlídce trati

Výjimečně silný tým má Etixx - Quick Step. Početní převahu měl belgický celek už na kostkových klasikách. A má je i v Ardenách, protože má v kádru Dana Martina, vítěze L-B-L a Juliana Alaphilippa. Mladý Francouz dojel na druhém místě na Valonském šípu loni i letos a také na L-B-L v loňské sezóně. Alaphilippe je budoucností ardenských klasik. Předpokládáme, že v budoucnosti budou mezi hlavní hvězdy ardenských klasik patřit Alaphilippe, Belgičan Tim Wellens a snad i Petr Vakoč.  

Český mistr je velmi platný pomocník pro lídry Martina a Alaphilippa. Lutych je na  něj stále příliš dlouhý a těžký závod. Ale domestik je špičkový, také díky svému odhodlání a zodpovědnosti.  

 

Roman Kreuziger vloni útočil

Druhý český účastník Lutychu má mnohem větší ambice. Roman Kreuziger povede do boje tým Tinkoff. Pro Kreuzigera je Lutych nejlepší jednorázový závod, protože nejvíce zkušený český profesionál je velmi dobrý ve čtení závodu a šetření sil. Kreuziger už dokázal dojet na čtvrtém místě (a přitom jel jen jako superomestik pro Vinokurova) a pódium ani první místo není tolik vzdálené. Lutych je často velmi špatně výpočitatelný závod a pokud se někomu podaří ujet, může vyjít i nečekaný únik.  

Mezi velmi silné týmy patří i Orica GreenEdge. Amstel Gold Race sice australskému týmu příliš mě všemu, protože Michael Matthews dojel na pátém místě, ale Lutych se už podařilo vyhrát Simonu Gerransovi. Ten je jediným lídrem. Také bratři Yatesovi budou pracovat na slavnějšího a zkušeného týmového kolegu. Gerrans je dostatečně vytrvalý a navíc velmi rychlý. Před dvěma lety dokázal ve spurtu první skupiny v Ans porazit Alejandra Valverdeho a Michala Kwiatkowského. K Lutychu směřuje Gerrans celý začátek sezóny. Vynechal Milán - Sanremo a Amstel se jel na Matthewse, takže očekáváme, že se na Lutych připravil ideálně a bude v nelepší formě.  

Všichni ostatní favorité jsou spíše outsidery. Joaquim Rodriguez je lídrem týmu Katusha, Lutych ještě nevyhrál, ale to neznamená, že ve 36 letech se vítězství nemůže dočkat. Silný tým má Lotto Soudal s Timem Wellensen, Tonym Gallopinem.  

Sky by rád už konečně vyhrál nějaký monumentů, ale Michal Kwiatkowski bohužel nevypadá, že by byl v životní formě. Na Amstelu zmrzl v dešti a odpadl z pelotonu.  A Lutychu ale také nemá být moc dobré počasí. Kwiatkowski je hlavním lídrem Sky, Sergio Henao musí kvůli vyšetřování biologického zůstat doma, takže zálohou je čtvrtý muž z Valonského šípu Wout Poels.  

Také specialisté na třítýdenní závody se na start postaví. Vincenzo Nibali se na Giro del Trentino příliš neukázal, ale třeba se šetřil přímo na Lutych. Chris Froome v životě nevyhrál jednorázový závod, proto není pravděpodobné, že by vyhrál zrovna monumentální klasiku. Ale cyklistika je nevypočitatelná.  

Všichni fanoušci by se měli před sezónou etapových závodů ještě užít jarní klasiku. Čtvrtý monument sezóny rozhodně stojí za pozornost.  

Jak budou vypadat letošní stupně vítězů?!

Server inrng.com hodnotí favority takto:

***** Alejandro Valverde

**** Julian Alaphilippe, Dan Martin

*** Michał Kwiatkowski, Enrico Gasparotto, Simon Gerrans

** Rui Costa, Romain Bardet, Joaquim Rodriguez, Diego Ulissi, Roman Kreuziger

* Barguil, Sanchez, Fuglsang, Pozzovivo, Poels, Gallopin, Albasini, Bakelants, Nibali  

Eurosport začíná s přímým přenosem ve 14:00  

A také Česká televize letos nakoupila Tour spolu s Roubaix i Lutychem a ta začíná vysílat v 13:55

Foto Sirotti

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


USPS
Tak snad už konečně něco pořádného vyhraje i ten Špecijální mančaft na ty klasiky...
23.04.2016 6:45:44