Tiagře po plastice to sluší

Vidlice i rám jsou kompletně vyrobeny z karbonu. Jeho složení výrobce pojmenoval značkou UHC a jen rozdíl v přídomku Advanced pro vidlici a Performance pro rám dává tušit odlišné vlastnosti vláken pro tyto dvě rozdílné části kola. Tvarování trubek i lak samotný připomíná technologii stealth, oblých hran tedy na kole moc nehledejte. Zato na detailech se zapracovalo. Dvojitá sedlová objímka anebo šroubky na košík s logem značky jsou sympatickými vylepšením. Vyzdvihnout se musí taktéž zpracování vlastních rychloupínáků, které vypadají pevně a stejně tak i v reálu upínají kola do rámu. Rám je připraven také pro instalaci elektrického řazení, vstupy a výstupy bowdenů do rámu jsou čisté a kvalitní. Estetika neutrpěla ani v případě vidlice. Vedení brzdového bowdenu anebo hydraulické hadice vede jejím tělem a vystupuje ven kousek od brzdového třmene. Stejně „neviditelně“ působí i samotný nápis výrobce na rámové trubce. Rozpoznávací systém vašich soupeřů i kamarádů bude jistojistě poněkud zmaten a jejich radarům chvilku potrvá, než identifikují, na čem že to vlastně jedete.      

Regulaci otáček továrních hliníkových výpletů RSL3 mají na starosti samozřejmě kotouče, jinak to snad ani v součastnosti nejde. Vlastně jde, beru zpět – to byla jen řečnická figura…V tomto případě je to na mechanických TRP Spyre, které se jako jedny z mála dokáží zakousnout do kotoučů oběmi destičkami zároveň. Vyjma těchto brzdových třmenů a kotoučů je už vše pod taktovkou mocného Shimana, které dodalo zbytek řadicí soustavy s názvem Tiagra. Nutno dodat, že její poslední botoxová úprava u plastického chirurga se povedla nad očekávání dobře a z často přehlížené služebné se stala velice atraktivní mladá paní. Krom 11 pastorků zdědila všechny ostatní vlastnosti svých dražších sester a zcela určitě se už nesetká s žádnými opovržlivými pohledy. Je hotovo. Kolo je seřízené a složené. Jeho proporce a převodníky 52/34 spolu s kazetou 11-32 už naznačují, kam je kolo určeno, a bytelné pláště Vittoria Roubaix o šířce 25 mm to jen potvrzují. Ano, nezbývá než si udělat čas v kalendáři a vyrazit někam na celý den na pořádnou tour s povrchem všeho druhu.

Z neznamená ze zad L

Usednutí a úchop za páky a první metry jízdy vždy udělají největší dojem. V tomto případě je to ve skrze pozitivní pocit. Vše je tam, kde má být, a z posedu je cítit velká velkorysost. Kdo by se snad netrefil do náruče této laskavé ženy napoprvé, má ještě druhou šanci. Její představec je totiž stavitelný a umožňuje tak dotáhnout vše k dokonalosti, ať už máte závodní, anebo turistické preference. Jednoduše řečeno, „zetko“ vás nebude nutit dělat si ze zad „elko“. Žádné drastické sehnutí či natažení se nekoná. Tohle kolo je zkrátka a dobře stvořeno pro páteř obyčejného člověka.      

Trošku horší už je to s akcelerací. Váha přes 9 kilo už je cítit, nicméně je nutné akceptovat realitu, ustrojení nižší sadou a osazení kotoučovými brzdami. Vzhledem k ceně necelých 55 tisíc se sice nedalo čekat prolomení UCI limitu, nicméně klasická konstrukce rámu s ráfkovými brzdami by byla za stejnou cenu alespoň o kilo lehčí. Proto tedy musíme zvážit spíše jejich funkčnost než vzhled a hmotnost. Nakonec však – vítězové nebrzdí, takže zapínáme svou oblíbenou hru na garmenboyi 520 a brzdy alespoň prozatím pouštíme stranou a používáme je stejně jako ty nouzové ve vlaku – tedy vůbec, anebo s vědomím, že použití se trestá. Uvidíme, co na kolo prozradí rychlost.

Pohodlí a spolehlivost

Ovládání kola je stejně umírněné jako jeho posed, žádná extravagance se nekoná. Vsadilo se na ověřené karty klidu a jistoty vedení. Hlavně si jezdce nerozházet a psychicky nevykolejit, spíše tak trochu řídit i za něj. Ideální kobylka pro začínající silničáře, kteří mají na ty anorektické dostihové mrchy ještě čas. Největší předností je zde bezesporu pohodlí. Rám neobsahuje žádné elastomery a podobná moderní vylepšení, na která jsme zvyklí od ostatních značek. Vystačí si jen a pouze s vlastnostmi samotného karbonu. Ten patří k jednomu z nejpohodlnějších, na jakém jsme prozatím jeli. Dokázal to, co ještě žádný jiný cestář před ním: na naší trase opravil povrch, odstranil výmoly, praskliny v asfaltu a dokonce i kostky! Skoro máme podezření, že se při výrobě materiálu pro tento rám používají gumoví medvídci. Nic pro zapřísáhlé milovníky suché torty italského cukroví, kteří preferují tvrdost nad vším ostatním. Tento protipól zde totiž logicky chybí. Misky vah jsou nadměrně vychýleny na stranu komfortu. Schopnost akcelerace a odezvy na silový záběr se proto občas rovná jízdě na nafukovacím raftu. Nemusíte si sice dělat starosti s tím, kam jedete, pokud však chcete dvojnásobně zvýšit svoji rychlost, vynaložíte čtyřnásobné úsilí. Neplatí to jen o rámu, ani tuhost kol a klik nebyla nijak velká. Díky alespoň za to, že Shimano dodalo tu nejlepší možnou převodovou soustavu v daném poměr cena/výkon. Riziko totálního vyčerpání jezdce tak skoro eliminovalo. Japonská Tigra by podle našeho názoru mohla dokonce vyučovat o chodu a přesnosti řazení i na všech amerických technických školách. S povděkem jsme přesný a spolehlivý chod systému kvitovali také na „terénních“ vložkách našich vyjížděk, kdy jsme s kolem zamířili mimo asfalt na lesní nebo polní cesty.

Brnkání na brzdovou páku

Test se blíží do závěru a začíná být jasné, že někdy prostě budeme muset zastavit. Tak co si to nejdříve pořádně neozkoušet? Obávaný sjezd se zataženou brzdou nepřinesl kromě zajetí desek žádná negativa. Vibrací ani cinkotu jsme se nedočkali. Výkon brzd samotných byl na mechanickou verzi překvapivě velký, vyžadoval však více trpělivosti se svým nastavením, než je tomu u drazších hydraulických variant. Především bylo nutné brzdy pořádně zajet a trochu více povolit tak, aby nedocházelo k cinkání kotoučů při jízdě ze sedla. Volnější páky taktéž vyžadovaly lehkou úpravu gumovou páskou, která zamezila jejich klepání na kostkách a drsnějším povrchu. Potom vše fungovalo bez problémů. Na dlouhé brždění a jemné dávkování síly prsty se u disků však nehraje. Vyhovuje jim spíše plašácký styl bleskového brnkání na páku, což se nemusí líbit kolegům z balíku. Pro osamělé vlky brázdící nekonečné kilometry asfaltu i šotolinových cest je tento styl však naprosto bezproblémový.

Verdikt

A přesně tyto jezdce – klidné silničáře jezdící spíše pro zážitek z jízdy, pro kondici a sportovní výkon než pro soupeření a úspěchy v závodech – model Felt Z6 Disk nejvíce nadchne svým charakterem. Zkrátka neobyčejná silnička pro obyčejné lidi, kteří chtějí v klidu a pohodlí poznávat silnice ve svém okolí i daleko za horizontem bez ohledu na čas. Skutečně nadčasový, nenápadný, a přesto „draze“ i „dravě“ vyhlížející design kola jim proto může pasovat. Tohle kolo stojí za pozornost.  

Plusy
-          Dostupná cena karbonového rámu
-          Vysoký komfort a stabilní ovladatelnost rámu
-          Pohodlná geometrie
-          Vyvažená a rozumná výbava pro hobby jezdce
-          Design a zpracování  

Mínusy
-          Vyšší váha
-          Menší tuhost rámu, klik a zapletených kol
-          Složitější nastavení brzd, aby byl stav a chod 100procentní

Felt Z6 Disk

Dovozce:
www.jmctrading.cz, www.feltcycling.cz

Materiál rámu: UHC Performance karbon 
Vidlice: UHC Advanced karbon 
Řazení: Shimano Tiagra 
Přesmykač: Shimano Tiagra 
Přehazovačka: Shimano Tiagra 
Kazeta: Shimano, 10 rychlostí, 11-32 zubů 
Řetěz: KMC, 10 rychlostí 
Kliky: Shimano Tiagra (51cm = 170mm, 54/56cm = 172.5mm, 58/61cm = 175mm) 
Hlavové složení: FSA No.38/42, 1.125" - 1.5" 
Představec: Felt VA (51cm = 80mm, 54cm = 90mm, 56cm = 100mm, 58/61cm = 110mm) 
Řidítka: Felt SL (51cm = 400mm, 54/56cm = 420mm, 58/61cm = 440mm) 
Brzdy: TRP Spyre C, diskové 
Brzdové páky: Shimano Tiagra 
Ráfky: Felt Road RSL3 
Pláště: Challenge Paris-Roubaix, 700x25c 
Sedlovka: Felt UHC Performance karbon, 330mm 
Sedlo: Felt 
Barva: matná černá/oranžová 
Velikosti: 51, 54, 56, 58, 61 cm 
Váha: 9,09 kg 

Cena : 53.990 Kč

loading...