Nejlepší časovkáři historie

12.10.2016 | Marek Matějka

Nejlepší časovkáři historie

Při příležitosti konání světového šampionátu v časovce mužů, jsme připravili žebříček deseti nejlepších časovkářů historie. Nejedná se pouze o nejlepší specialisty na chronometry a nejúspěšnější závodníky z mistrovství světa či Olympijských her, ale také o legendy časovek na etapových závodech.

10. Chris Boardman 

Opravdový a původní specialista na časovku. Jiný závod než časovku vyhrát ani nedokázal. Svoji dokonalost v boji s chronometrem předvedl i při absolutně nejrychlejší hodinovce historie, při které využil i své dráhové kořeny. Boardman vítězil v časovkách na Tour de France a je také prvním mistrem světa v individuální časovce z roku 1994.

9. Francesco Moser

Italský elegán je slavný zejména díky svým vítězstvím v klasických závodech a svému dokonalému stylu šlapání, ale také v časovce byl ve své době těžko porazitelný. Díky časovce vyhrál své jediné Giro d'Italia. Výborný byl v časovce družstev a své tempařské schopnosti uplatnil i při úspěšném pokusu o světový rekord v hodinovce.

8. Tony Rominger

Švýcar patří mezi nejúspěšnější závodníky na Grand Tours v historii a to hlavně zásluhou individuálních časovek. Díky tomu vyhrál Giro a také tři Vuelty. Rominger byl mimořádně dobrý časovkář zejména v dlouhých etapácích, ze světového šampionátu má pouze jeden bronz, ale to je dáno také krátkou historií individuální časovky na světových šampionátech. Přesto Romingera můžeme řadit k nejlepším.

7. Bradley Wiggins

První britský vítěz Tour dokázal ze svého talentu na časovky vytěžit vše co šlo. Tour de France v roce 2012 vyhrál především díky časovkám, nedlouho na to získal olympijské zlato a později světový titul. Wiggins vstoupí do dějin cyklistiky hlavně kvůli své vůli a schopnosti vše podřídit jedinému cíli, ale časovka byla nástrojem, který k úspěchu využil nejvíce. Schopnost držet ohromně vysoké tempo původně získal na dráze, kde patří k největším legendám historie.

6. Jan Ullrich

Perfektní fyziognomie - dlouhé a silné nohy, ohromná kapacita plic a schopnost se zmáčknout na hranici možností, předurčily Jana Ullricha k úspěchu v časovce. Svědčí o tom bezpočet vítězství, včetně dvou světových titulů. Časovky mu významně pomohly také k vítězstvím na Tour de France a Vueltě. Památná je především 12. etapa Tour z roku 2003, kdy v dresu týmu Bianchi porazil ve 47 kilometrů dlouhé časovce Lance Armstronga o 1 minutu a 36 vteřin. Byl to okamžik, kdy byl nejblíže k vítězství nad svými největším rivalem, ale nikdy se mu to nepodařilo.

5. Tony Martin

V Německu časovky umí. Důkazem toho je mimořádně talentovaný Tony Martin. V nohách skrývá úžasnou sílu, neméně důležitá je však také jeho aerodynamika. Díky tomu vyhrál tolik časovek jako málokdo jiný, včetně třech světových titulů. Svůj trůn na čas opustil, ale je možné, že se na něj vrátí, podobně jako Cancellara. Ačkoliv na úroveň švýcarského soupeře mu něco schází, může se stát velmi brzy nejúspěšnějším závodníkem mistrovství světa v časovce. Stane se tak už dnes?

4. Eddy Merckx

Nejlepší cyklista historie byl komplexně nejlepší, takže mimořádně dobrý byl i v časovce. Bez skvělé časovky by nejspíš tolik třítýdenních závodů nevyhrál. Jen na Tour de France vyhrál 12 časovek a prologů během své cesty za pěti celkovými triumfy. Byl prostě špička ve všem, co se na kole dá dělat.

3. Fabian Cancellara

Čtyři tituly mistra mluví samy za sebe, ale Fabian Cancellara má v časovkách více úspěchů. Vyhrál dvě olympijská zlata, díky časovkám nosil několikrát žlutý trikot na Tour de France a vyhrál také například Kolem Švýcarska. Pozvedl individuální časovku na novou úroveň. Skvělý technik s výjimečnou aerodynamikou a odhodláním. Zdobí jej také praktická schopnost cíleně se připravit na jeden speciální den.

2. Miguel Indurain

V časovkách získával převahu, kterou v horách pouze udržel. Není to ten nejatraktivnější způsob závodění, ale kdo by se na vysokého Španěla mohl zlobit. Tímto způsobem vyhrál pětkrát Tour a dvakrát Giro. A také se stal mistrem světa. Indurain vyladil svoje umění v jízdě proti stopkám k dokonalosti. Odměnou mu je věčná sláva.

1. Jacques Anquetil

Indurainovu taktiku dlouho před Big Migem úspěšně aplikoval Jacques Anquetil.
A byl ještě úspěšnější než Španěl. Ve své době byl dokonalý. Ačkoli se tenkrát i časovky jezdily na normálních kolech, Anquetil si dal velmi záležet na správné pozici. Byl skloněn co nejníže to šlo, aby dosáhl menšího aerodynamického odporu, měl skvělou techniku šlapání a jako první se na časovky připravoval předem. Projížděl si trasu závodu časovky a zaznamenával poznatky na pohlednice, které házel do schránek a posílal k sobě domů. Tam posléze své poznámky studoval a učil se trať. I díky tomu vyhrál pětkrát Tour, dvakrát Giro a jednou Vueltu. A také Časovku národu, což bylo, dalo by se zpětně říci, neoficiální mistrovství světa. Nevyhrál však jednou, ale devětkrát! A dodnes podle nás zůstává nejlepším časovkářem všech dob. 

Foto Sirotti 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


mazlik
Naprosto souhlasím!!
12.10.2016 12:46:00
z+kJ
Báječně připravený materiál!
12.10.2016 17:09:37