Skvělé bylo, že jsme závod mohli sledovat celý už od startu. Stále se totiž něco dělo. Závodníci uháněli po větru, jelo se velmi rychle a dlouho se nemohl vytvořit solidní únik. Nakonec se to podařilo a na malou chvíli byl klid.

V tomto úniku byl i konečný vítěz, Australan Mathew Hayman. Dramatické chvíle mezi favority na sebe také nenechaly dlouho čekat. Obecně se odhadovalo, že první zajímavé věci se budou dít na prvním pětihvězdičkovém úseku Arenberg.

Ale už před tímto lesem se peloton kvůli pádům a větru rozdělil a dva největší favorité - Fabian Cancellara a Peter Sagan zůstali vzadu. Zato v popředí byl rekordman závodu Tom Boonen a s ním několik dalších závodníků včetně Tonyho Martina, jehož tempo po vytvoření rozhodujícího úniku bylo pro celý závod klíčové. Za uprchlíky se tak hnala skupina Toma Boonena poháněná motorem Tonyho Martina.

Jízdenku do Boonenovy skupiny si stihli koupit také Edvald Boasson Hagen, Ian Stannard a další cyklisté, ale za nedlouho se sem přiřítila skupina Sepa Vanmarcka a Luka Rowea. Ovšem Sagan a Cancellara zůstali v pelotonu. Do cíle bylo stále velmi daleko, ale dvěma největším favoritům v tu chvíli vítězství unikalo. Jasper Stuyven z Trek - Segafredo pracoval pro Cancellaru,  z první skupiny byl odvolán i Jaroslav Popovič, ale nestačilo to. Sagan nemohl přispět žádným že svých týmových kolegů, protože už byl ve skupině sám. Nedalo se nic dělat, Boonenova skupina pracovala příliš dobře.

V Boonenově skupině bylo několik závodníků Sky a také LottoNL-Jumbo. Závodníci Sky ale brzy začaly svoje sebevražedné pády. Nejdříve Gianni Moscon spadl na 11. úseku a vzal sebou i svého lídra Luka Rowea. Rowe se rychle zvedl a stíhal skupinu. Poté Salvatore Puccio upadl na kostkách v zatáčce a v první skupině najednou zbyl sám Stannard. Rowe se později do popředí vrátil a pomáhal svému kolegovi. Poté přišel další důležitý úsek, Mons en Pevele. Vanmarcke první skupinu zmenšil a o 45 vteřin později se na stejném úseku k zemi poroučel Fabian Cancellara. Na kluzké dlažbě mu uklouzlo kolo a vzal sebou i Niki Terpstru a další cyklisty. Jen Sagan měl štěstí a ještě stihl přeskočit/přejet kolo Cancellary. Ve stíhací skupině proto zbyl z favoritů sám Sagan s mankem jedné minuty. Cancellara se vydal stíhat soupeře ale už ztrácel přes tři minuty.

Sep Vanmarcke se cítil být nejsilnějším závodníkem v první skupině a dokázal to na posledním pětihvězdičkovém úseku Carrefour de l'Arbre. Belgičan zrychlil a ve výjezdu z této náročné pasáže měl malý náskokem na čtveřici Boonen, Stannard, Hagen a Hayman. Ale nebylo to dost a soupeři jej brzy dojeli. Poté se začalo nastupovat. Nejdříve Stannard. Po něm Boonen, opět Stannard, také Hayman to zkoušel a těsně před velodromem jej stíhal jen Boonen.

Na velodrom ale vjeli společně Hayman, Boonen a Vanmarcke a brzy je dojeli i Stannard s Hagenem. V tribinách, ani u televizních obrazovek nikdo vzrušením nedýchal, protože se rozhodovalo o vítězi.

Papírově nejrychlejší Tom Boonen se nechal zavřít a neměl dost sil na nejvíce zkušeného Mata Haymana. Téměř 38letý Australan tak vyhrál svůj nejoblíbenější závod. Bylo to fantastické drama až do konce. Mat Hayman o tom ani nesnil a v cíli nevěřil, že se mu to opravdu povedlo. Ale vyhrál jednoznačně, musel vědět, že je vítězem. Bylo to ale příliš snové. Neuvěřitelné není pouze to, že vyhrál poprvé takto zkušený cyklista.

Hayman si před pěti týdny zlomil klíční kost a všichni předpokládali, že o klasiky přijde. Minulý týden ale objel dvě španělské jednorázové závody a postavil se na start. A vyhrál. Je to skoro jako pohádka. Jen tu pohádku trochu kazí fakt, že v závěru závodu by fanoušek přál vítězství každému z první skupiny. Boonenovi aby vyhrál popáté a navzdory všem. Vanmarckemu za odvahu a nasazení. Stannardovi za neutuchající bojovnost. I Hagenovi,  aby konečně přesvědčil o svých kvalitách.

Peter Sagan se nakonec smířil s tím, že nevyhraje a dojel na 11. místě. Fabian Cancellara ztratil sedm a půl minuty a loučil se s diváky a velodromem v Roubaix. Ale vše co se mohlo pokazit, se pokazilo. Netrefil rozhodující únik, spadl a nakonec spadl i v klopení na velodromu. Jel za přáteli, ale byl příliš pomalý a sjel přímo do louže. Tohle rozhodně nebylo to správné rozloučení.

Českým závodníkům závod nevyšel. Vidět nebyli. Zdeněk Štybar byl chvíli v popředí, ale rychle z něj zmizel a dojel v grupettu, stejně jako Jan Bárta.

Highlights Eurosportu

Video především z kol závodníků

 

Foto Sirotti