Docela mě překvapuje vztah českého fanouška k Romanu Kreuzigerovi. Nikdo v historii české cyklistiky nedosahoval takových výsledků jako Roman, ale jeho mediální obraz je u nás spíše negativní, jak je to možné?

Roman se pral při TdF o první desítku již ve svých 22 a 23 letech, před sebou má ještě dlouhou kariéru (pokud bude on sám chtít a dovolí mu to zdraví), může dokázat z českého pohledu nevídané věci, i kdyby nikdy Tour nevyhrál. V podstatě on takové věci již dokázal a dokazuje.

Přesto na internetových diskuzích má jeho osoba negativní nádech, já vím, že diskuzi dokáže otrávit pár jedinců a dokážou vytvořit hloupou atmosféru, proti níž se třeba ostatní vymezují, ale tím více rozdmýchávají oheň zažehnutý jedním, nebo dvěma „rýpaly“. V tomto je internet opravdu krutý, ten kdo si nad novinovým, nebo časopisovým článkem povzdechne, nebo zanadává, ten se na internetu může plně projevit v diskuzi a v podstatě otrávit celou atmosféru daných stránek. Příkladem toho je jistý „Dreamer“ na stránkách Cyklodiskuze, v jeho příspěvcích je opravdu hodně jedovatá slina a to již od začátku Romanovi kariéry. Co ho k tomu asi vede? Osobní zkušenost? Nebo jen prostá averze? Nebo nepochopení závodní cyklistiky?

Ano, to bolestně čiší z jeho příspěvků, je zřejmé, že naprosto nechápe podstatu silniční cyklistiky, tím mám na mysli závodní silniční cyklistiky a zejména profesionální. Nechápe základní princip toho, že silničář se může připravit v sezóně jen na některé vrcholy, že forma vydrží jen chvilku. A že především i mimo vrcholnou formu musí být cyklista na závodech. Žádný jiný sport nevyžaduje takové procento (30-40%, tj. 10-15 tisíc kilometrů u profesionálů) tréninkového procesu absolvovaného při závodech. A při závodech je na mušce médiím a fanouškům, a když ti fanoušci nejsou příliš cyklisticky vzdělaní, tak jako v Belgii, Itálii, Francii, tak je asi zaděláno na potíže a začnou vyčítat. Je to takový hospodský fotbalový postoj (fotbalový tým v souboji jeden proti jednomu musí usilovat o vítězství a má na to více lidí, které do jednotlivých zápasů může nasazovat, u cyklistiky je tomu jinak), který nemá nic moc s cyklistikou společného. Cyklistu, nebo jiné sportovce média a fanoušci na tréninku nesledují a nekritizují, jenže cyklista musí být v tréninkovém procesu i při závodech, kde média jsou a fanoušci sledují. A fanoušek cyklistiky by to asi měl umět pochopit. Ať mi Dreamer odpustí, že jsem si ho vybral v příkladu, ale je výrazným přispěvatelem zmíněných stránek a opravdu z jeho příspěvků čiší averze k Romanovi, ale asi nebude sám (a také to není na rozdíl od Romana osoba vystupující pod vlastním jménem, takže o jeho identitě můžeme jen spekulovat, což je jeho výhoda a Romanova nevýhoda, bohužel další stinná stránka internetu, kde za svým názorem nestojí osobnost, ale „nicka“, jak výstižné internetové slovo).

Tak trochu si jistou averzi ke své osobě způsobil Roman sám, především měl být více předvídavý a lépe připravený na nájezd novinářů při TdF. Sám se sportovně nejvíc zaměřuje na Tour, na kterou se díky dobré práci francouzských organizátorů zaměřují novináři z celého světa. Česká republika je zářným příkladem určité novinářské povrchnosti, celou sezónu je na silniční cyklistice nic moc nezajímá, potom přijde červencová Tour a jsou ve střehu.

A nyní k tomu máme domácího jezdce, který se pere o první desítku s nejlepšími, všechna velká média jsou v pohotovosti. Bohužel stále jen povrchně, Nova přináší bulvární stránku závodu, deník DNES vyšle na celou Tour svého redaktora, který požaduje každý den od Romana rozhovor, protože nemá možnost vyzpovídat jiného českého sportovce, když je tam Roman jediný. Česká televize zařazuje záznamy, silniční cyklistika začne být najednou zajímavá, ale ani lidé působící v českých médiích na ni nejsou připraveni. Žádná redakce českého média nemá cyklistického specialistu, nikdo z redakce vlastně nechápe podstatu silniční cyklistiky (stejně tak jako povrchní cyklistický fanoušek), je to prostě smutná pravda, ale na to měl být Roman lépe připravený.

Lze proto Romanovi vyčítat, že má k médiím odtažitý vztah, když se setkává i se žurnalisty cyklisticky vzdělanými, kteří chápou nuance cyklistického sportu? I když ani v samotné Itálii to není s médii zrovna jednoduché!

Přitom já osobně považuji právě Romana za velmi vstřícného, nikdy mi neodmítl rozhovor ani žádnou jinou spolupráci, je pravda, že jsem jej o to nikdy nežádal při TdF. On sám na svých internetových stránkách celkem otevřeně a často komentuje své postoje ke kariéře, k daným závodům a etapám, neznám žádné jiné osobní stránky, které by byly tak často světovým cyklistou aktualizovány, pokud mu tato aktivita vydrží, tak smekám.

Takže kde hledat hlavní příčiny této averze: 1) nejsme cyklisticky příliš vzdělaný národ, 2) to platí i o žurnalistech z hlavních médií, které nejvíc ovládají sportovní veřejné mínění, to letos platilo zejména o deníku DNES a Radiožurnálu, 3) Roman nebyl na tuto stránku svého profesionálního života dostatečně připravený a zejména při Tour si udělal špatné jméno.