Nejlepší klasikář jara

28.04.2016 | Marek Matějka

Nejlepší klasikář jara

Zatímco loni si titul nejlepšího klasikáře jarní sezóny odnesl vítěz Milán - Sanremo a Paříž - Roubaix John Degenkolb, letos žádného takto úspěšného cyklistu nenajdeme. Koho tedy můžeme určit klasikářem sezóny?

Letos na jaře se jelo osm jednorázovek WorldTour (Milán - Sanremo, E3, Gent - Wevelgem, Kolem Flander, Paříž - Roubaix, Amstel Gold Race, Valonský šíp, Lutych - Bastogne - Lutych) a dalších pět jednorázovek nižších kategorií, které můžeme zařadit mezi klasiky (Omloop Het Nieuwsblad, Kuurne - Brusel - Kuurne, Strade Bianche, Scheldeprijs, Brabantský šíp). Celkem tedy 13 závodů v Belgii, Itálii, Francii a Holandsku.  

Začneme monumenty. Ty se jely čtyři a pokaždé vyhrál někdo jiný. A dokonce pokaždé byli na prvních třech místech vždy jiní cyklisté. Sanremo vyhrál Arnaud Démare před Benem Swiftem a Jurgenem Roelandtsem. Flandry vyhrál Peter Sagan před Fabianem Cancellarou a Sepem Vanmarckem. V Roubaix byl nejlepší Mathew Hayman, druhý dojel Tom Boonen a třetí Ian Stannard. A na Lutychu zvítězil Wout Poels před Michaelem Albasinim a Ruiem Costou. Zajímavé je, že nejúspěšnějším týmem jarních monumentálních klasik byl celek Sky. Jednou jeho závodník vyhrál (Poels), další (Swift) byl druhý a jeden dojel třetí (Stannard). První a druhé místo získal tým Orica GreenEdge, Sky však měl výsledky nejlepší. Naopak zklamaly týmy Katusha a BMC, které zůstaly bez pódia na monumentech a také pouze druhé místo na Roubaix není pro tým Etixx - Quick Step důvod k radosti.   Ostatní jednorázovky WorldTour vyhráli Kwiatkowski (E3), Sagan (G-W), Gasparotto (Amstel) a Valverde (Valonský šíp). Klasiky či semiklasiky nižších kategorií ovládli Greg Van Avermaet (Omloop), Jasper Stuyven (K-B-K), Fabian Cancellara (Strade), Marcel Kittel (Scheldeprijs) a Petr Vakoč (Brabantský šíp).  

Z výsledků se zdá, že žádný suverén letos evropské silnice nekřížil. Přesto jednoho favorita na titul krále jarní sezóny klasik máme. Je jím Peter Sagan. Vyhrál monument Kolem Flander, klasiku Gent - Wevelgem a byl druhý na Omloopu, na E3 Harelbeke a čtvrtý na Strade Bianche. Sagan je pro nás nejlepším klasikářem jara.   Mezi specialisty na ardenské klasiky podal nejvíce vyrovnané výkony Enrico Gasparotto, vyhrál Amstel, dojel druhý na Brabantském šípu, pátý na Valonském šípu a 12. na Lutychu.  

Mezi českými cyklisty musíme vyzdvihnout Petra Vakoče. Český mistr vyhrál Brabantský šíp, jel výborně na Strade Bianche a dobře pracoval pro tým. Také vyhrál další dvě menší jednorázovky ve Francii. Ani Roman Kreuziger nezajel špatně. Byl nejlepším Čechem na monumentech (7. v Lutychu)  a na ardenských klasikách byl vždy vepředu. Zdeněk Štybar je po jaře zklamaný, zdravotní potíže a nevyladěná forma mohly za meziroční pokles výsledků. Vrcholem bylo druhé místo na Strade Bianche, také Flandry nebyly špatné, Štybar zde dojel osmý. Něco ovšem letos chybělo.  

Kdo nejvíce zklamal? Nespokojený je určitě Alexander Kristoff, loni vyhrál Flandry a další závody, letos bylo jeho maximem čtvrté místo na Ronde. Zdravotní potíže zastavili v rozletu dvojici BMC Grega Van Avermaeta a Philippa Gilberta. A nespokojený je i Michael Matthews, který si dělal zálusk na Sanremo a Amstel, ale neuspěl ani v jednom případě.  

O nejlepším klasikáři letošního jara asi nemá cenu hlasovat, byl jím Peter Sagan, a tak hlasujte na téma, který závod jarní sezóny klasik se vám letos líbil nejvíce!

Foto Sirotti

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


USPS
Sagan, není co řešit - absolútne najlepší bicyklista, co nemá limity...
01.05.2016 18:40:27