Nastavení posedu - Guru Cycling, 1. díl

19.07.2016 | Marek Matějka

Nastavení posedu - Guru Cycling, 1. díl

Pro nastavení správné pozice na kole existuje spousta způsobů a praktik a existuje hodně názorů na to, co je vlastně ta správná pozice na kole a jak by měl cyklista sedět. My jsme jeden z nejvíce progresivních způsobů vyzkoušeli v nové prodejně Triexpert, v pražských Holešovicích. Jedná se o Guru.

 

Systém Guru je především samotný přístroj. Ten je plně elektronicky nastavitelný a není nutné kvůli každému přenastavení slézat. Jediné, co se musí nastavit mechanicky, je délka klik a samozřejmě výměna sedla. Guru umí plynule a rychle měnit všechny parametry pomyslného kola. Vše se dá nastavovat velmi jemně, po milimetrech. Vyhoví se tak i velkým pedantům.

A jak takové nastavení posedu probíhá v praxi? ,,Zájemce o nastavení posedu přijede na svém kole, které já přeměřím a zadám do Guru. Každý tedy začíná na stejné pozici, na jaké jezdí na svém vlastním kole", říká zkušený fitter Jan Dubec, expert nastavování posedu společnosti Triexpert. ,,Klient šlape nejdříve ve své pozici, na kterou je zvyklý a já sleduji, co by se mohlo změnit, nebo zlepšit", dodává. Právě zkušené oko fittera je pro dobré nastavení posedu velmi důležité. A důležité jsou i znalosti z fyziologie. ,,Mám za sebou přes šest set měření posedu, podle různých způsobů nastavení. Takže zpravidla rychle poznám, co je třeba hned změnit, a pak se hlavně dolaďuje podle přání klienta a podle toho, jak se na kole cítí".

Ale to předbíháme. Prvním krokem správného nastavení posedu je říct si, co vlastně za typ posedu klient požaduje. Pokud je to hobby silničář, nastaví se posed pro sportovní a pohodlný posed na silničním kole. Ale jsou klienti, kteří chtějí zefektivnit posed na časovkářském speciálu či na triatlonovém kole. ,,Kola na časovku a na triatlon jsou podobná, ale nastavení je úplně odlišné. Triatlonisté nejsou omezení pravidly UCI, to znamená, že můžou mít delší posed a tak dále. Také jezdí delší trasy a posed je proto jiný".

Autor článku nemá už žádné výkonnostní ambice, proto zvolil nastavení posedu na klasickém silničním kole. Nastavení pozice podle vlastního kola probíhá rychle a klient začne šlapat v pozici, na kterou je zvyklý. Přístroj měří watty, cyklista se musí trochu zapotit, protože na kole se sedí trochu jinak, když se jede volně a jinak, když se podává nějaký výkon. Fitter následně udělá pár změn a upozorní klienta na nedostatky. Vždy se nějaké najdou. ,,Postupně nastavuji kolo do pozice, v jaké si myslím, že by mělo být, aby vyhovovalo. Klient následně odpovídá na to, zda mu to vyhovuje, zda-li se cítí lépe, nebo jestli jsou změny nevyhovující", dodává Honza Dubec. Malých či velkých změn posedu se během nastavení udělá opravdu hodně, automatický systém Guru dovolí rychle porovnat všechny možné varianty a zvolit tu správnou. To je hlavní výhoda Guru, není časově náročné udělat změny a jezdec může okamžitě porovnat, co je lepší.

,,Během nastavení nevycházíme z žádných tabulek, do kterých bychom se za každou cenu snažili cyklistu dostat. Podle jiných způsobů se měří délky nohou, trupu, a tak dále, a podle toho se nastavuje kolo, ale my na to jdeme jinak, hned nastavíme pozici, která by měla být ideální a pracujeme i podle pocitů cyklisty". 

Kromě různých délek a úhlů, se fitter zaměřuje i na nastavení kufrů, často mají cyklisté osu kufru příliš vepředu. ,,Důležité je vybrat i správné sedlo, aby netlačilo na měkké tkáně a krev mohla bez problému proudit. Problematická bývají sedla s kulatým profilem, které hodně tlačí. Lepší je ploché sedlo a samozřejmě dobré je sedlo s dírou, aby nevznikl žádný tlak. Ale i to se musí pečlivě vybírat, aby opravdu vyhovovalo".

Jan Dubec se během své praxe běžně setkává se zažitými předsudky a dlouholetými zvyky. Mezi ty patří například sedlo ve vodorovné poloze. ,,UCI letos konečně umožnila i závodníkům mít více skloněné sedlo. Je to důležité, protože pokud je sedlo pouze rovně, může tlačit. A pro správnou pozici zad, není možné mít sedlo rovně. Sedlo v rovině patří mezi nejvíce zažité nesmysly, podobně jako že se musí sedět na sedacích kostech. To ale téměř není možné, v takovém případě by se cyklista musel hodně ohnout. A cyklista nemá mít kulatá záda. Cyklista by měl na kole sedět jako sportovec, to znamená měl by držet záda rovně, ramena uvolněná a zapojit do držení těla i břicho."

Není vždy vhodné brát si za příklad profesionální závodníky, kteří jsou často velmi konzervativní nebo nemají v nabitém programů prostor a čas upravovat posed. Často se bojí negativních výsledků. Profesionálové jsou velmi citliví na změny posedu. ,,Mezi profesionály jsou velké rozdíly. Někteří na kole sedí schoulení, jiní více jako atleti. Například Petr Vakoč je dobrým příkladem. Velmi se věnuje cvikům středu těla a na kole sedí podle toho. Nastavením Guru prošel před přestupem do Tinkoffu i Peter Sagan a i na jeho posedu je to znát."

Tradice se často neslučuje s moderními přístupy. ,,Například ženy na kole mnohem častěji sedí lépe než muži. Nejsou tak zatížené předsudky a i v normálním životě se snaží stát rovně a dobře vypadat. Chlapi na to častou kašlou a jen tak visí. Proto mě vždy naštve, když slyším, jak nějaký ,,zkušený" cyklista radí kolegyni cyklistce, aby se trochu sklonila a neseděla na kole tak rovně. Je to přesně naopak, to spíš ona by mu měla poradit, že by měl zapojit do držení těla i břicho a využívat tak naplno své stavby těla."

Ale aby cyklista mohl sedět rovně a uvolněně, potřebuje k tomu správný posed. Kolo nesmí být příliš krátké, a tak dále. A s tím pomůže právě systém Guru. Systém Guru má v sobě data o rozměrech stovek kol všech možných značek. Podle ideálního posedu tak ihned doporučí typ kola a jeho velikost včetně délky představce, podložek pod představcem a všech ostatních rozměrů. ,,Nebo to může být naopak. Jsou samozřejmě i klienti, kteří mají své kolo a nechtějí nebo nemůžou ho hned vyměnit za jiné. Proto se v takovém případě snažíme upravit posed v rámci možností, podle velikosti rámu. Doporučíme tady některé změny, které můžou být opravdu zásadní, ať už jde o délku představce, sklon sedla, sedlovku, nebo třeba délku klik. Běžně se prodávají kola s klikami 170 mm, 172,5 mm a 175 mm. To ale neznamená, že zrovna vám takové délky vyhovují a klidně můžou být vhodné mnohem kratší kliky."

Poté, co klient nastaví ideální posed, je třeba ho otestovat i v běžném životě. Na kole s novými rozměry je třeba jezdit a udělat si názor na to, zda je všechno v pořádku. ,,Lidé se často bojí říct, že jim něco nevyhovuje. Není v tom ale žádný problém, pokud někomu posed nesedí, je možné nastavení opět upravit. Za další nastavení už nic neúčtujeme, stále se totiž jedná o to původní nastavení, jen jsou třeba další změny podle zkušeností ze silnice či terénu. Každou takovou odezvu vítáme."

V druhém díle článku o nastavení posedu pomocí technologie Guru se podíváme na konkrétní změny a výsledky nastavení na samotném testerovi.

Foto Guru Cycling

 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE