Největší formu zde ukazuje Ital Davide Vigano, je na trati opravdu u všeho důležitého a jen jeho etapové umístění mluví za všechno: 3. – 3. – 1. Vede v celkové klasifikaci a suveréně i bodovací soutěž, ale s ním v úniku byl i loňský vítěz Oleksandr Polivoda a další exprofesionál Matthias Krizek. Česká republika měla včera vepředu zástupce alespoň z týmu, Pawel Cieslik dojel v čase vítěze na šestém místě. Jiří Polnický ze stejného týmu Whirlpool – Author přijel v druhé skupině a patří mu deváté místo celkově, on je ještě želízkem pro celkovou klasifikaci.

Ve vrchařích se zde odehrává souboj mezi Rusem Sergejem Nikolajevem, ten vede soutěž s 22 body, druhý Kolumbijec José Tito Hernandez má o dva body méně. Dnešní etapa o vítězi vrchařské soutěže rozhodne, protože v zítřejší do Bratislavy již horské prémie nejsou.

V mladících drží bílí trikot Kazach Oleg Zemljakov, který nechyběl v první skupině, ale nechyběl zde ani mladý Ital Lorenzo Rota a ten má v celkové klasifikaci stejný čas. V týmech vede Kazachstán a náš Whirpool – Author je na druhém místě.


Dnešní etapa opět začíná velkým stoupáním, po startu bude peloton šplhat na Krahule (925 m.n.m.), bohužel etapy zde mají kopce a pěkné cyklistické terény v začátku a na závěr aktivitu závodníků devalvují roviny. Dnes to ovšem bude už čtvrtý den a tak se začnou projevovat odjeté kilometry.

Včera se pořadatelům příliš nepodařil scénář dojezdu ve Žiaru nad Hronom, kde dva tříkilometrové okruhy nevytvořily důstojný dojezd. Někteří jezdci čekali na začátku města až deset minut na to, aby byli puštěni na závěrečné okruhy – posledních cca 5 kilometrů!

Foto Josef Vaishar