Roman Kreuziger stojí před Tour oběma nohama na zemi

24.06.2009 | Manfred Strnad

Roman Kreuziger stojí před Tour oběma nohama na zemi

Se zvířecí formou se prý při etapách nadcházející Tour de France potká Lance Armstrong. Tvrdí to Ivan Basso ve svém internetovém deníku. Za černého koně prestižního závodu přitom italský jezdec stáje Liquigas považuje svého mladšího českého kolegu Romana

Se zvířecí formou se prý při etapách nadcházející Tour de France potká Lance Armstrong. Tvrdí to Ivan Basso ve svém internetovém deníku. Za černého koně prestižního závodu přitom italský jezdec stáje Liquigas považuje svého mladšího českého kolegu Romana Kreuzigera. „Nesmysl, letos ještě vyhrát nemůžu, brání se tlaku Kreuziger.“ Na úterní tiskové konferenci prozradil, že za úspěch bude považovat jakékoli umístění do desátého místa.

RoadCycling.cz: Romane, jak se cítíš bezprostředně po švýcarské Tour?

Roman Kreuziger: Nebyla tak těžká jako loni. Vždyť ji vyhrál osmdesátikilový Cancellara. Letos to byl ideální závod na rozjetí před Tour de France. Ze třetího místa ani nejsem zklamaný, vždyť závod Okolo Švýcarska je považovaný za čtvrtý nejvýznamnější etapák na světě. Nedá se pokaždé vyhrávat. Na start jsem nastupoval po měsíční závodní pauze. Od Romandie jsem jen trénoval. S týmem jsem absolvoval dvacetidenní horské soustředění v San Pellegrinu. Nabral jsem sílu, ale rychlost mi samozřejmě trochu ubyla. V časovce to bylo znát.

RC: Zdá se, že Švýcaři postavili svou Tour s časovkou na závěr pro domácího jezdce přímo na míru. Na trati jsi se s Cancellarou potkal. Jak těžké bylo držet se jeho tempa?

RK: Před startem mi říkali, že mě nejspíš dojede, ale když to bude až za půlkou, tak je to v pohodě. Cancellara jel ve famózní formě! Vždyť i na olympiádě nadělil druhému v pořadí minutu a půl. V časovce se samozřejmě nesmí jet v háku, ale optický kontakt je důležitý. Táhne dopředu. Tak jsem se ho snažil samozřejmě držet. Ve stoupáních jsem jel rychleji než on, ale na rovinách bylo jeho tempo drtivé a měl jsem co dělat. Ve Švýcarsku jsem ještě nebyl v optimální formě. Většinou časovky zvládám prakticky na jeden převod, ale tady jsem musel každou chvíli řadit.

RC: Zkus odhadnout, o kolik procent se dá forma do Tour de France ještě vylepšit.

RK: Řekl bych, že jsem teď tak na devadesáti procentech své optimální formy. Závěrečnou přípravu absolvuju v Itálii. Počasí tady v Česku se mi teď ani trochu nelíbí. Vynechám tedy mistrák. Před startem Tour bych ještě rád odjel dva těžké tréninky ve vysokých horách a jeden na časovkářském speciálu. Příští čtvrtek se pak přesuneme s týmem do Monaka, kde začíná Tour prologem.

RC: Časovka na 15,5 kilometru není úplně klasický krátký prolog. Vyhovuje ti poměrně delší jízda na čas hned na úvod?

RK: Bude to hodně zajímavé od prvního dne, vstupuje do diskuse Roman Kreuziger starší. Druhý den oblékne žluťáka někdo ze skutečných lídrů. Závod tím získá na přitažlivosti, dodává hlava rodiny Kreuzigerů. Časovka na začátek není špatná, krátký prolog by pro mě vzhledem k charakteru přípravy nebyl ideální, myslí si Roman Kreuziger mladší.

RC: V čem cítíš od loňského 12. místa na Tour svůj největší pokrok? V kopcích?

RK: Přípravu jsem dlouhodobě zaměřil právě tímto směrem. V horách cítím víc síly než loni a taky vydržím v tempu větší počet stoupání za sebou. Současně si myslím, že jsem o trochu zlepšil i tempo časovky.

RC: Ambice na umístění do desátého místa si dělá i tvůj týmový kolega Vincenzo Nibali. Vaše ambice jsou velmi podobné. Už vedení vaší stáje rozhodlo, kdo má být hlavním lídrem?

RK: Tohle všechno se začne řešit v úvodních etapách. Podle momentální formy, jak kdo na tom bude. Jsem rád, že jsme v týmu vyrovnaní a můžeme si pomoci. Ještě je s námi Franco Pellizotti, jehož výkonnost nám může hodně prospět. Jeho závodem bylo Giro, ale nikde není napsáno, že nepojede ve vynikající formě i Tour. Karty se opravdu rozdají až na trati úvodních etap. Uvědomujeme si, že Liquigas není hlavním favoritem Tour. Závod musí tvořit jiní. Čeká se především souboj Astany, která má ve svém středu čtyři hvězdy – Contadora, Leipheimera, Armstronga a Klödena - se Saxo Bankem. Tyhle týmy musí tvořit závod. Z jejich rivality se dá profitovat. To je naše výhoda i šance.

RC: Koho dalšího považuješ za kandidáta na vítězství?

RK: Obhájce prvenství Carlos Sastre jezdí letos sice za nenápadný tým, který ani nepatří do sestavy ProTour mančaftů, ale vůbec bych ho neodepisoval. Kdyby etapa na Blockhaus nebyla zkrácená a měřila by 160 kilometrů, nejspíš by Giro d´Italia vyhrál právě on.

RC: Téměř neustále se píše a diskutuje o Lanci Armstrongovi. Jeho šance na případné osmé prvenství v Tour v osmatřiceti letech se některým zdají mizivé, ale třeba Ivan Basso mu věří možná až nekriticky. Jak ty vidíš jeho šance na pódium v Paříži či dokonce vítězství?

RK: Fakt nevím, jak se mu závodí v osmatřiceti. Tuhle zkušenost zatím naštěstí (usmívá se) nemám. Všechno je možné, ale myslím si, že hierarchie v Astaně upřednostní Contadora. Jeho výkonnost je tak silná, že vyhraje prakticky vždycky, když se postaví na start. S tím nic neudělá ani sedm historických vítězství. Myslím si, že se Armstrong bude muset Contadorovi přizpůsobit. Na druhou stranu příjemně překvapil při Giru. Měsíc po těžkém pádu, kdy si zlomil klíční kost, jel obdivuhodně. Sám jsem na něho zvědavý.

RC: Armstrong v minulosti nikdy před Tour neabsolvoval třítýdenní etapák. Na rozjetí většinou využíval týdenní Daupiné Libéré. Spekuluje se, že právě letošní Giro mu může při Tour nejvíce uškodit.

RK: Zrovna tohle bych neřekl. Za poslední tři roky si od závodů odpočinul natolik, že Giro měsíc před Tour mu nemůže ublížit. Spíš naopak.

RC: Pořadatelé Tour de France chtějí prosadit zákaz vysílaček na některé etapy. Jsi pro?

RK: Určitě ne! Kadeti ať se učí jezdit bez vysílaček, ale v profi závodech jde o bezpečnost. Informace o spadlé motorce za zatáčkou, do které nevidíme, se dozvíme jen z vysílačky. Nechápu, proč se kolem vysílaček pořád debatuje. Když je zruší, tak se samozřejmě budeme muset přizpůsobit. Ke stávce kvůli tomu asi nedojde.

RC: Co říkáš trase letošní Tour? Předpokládám, že ji máš už podrobně nastudovanou.

RK: Vůbec! Informace mám zatím pouze o prologu v Monaku. Ani loni jsem nešel do Tour s nějakou teoretickou průpravou a neznamenalo to pro mě hendikep. Včera jsem zahlédl, jak naši sledují na počítači jakousi mapu. Když jsem viděl ty ježící se vrcholy, raději jsem šel vedle (směje se).

RC: Zdá se to neuvěřitelné, zejména když si přečteš v pamětech Lance Armstronga, jak každý kopec na Tour vyjel už půl roku dopředu dvakrát. S jakým předstihem se tedy seznamuješ s trasou následující etapy?

RK: Ráno před startem v týmovém autobusu. Co znám mladší závodníky, děláme to tak skoro všichni. Večer před etapou by mi nejspíš ke klidnému spánku nepomohlo vědět, co mě zítra čeká. Fakt mi stačí získat informace až pár minut před startem etapy.

RC: Platí to také pro spolujezdce z týmu? Neříkej, že si neprojíždějí trasu Gira?

RK: To je samozřejmě něco jiného. V Itálii žijeme a trénujeme, ale aby kvůli tomu někdo jezdil do Francie...

RC: Čtvrtý den Tour je na programu týmová časovka, ze které se mají letos jezdcům započítávat jejich skutečně dosažené časy. Jak je na tom Liquigas s výkonností jako družstvo?

RK: Určitě se časovky mančaftů nebojíme. Vždycky jsme ji přinejmenším slušně zvládli. Favority ale samozřejmě nejsme. Ztráta by však neměla být hrozivá.

RC: Při Tour de France je ve hře nejen žlutý trikot, ale třeba také bílý pro jezdce do 25 let. Do této kategorie stále ještě patříš. Zajímá tě nebo se soustředíš jen na celkové pořadí?

RK: Řekl bych, že díky Andy Schleckovi není o favoritovi na zisk bílého trikotu pochyb. Tahle kategorie běží jaksi souběžně, ale jejímu pořadí se moc nevěnuju

RC: Vyměnil bys etapové prvenství za umístění v elitní desítce?

RK: Ani ne i když je hodně ceněné. Na start Tour nastupuje nějakých dvě stě závodníků a etap je dvacet. Šance na výhru velmi malá. Ale přesto bych si cenil víc umístění v desítce celkově bez prvenství v jednotlivé etapě. Na druhou stranu se může závod vyvinout tak, že za úspěchem bude vyhraná etapa a celkově můžu být třeba padesátý. Silniční cyklistika přináší všelijaké zvraty.

RC: Cítíš po loňském 12. místě letos větší tlak na výsledek v Tour de France?

RK: Může se zdát, že mediální tlak i ambice v týmu jsou větší, ale fakt si nic takového nepřipouštím. Cítím se v pohodě a na Tour de France se prostě těším jako na další příležitost posunout se zase o kousek dopředu.

RC: Co si s sebou na závod bereš?

RK: Dresy, týmové oblečení a to je prakticky všechno. Pro volný čas iPod a časopisy o autech. Sbalenej jsem za deset minut!Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Maroš
tak jak řekl Bernard kohl:) Nikdo kdo něco v profi pelotonu znamená není čistý! Bez dopingu prostě nemuzete vyhrat,když proti vam na startu stoji dalsich 100 nadopovanych zavidníku nezrobite nic:)
24.06.2009 18:04:54
Petr
A co tím chceš říct?
24.06.2009 19:50:45
123
No co by tim asi basnik chtel rict?!Hmm,kazdy si to domysli....
25.06.2009 3:53:04
Tom
No a jak říkám já, lidi vždycky mluví o nadopování, ale nikdo už nermluví o tom jak to všechny bez rozdílu bolí. Tam ať kdo chce zobe nebo nezobe, výsledek je stejný. Oddřít se to musí. A o tom se nemluví téměř nikdy, takže narážkám na zobání se člověk může jen smát. Co se mě týče Roman je fajn kluk, měl jsem možnost s ním mluvit 2x na Lopatárně a je naprosto skromný a pohodový. Držím mu palečky.
25.06.2009 5:26:16
Miloš Potocký
Pro 123 a i Mároše. [br]Ano každý si něco domyslí. Já osobně patřím ktěm kteří domýšlí ve smyslu - ha utíkající zloděj z důvodu odpoutání pozornosti křičí chyťte zloděje. Tak na co jezdíte hoši :-))
25.06.2009 7:53:55
123
RADEGAST!!
25.06.2009 9:34:15
Maroš
Jedinek Radek!:D Jo oddřít to kazdý musí ,ale ze se nejaky ojedinělí poctivec snazí trenovat bez sypaček ,trénuje jak blazen a pak na zavodech odpadá kde se jen těm nadopovaným svyním zlíbí. Tak očem tady třepeš?!!
25.06.2009 16:56:12
romeo
Jen u nás v ČR se musíme potýkat neustále s tím samím.....Máme v profipelotonu budoucího šampióna!!!! ,,Křižák" se stal pro spoustu lidí inspirací,neboť je to kluk kterej si jde za svým-a tvrdě pro to maká-je soustředěný-není neslušný k ostatním závoďákům,i s tím posledním turistou si pokecá-když na to přijde!!! Co říká Bernard Kohl......jsou řeči kterýma si snaží zachránit ,,kožich"-aby u toho nevypadal sám jako trotl.Nicméně-pokud Roman Kreuziger říká-,,nedopuji" .Já mu věřím,neboť nikdy nedal záminku k tomu abych si myslel něco jiného!Dělat z někoho už dopředu lháře a podvodníka...to je to pravé ,,čecháčství" ! Sám na kole trávím poměrně dost času-závodím-každej metr kterej v závodě ujedu-je tvrdě odpracován,a kdokoli by mě jen tak-že může očerňoval že podvádím.....prostě by to schytal!! Někoho jako je ,,Křižák" bez důkazu očerňovat-je hnus-zbabělost.....Max.nějakej ,,kecal" co si dojde max.do lednice pro lahváča...toto může napsat!!! Člověk co deně stráví pár hodin tréninku....a to vše při práci...,škole a pod.,ten bude Romanovi držet palce,neboť on tam jede svým spůsobem taky za nás. Já osobně říkám-když říká že je čistej-je čistej! Doufám že jim to ve Francii ,,natře"!!! Všechny normální fanoušky cyklistiky zdraví- romeo
25.06.2009 17:29:08
Miloš Potocký
Kluci cyklisti je jen jediná věc v které jsou tady v Čechách všichni lidi za jedno. A to je neodpouštět úspěch. Tak že kdo je úspěšný je v podstatě pranýřován. [br]Tímto vás prosím zamyslete se nad svým počínáním aspoň ve vztahu k cyklistice. [br]Osobně se domnívám že řada nemístných narážek pramení z neznalosti věci a možná i z osobní závisti. [br]Vždyť za vším jsou peníze (za laboratořema které nejsou jednotné, novinářema, samozřejmně samotné cyklisty nevyjímaje) tak že co se k nám vlasně dostane aniž by nebylo ovlivněno tokem peněz??? :-) [br]Nenechte sebou manipulovat. Copak nevidíte kam to vede? Zatím to je ve stavu že ÚSPĚŠNÍ BEROU a čistí jsou POUZE NEÚSPĚŠNÍ. Toto se podařilo zakořenit do široké veřejnosti proto že většina je neúspěšná. OVŠEM JEN RELATIVNĚ PROTOŽE VŠEOBECNĚ VZATO ÚSPĚŠNÍ JSOU VŠICHNI CO MOUHOU SPORTOVAT A DOJEDOU DO CÍLE. Pocit neúspěšnosti je dán okolím v porovnávání co je lepší-čas, umístění, ..... Stačí si uvědomit že aspoň jednou se komukoliv z nás stalo po projetí cílem a naší spokojenosti že si někdo jízlivě rejpnul - cos tam tak dlouho dělal já už jsem osprchovanej a najedenej. Příjemný to fakt není, tak to prosím nešiřte dál. [br]No není asi důvod abych se o tom tady rozepisoval víc, na zamyšlení to myslím stačí :-)
25.06.2009 19:46:41
Maroš
Vy ste bud vsichni totalni blbci nebo nechápete co jsem napsal! Nepsal jsem že jsi myslím ze Roman dopuje ,ale právě naopak. Muj zaměr byl podotknout že pokud zajede do 10mista tour je to opravdu strašně velký ůspěch ,protože i on (nenadopovaný) dostane jeden den krizi a nabere nejakou strátu se kterou uz nebude mit sanci bojovat o první místa! takže pokud zustane čistej tak si myslím že dřív jak po 30roku nebude mít sanci bojovat o prvenství. PS: Romeo nemej strach ze bych chodil jen do lednice pro lahváče:) dokážu si troufnout ze v cyklistice toho mam zaziteho vic nez ty.
26.06.2009 19:57:02
Cyklista...
Zdravym Ceskych kolegov obcas citam tuto stranku RoadCycling a ked som si precital par prispevkov neda mi nezareagovat kedysi som jazdil Elite a aj teraz mam dost kamaratov myslim profesionalnych cyklistov cize informacie mam rozne.... [br]Poviem to len par vetami okrem toho ze clovek musi byt super talent [br]aby sa dostal do timu kategorie Pro Tour tak aby dosiahol spickove umiestnenie na trojtyzdnovom etapaku tak bez dopingu to jednoducho nejde nieje to v moznostiach ludskeho organizmu moze trenovat kolko chce vsetko cosa tyka dopingovych kontrol jeto hodne spinava politika niekoho nechaju padnut na niekoho si dovolit nemozu atd atd.... [br]Zelam vsetkym pekny den:-) [br]
27.06.2009 16:41:11
Maroš
to Cyklista: konečně tu napsal někdo normální:):D
27.06.2009 17:21:59
Vilda
trosku z jineho soudku - lonsky vitez vrcharske souteze a celkove treti na TdF rakusan Bernhard Kohl tvrdi, ze poslednich pet let permanentne dopoval a byl pristizen az loni - zda je to pravda ci lez by melo byt zjisztitelne dle jeho vzorku antidopingovych zkousek, ktere se musi uchovavat 10 let - pokud by tyhle byly, jak Kohl tvrdi pozitivni a pritom prosly jako negativni - tak muze jit veskery antidopingovy system kontrol do pryc...
28.06.2009 6:50:46
Maroš
to Vilda: Antidopingovy system je pod křídly UCI ,kdyby bylo z 160testu pozitivních 158 a 158 cyklistu by bylo vyrazeno ze zavodu tak za 1. Muzou ukoncit světovou cyklistiku a za 2. By UCI zanikla. Myslíš ze toto UCI chce? Určitě ne a proto vypusti jen par hrisniku na postrašení ostatních a doufají že prestanou ze strachu dopovat. No bohužel se jim to nějak nedaří:)
01.07.2009 22:41:37