Přicházejí kopcovité klasiky

12.04.2016 | Marek Matějka

Přicházejí kopcovité klasiky

Po klasikách na kostkách, které vyvrcholily monumentem Paříž - Roubaix, jsou na řadě klasiky v kopcích. Středeční Brabantský šíp má v sobě něco z obou typů závodů.

Klasiky na kostkách jsou vždy velmi atraktivní, ale klasiky v kopcích, jinak také ardenské klasiky, jsou neméně vzrušující. Před ardenským týdnem, který trvá od neděle 17. dubna do neděle 24. dubna, se favorité a specialisté na kopcovité klasiky rozjedou v semiklasice Brabantský šíp. Brabantský šíp patří pod organizaci Flanders Classics, stejně jako Kolem Flander, Gent - Wevelgem a další jednorázovky, také se pojede částečně po dlažbě, ale závodníci tu už jezdí jiní.

Brabantský šíp je závod pro puncheury, závodníky, kterým sedí prudké kopce a závody typu Amstel Gold Race. Na trase je celkem 26 hellingenů. Startuje se v Lovani, univerzitním městě nedaleko Bruselu, kde sídlí pivovar Stella Artois a také Bakala Academy. Odtud se vyrazí směrem na jih, přejede se 11 stoupání, vlámsky hellingenů a najede se na cílový okruh v Schavei. Tento okruh závodníci absolvují třikrát a pokaždé překonají pět hellingenů. Celkem tedy na cyklisty čeká dávka 26 stoupání.

I do cíle se vyjíždí, stoupání končí dvě stě metrů přes cílem a je tedy klíčové pro vývoj finiše.

Favorité
Favority jsou klasikáři, dvakrát tu vyhrál Philippe Gilbert, v roce 2011 tu dokonce začal vítěznou sérii, kdy ovládl čtyři klasiky za sebou, po Brabantském šípu také Amstel, Valonský šíp a Lutych - Bastogne - Lutych. To se nikomu ještě nepodařilo. Gilbert ale bude letos chybět. Po konfliktu s agresivním řidičem pod vlivem má zlomený prst a nemohl se ideálně připravit. Loni dojel třetí a pomohl k vítězství Benu Hermansovi. Tým BMC loňský závod ovládl, letos se Hermans musí obejít bez svého slavnějšího kolegy.

Velkým favoritem je loni druhý Michael Matthews, který vyhrál spurt za osamoceným Hermansem. Matthews se na Brabantském šípu chce připravit na Amstel Gold Race, což je jeho vrchol jarní sezóny. Bude mu pomáhat i vítěz Paříž - Roubaix Mathew Hayman a další silní závodníci. Matthews a jeho tým ale musejí eliminovat všechny úniky. Pro nás je favoritem číslo 1.

Vždy ambiciózní jsou závodníci Etixx - Quick Step. A jedním z lídrů by měl být Petr Vakoč. Český šampión se od etapáku Kolem Katalánska připravuje na ardenské klasiky a Brabantský šíp je první příležitostí předvést svoji formu. Profil závodu by mu měl ideálně sedět a jede už potřetí za sebou takže nástrahy závodu dobře zná. Bude však mít silnou konkurenci uvnitř týmu. Julian Alaphilippe by v normálním případě byl jasným lídrem týmu, ale zdravotní potíže mu zatím ruinují sezónu a není jasné, jak na tom bude. Uspět by mohl i Gianni Meersman, ale my přesto nejvíce věříme našemu šampiónovi.

Mimořádně silný tým má Lotto Soudal. Tony Gallopin má závod v oblibě, ale vhodnými typy jsou i Jelle Vanendert a Tim Wellens. Podporováni budou De Biem, De Gendtem a dalšími.

Zvědaví jsme také na Toma Jelte Slagtera, lídra Cannondalu a dále na jeho krajana Toma Dumoulina z Giant - Alpecin. Pro všechny kvalitní závodníky to bude test formy před klasikou Amstel Gold Race.

Podle neoficiálních informací, se na startu závodu objeví ještě další dva čeští cyklisté. V polských službách týmů CCC Sprandi Polkowice a Verva ActiveJet by měli jet Josef Černý a Jiří Polnický. Tým Tinkoff na tomto závodě kategorie HC nestartuje, takže Roman Kreuziger se po Kolem Baskicka připravuje až na svůj oblíbený Amstel.

Foto Sirotti

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE