MR Žilina – silniční závod - ŽIVĚ

28.06.2015 | -mlm-

MR Žilina – silniční závod - ŽIVĚ

Bude to šampionát jako řemen. Slovenským kolegům se podařil dobrý tah, umístili letošní mistráky do Žiliny, do rodného města Petra Sagana a to je trefa do černého. Už špalíry diváků při páteční časovce překvapily. A dnes asi bude trhat Žilina rekordy v návštěvnosti. Peter Sagan je prostě slovenskou megahvězdou. Když se střetnete s atmosférou ve městě na vlastní kůži, tak vás to opravdu překvapí. Tři večery jsme strávili v centru města, v zahrádkách restaurací od mnoha stolků zní klábosení o cyklistice, což celkem vyvede z míry. Žilina dnešních dnů žije Petrem Saganem.

A také asi bude vše podřízeno jeho dnešnímu vítězství, nejde jen o slovenský titul, tady jde o víc, o vítězství v závodě. Jinak budou tribuny nespokojené. Dost pravděpodobně i pro tento účel sem jede Roman Kreuziger, splnit přání svého týmového kolegy, účastnit se a pomoci mu i na trati závodu. Roman Kreuziger a Peter Sagan jsou v přístupu k republikovému šampionátu jako voda a oheň. Jeden sbírá mistrovské dresy od začátku profesionální kariéry a letos přidal dokonce i časovkářský, druhému trikot českého mistra nic moc neříká, ale to je jejich svobodná volba.

Letos slovenští pořadatelé zvolili Žilinu a kdybychom se z toho chtěli poučit, kam příští rok umístíme MR my? Těžko radit: Sagan – Slovensko – Žilina, to jde všechno dohromady, ale co v případě českého pořadatele?
Máme dva velké závodníky oba rodištěm v Moravské Třebové! Tak tam? Roman Kreuziger se tam narodil, Leopold Kӧnig se zde narodil i žil/žije. Ale užila by si Moravská Třebová tak silně republikový šampionát? Lepší je asi Stříbro, které je se Zdeňkem Štybarem mnohem víc srostlé, tedy Zdeněk s městem. Přeci jen Roman Kreuziger se v Moravské Třebové jen narodil, rodiče žili v Lanškrouně a brzo se stěhovali do Plzně. Takže v Plzni? Nebo v Lanškrouně? Tam se jede příští český pohár a v Lanškrouně se dá uspořádat hodně těžký šampionát. Začínal tam s cyklistikou Leopold Kӧnig a také tam žil. Co připravit MR k jeho naturelu a vlastně i naturelu Romana Kreuzigera, tedy vyloženě těžký horský šampionát? Nebylo by to špatné, vloni ve Slavkově si Kӧnig stěžoval, že na podobné trati nemá proti Saganovi a Štybarovi šanci. Ale co s pelotonem? Na těžké trati by z něho zůstaly jen trosky! Kolik by do cíle dojelo asi závodníků?

No těžko radit, pojďme zpět do dnešní Žiliny, vše je přichystané a bude to mela. Především je to opravdu megaakce, kterou jsme v posledních letech v cyklistice nezažili ani na Slovensku ani u nás. V Žilině to dýchá cyklistikou a Petrem Saganem. Řeší se tu problémy s parkováním, s dostupností tratě, s diváky, prostě opravdu velká akce.

Zveřejnili jsme začátek živé reportáže už dopoledne, protože se chceme podělit o vynikající atmosféru, ale s opravdovou reportáží začneme až po startu.

 


Trať závodu není pro muže příliš náročná, tedy ne pro ty nejlepší, ale k selekci může docházet. Ovšem náročný je spurt, konkrétně kilometrové stoupání končící 300 metrů před cílem ubere spurtérům hodně sil a je to naprosto nejlepší dojezd právě pro Sagana. Jen bude potřebovat udržet peloton pohromadě, nebo být v první skupině. To by mohl být jediný zádrhel v jeho scénáři. V Púchově také nevyhrál závod, když byla odjetá trojice českých závodníků. A opět zdůrazňujeme, že očekáváme nejen boj o titul a trikot šampióna, ale také o absolutní vítězství. Nedá se očekávat manifestační dojezd, v kterém Sagan „prohrál“ ve Slavkově.

A velkou neznámou bude v této situaci boj o český titul. Saganova skupina nebude chtít připustit podobný vývoj, jako v Púchově. V Olomouci před čtyřmi roky si jel Sagan sólo pro vítězství i titul. Naši si ho příliš nevšímali, on si jel vlastní závod, náš mistrák vyhrál Petr Benčík. O rok později prohrál závod v Púchově, pochopitelně mu patřil slovenský titul, český získal Milan Kadlec. O další rok později vyhrál v Dubnici závod i titul, před Honzou Bártou. A vloni přijeli se Zdeňkem Štybarem na náměstí ve Slavkově, každý pro svůj mistrovský titul a rozhodčí určili za vítěze závodu Zdeňka Štybara.

Letos se dá očekávat pátý titul v řadě, to na české straně je to mnohem pestřejší. Vy čtenáři byste si nejvíc přáli vidět v mistrovském dresu Romana Kreuzigera, alespoň tak to vypadá podle naší ankety. Tak třeba vás letos vyslyší!


Foto Jan Brychta
Grafika pořadatelé

galleryLive


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


rada
co se děje do dalšího kola neprojela spousta kvalitních jezdců Sisr,Hampl,Velits,Hebík,Nipl,Okrouhlický,Novák,Baška!!!
28.06.2015 11:43:29
rada
tak to byla chyba na online timingu.
28.06.2015 12:15:36
Divac
Velice děkuji RoadCycling.cz za textový přenos. Vidět to jen v televizi, tak ani nevím, kdo je český mistr. Hrozná amatéřina, ten televizní přenos, ještě jednou díky zdejšímu serveru.
28.06.2015 14:56:56
Kurri_22
Slovenská televize projela snad všechny důležité momenty. Místo těch jsme mohli slyšet plkání Štětiny nebo Kozubka. To si člověk říkal, že radši nedrží huby.
28.06.2015 15:00:22
USPS forever
Já jsem zase o něco chytřejší. Díky Tesařovi vím, že protože je SKY britská stáj a prezident UCI je taky Brit, tak celá kauza RK byla na objednávku konkurence mužikovy hračky za účelem poškodit \"ramínko\" na GT. Jsem moc rád, že do studia ČT sport vybírají takové odborníky! Akorát velká škoda, že dnes musel předčasně odejít ze studia na tu Florenc - tak snad příště se dozvím další zajímavé věci z cyklistiky...
28.06.2015 15:37:15
cioran-m
No, každopádně jel dnes Křižák skvěle, forma před Tour asi bude hodně dobrá. Nebýt té smůly, asi dojeli se Sagim do cíle spolu. Peter si tam dělal naprosto, co chtěl, až to bylo trochu trapný. Fajn, že Juraj byl na Slovensku druhý, moc jsem mu to přál. Mladej Vakoč porazil po časovce Lea zas, tentokrát přímo a byl z toho mistrovskej dres - pro tak mladýho kluka další docela velkej úspěch! O Slov.tv raděj však ani nemluvit. :-)
28.06.2015 15:53:13
discorderr
ten TV přenos byla otřesná propaganda Sagana,jak za komunismu,pouštět tam sračky když se láme závod
28.06.2015 16:22:11
rada
\"Mladej Vakoč porazil po časovce Lea zas\"????? V časovce ho ale neporazil.
28.06.2015 19:20:43
cioran-m
rada: Pravda. Poplet jsem to.
28.06.2015 21:17:41
vasour 1
Ale je poznat jak se projevila obrovská síla televizního přenosu a nezastupitelnost live přenosu.Loni zdejší server spadl pod náporem a letos je sledovanost méně jak poloviční oproti loňsku.
30.06.2015 8:37:48
Libor (RC)
Ale ten rozdíl finanční pro pořadatele, zadarmo a za statisíce! A ty naše reportáže se s televizí navzájem nevylučují, především v etapových závodech a zejména ve všedních dnech mají svůj velký přínos. A pokud se nedá koupit výroba televizního přenosu, což je dosud ve 100% českých závodů, tak je to dobrý informační kanál.
30.06.2015 9:42:19