Letošní ročník nejstaršího světového bodovacího závodu na dráze se jel zcela pod taktovkou polských jezdců. Ostatně, to zas na brněnském velodromu není bohužel v posledních dvou sezónách něco neobvyklého, buď vyhrávají Poláci, nebo po ukončení aktivní kariéry Milana Kadlece jeho bývalý týmový spolujezdec z Dukly Praha Martin Bláha. A jelikož právě brněnskému odchovanci forma na v pátek skončený závod Přilby Moravy nevyšla, tak se letošní závěrečný podnik na brněnském zastřešeném velodromu jel zcela v polské režii. 

Od 1. z celkového počtu 125 kol tvrdili Poláci muziku a hodně dlouho to vypadalo, že se na stupně vítězů postaví pouze oni. Teklinskemu, Pszczolarskemu – oba dva polští legionáři závodí za prostějovský klub SKC TUFO Prostějov, stejně jako jejich krajanovi Sajnokovi se podařil mezi 19. a 24. kolem 50kilometrové bodovačky úspěšný únik o celý okruh, a jelikož v tomto úniku pak už byli pouze Slovák Filip Taragel a pražský Duklák Jan Kraus, bylo celkem jasné, že se o vítězi rozhodne pouze mezi tímto kvintetem. Složení tohoto úniku určitě pražské Dukle nevyhovovalo, vždyť tam chyběl jak obhájce titulu Bláha, tak aktuálně nejsilnější DuklákPietrula.

To se také potvrdilo, pak sice došlo ještě ke kompletnímu roztržení celého balíku 45 dráhařů a Sajnok si připsal hodně překvapivě na své konto mínusovou „rundu“, stejně jako dalších 16 cyklistů, ale protože se Přilba Moravy jede dle speciálních tradičních pravidel – zisk okruhu je nad zisk bodový, tak se na konečném pořadí už nic nezměnilo. Vítězem šestého nejrychlejšího závodu v historii Přilby Moravy se stal suverénně Adrian Teklinski z Polska ziskem 74 bodů v čase 1:00.22 hod, což je průměr 49,70 km/h. Druhý skončil jeho krajan a úřadující mistr Evropy v této divácky atraktivní disciplíně Wojciech Pszczolarski s 55 body a stupně vítězů doplnil hodně překvapivě, ale zaslouženě Slovák Filip Taragel, který nasbíral 31 bodů a prezentoval se jako potencionální nástupce Jozefa Žabky či Martina Lišky, kteří za Slovensko dokázali vyhrát i závod Světového poháru.

Teprve čtvrtý byl klasifikován nejlepší Čech, Jan Kraus z Dukly Praha s 15 body. Ostatně, že by na stupních vítězů při Přilbě Moravy nestál aspoň jeden český cyklista, zde v Brně nikdo nepamatuje! Top-5 dokompletoval další Polák Michal Rzeznicky se 60 body, ale s kolem ztráty na svého vítězného krajana Teklinskeho. Další Polák SzymonSajnok (45 bodů), český dráhař Nicolas Pietrula z Dukly Praha (45), polský cyklista Tobias Pawlak (33), zkušený Jiří Hochmann z týmu Nejlevnější PneuCycling (31) a prostějovský Tomáš Koudela (22) vytvořili druhou polovinu elitní desítky. Aktuální mistr ČR v této disciplíně Luděk Lichnovský obsadil sice až P13, ovšem na jeho omluvu nutno říci, že měl za sebou nepříjemný pád na domácí dráze v Prostějově, který si vyžádal i hospitalizaci v nemocnici. Hned za Lichnovským ovšem skončil nejlepší domácí cyklista – silničář Dominik Neumann.

Adrian Teklinski, aktuální mistr Polska v bodovacím závodě tak navázal na poslední vítězství cizinců na tomto závodě, když v roce 2009 zvítězil jeho krajan Kornel Sojka. 

loading...

Foto: Jan Brychta