Může si česká cyklistika dovolit Live přenosy?

28.03.2016 | Libor Matějka

Může si česká cyklistika dovolit Live přenosy?

Byl to první pokus zprostředkovat živé obrázky z cyklistických závodů na našem webu.

Technologie, kterou vyvinula společnost TECHNISERV IT je podobná té, kterou zapůjčili maďarští technologové do Žiliny a pro Czech Cycling Tour. Jejich záběry v těchto případech využívala televize.

Ovšem vedle odstranění drahého přenosu signálů z televizních motocyklů přes vrtulník na pozemní síť českých, nebo slovenských telekomunikací, který se počítá ve statisících za jednu etapu, nám jde i o zlevnění celého výrobního procesu. Tedy především nutného personálu, který celý přenos připravuje. Pokud byl někdo na poslední etapě CCT vloni v Dolanech, tak si mohl všimnout hemžení televizních pracovníků a nasazené techniky. I když pořadatel zlevnil přenos vynecháním poplatků radiokomunikacím a nutnosti nasazení translantačního vrtulníku, stejně musela být výroba neskutečně drahá. Pokud ji Česká televize občas poskytne zdarma, tak jen dobře, ovšem pro cyklistiku to není obvyklé.

Proto se snažíme najít optimální cestu k rozumným nákladům, aby si to česká cyklistika mohla dovolit.


Ovšem jsme na úplném začátku

Nyní jsme si ověřili, že plus/minus na kvalitě datového signálu mobilního operátora dokáže Techniserv odesílat video signál. Je ještě nutné najít optimální způsob natáčení, nebo jeho cenové varianty. I když finančně nedosáhneme na možnosti záběrů z vrtulníku (to je jiný vrtulník, než ten pro přenos signálu) byly by optimální tři motocykly pro zajištění přenosu. To znamená tři motorky, tři řidiči, tři kameramani, střihač signálů – režisér a komentátor. A to je pořád hodně drahá záležitost, na kterou nejsou v české cyklistice potřebné finance. Pořadatelé si něco podobného zřejmě nebudou moci dovolit!


Zatím nejsou ani lidé

Poznatky ze Žiliny a CCT ukázaly, že není ani kvalitní personál. V Žilině natáčeli maďarští kameramané se svými motocyklisty, z CCT zajišťovala kameramany Česká televize, s motorkáři pořadatele, ale bylo to špatné. Optimální pohyb kamer kolem pelotonu, skupin a jednotlivců by potřeboval mnohem víc zkušeností. V Olomouci se zkoušela montáž technologie až den před etapou, dopoledne ještě nevěděli kameramani, zda mají sedět po směru jízdy, nebo zády k řidiči (což se ovšem nesmí) a tak jednotlivé obrázky z motocyklů nebyly optimální. Zachraňovala se situace pevnými kamerami v prostoru startu a cíle a studiem. To je ovšem opět jen v možnostech televize, pokud se rozhodne uvolnit prostředky pro cyklistiku. To neřeší celou sezónu domácích závodů a je jedno, že to nejsou pořady v TV, ale „jen“ na internetu.

K nezkušenostem českých kameramanů s cyklistikou ještě přistupuje málo zkušeností domácích rozhodčích s pohybem televizních motocyklů. Třeba v Žilině byly motocykly dost často a zbytečně vyháněny z pozic, kde nijak nebránily závodníkům a neovlivňovaly závod. V Dolanech se zase motocykl jedoucí před pelotonem snažil dělat záběry i v rychlém sjezdu, ale byl tak daleko, že jste na televizních obrazovkách mohli cyklistiku jen tušit.


V samotném Hlohovci byly poznatky z přenosu pozitivní, pochopitelně to ale bylo od lidí, kteří jsou na cyklistice přímo zainteresovaní. Již samotnou účastí v Hlohovci věnovali cyklistice sobotu a chtěli z trati co nejvíc informací. Naše samotná reportáž měla průměrnou sledovanost, ale to musíme dát ještě do kontextu čtyř volných dnů, kdy sledovanost webů klesá. Na sledovanosti článku s odstupem dvou dní můžeme konstatovat, že se živá reportáž podílela asi jednou třetinou.

Do Bíteše máme čtyři dny, uvítáme diskusi, nápady a připomínky.

Chceme přenos ještě vylepšit a zkvalitnit. Potom se rozhodneme jakou cestou dál pokračovat. Techniserv si nedělal velké ambice k oslovení velkého potenciálu diváků. Vývoj směřoval k závodům, které již sám podporuje: Hlohovec, Bíteš a kadetský Závod Míru v Jevíčku. Bylo by ovšem škoda neudělat něco víc, když se technologie ukázala dost výkonná.

Foto Josef Vaishar a Jan BrychtaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


discorderr
lepší něco než nic,když se tady cpou prachy do kopaček a hokejek,je třeba ocenit snahu,na poprvé není nic TIP TOP
28.03.2016 15:20:14
makr
Prenos byl bajecny. Kometar skvely a zasveceny. Moc diky. Idealni by bylo, kdyby prenos zustal jako zaznam na youtube. Uz se tesim na Bites.
28.03.2016 17:22:06
Libor (RC)
Na YouTube samozřejmě je, rozložený do třech dílů, najdete ho na kanále Techiservu: odkaz
28.03.2016 17:35:50
mch
Díky za to, co bylo vidět. Lepší něco než nic mně to i takhle stačí . Žádná reklama ,žádný studio vstup s vysloužilou \"smažkou\".Každý si z toho vezme své. A chlapci \"eliťáci\" se možná budou pod kamerou snažit být v balíku aktivní.(nebo aspoň nebalit když za to první \"polák\" vezme) Ještě jednou díky, bylo to fajn!
28.03.2016 18:19:48
zajoch
odkaz tady je celý den i hobíkama což určitě ocení kdo závodil :-)
28.03.2016 18:52:06
PK
Už jest to psal, ale rád to zopakuji. Objíždím závody po celé Evropě a dvojkové závody nemají žádný takový pěkný přenos. Dělají online pomocí textů, ale obraz je obraz. Občas někdo dá kameru na 1 až 3 místa a dává to na internet. To je tak maximum. Gratuluji a přeji další pěkné přenosy.
28.03.2016 19:53:56
koloběžka
Je to úžasné! Jen tak dál! Děkuji.
29.03.2016 7:44:08
Kolohnát
To.mch Prosím můžete vysvětlit kdo je pro Vás vysloužilá smažka pokud si pamatuji tak ve studiu byl vždy s cyklistu kdo něco dokázal a měl co říci k tématu.
29.03.2016 8:05:58
lata ferdus
Za mě to bylo napoprvé fantastické! Hodně pomohlo, když se k hlavnímu komentátorovi přidal i ředitel (pořadatel?) závodu. Přece jen ve dvou se komentuje mnohem lépe a lépe se to i poslouchá. Za obrazovou stránku (vzhledem k možnostem) palec nahoru!
29.03.2016 8:27:56
zabak
Ahoj, musím říct že ROADCYCLING nepřekvapil, je to totiž nejlepší server a i když jsem závod viděl na živo, zbytek okruhu jsem samozřejmě neviděl. Opět jste vizionáři kteří rozumí cyklistice a dokáží ji zprostředkovat ostatním a zpopularizovat tento sport. Díky a nenechte se nikým vykolejit.
29.03.2016 8:40:41
boldrick
Gratuluju. Je potreba vychytat mouchy, ale na poprve vyborny vysledek.
29.03.2016 10:04:59
Libor (RC)
V tomto případě RoadCycling poskytl jen určitý servis, největší zásluhu na těchto živých záběrech má firma TECHNISERV IT
29.03.2016 14:50:50
Přeprallson
do pár roků hoši HLOHOVEC nej závod sezóny !!! přenos byl super, ercéčka a Techniserv se umí a chtějí domluvit, to je základ. ředitel závodu, zvaný Hergotson, se pro moderování skoro narodil... hlavně ale ví co se za ródlama děje, jak to v kopci nebo na větru bolí, a nebojí se zašaltrovat tvrdší převod, jak říkají Ostravaci. Já bych ho rád slyšel při komentování etap TdF nebo Gira na čtsport...
30.03.2016 19:11:19
Přeprallson
Dneska jsem to s Hersonem probíral, kdyby nám ercéčka nasnímaly derby ( časovku HOD-BV-HOD ), to by bylo éňo ňéňo...vidět Bártiča jak jede špicu a za nim ostatní HODO borci odpadají, a do toho břeclavský A team jedoucí jako švýcarské hodinky seřízení ve Velkých Bílovicách..... a ten mohutný finiš v HO u sauny, včetně afterpárty !!!
30.03.2016 19:14:25