Sagan největším hitem nových přestupů! Roční plat 6 miliónů eur?

17.04.2016 | Marek Matějka

Sagan největším hitem nových přestupů! Roční plat 6 miliónů eur?

Hned několik špičkových cyklistů letos bude vyjednávat o nových smlouvách a spousta jich je připravena odejít do nových týmů. Peter Sagan je z nich největším trhákem.

Peter Sagan se po jarní sezóně může začít soustředit na obhajobu Kolem Kalifornie a letní závody včetně Tour de France, ale také se musí poohlédnout po novém týmu. Není však zatím jasné, jestli bude moci opravdu odejít do jiného celku. Sagan totiž stále má platnou smlouvu s Tinkoffem a především na něm stojí potencionální hodnota týmu. Ale tým končí a pokud se nepodaří najít kupce, nebo aspoň nového titulárního sponzora, bude Sagan volný. A to se nyní zdá jako velmi pravděpodobná varianta.  

Giovanni Lombardi drží největší poklad dnešní cyklistiky...

Sagan loni a letos prý vydělává 4 miliony eur ročně. Tolik mu platí Oleg Tinkov. To je velmi dobrý kontrakt, podle všeho jen Chris Froome má lepší. Jenže i Frooma by Sagan mohl přeskočit. Froome má ročně něco přes 5 milionů eur (konkrétně 4 miliony liber). Saganův agent Giovanni Lombardi po vítězství na Kolem Flander vyjednává o částce 6 milionů eur, aspoň podle webu Velonews.com.  

 

...Luca Guercilena má školu Patricka Lefevera, ale dnes je šéfem konkurenčního týmu a hodně stojí o novou hvězdu, která nahradí odcházejícího Cancellaru...

Luca Guercilena, manažer týmu Trek - Segafredo, hledá nové lídry, nejdříve měl velký zájem o Vincenza Nibaliho, ale tato jednání už jsou ukončena. Nyní by se zájem mohl obrátit na Sagana. Guercilena nechtěl říct, o kolik si Sagan řekl, ale na dotaz, zda je to 6 milionů eur, odpověděl : ,,Je to víceméně taková částka".  

Kolik týmů si může dovolit vydat tolik peněz za jediného závodníka? Skoro žádný. Společnost Specialized si prý přeje, aby Sagan šel do Etixx - Quick Step a Patrick Lefevere není proti, ale 4 miliony eur je pětina rozpočtu celého týmu. A jestli chce Sagan ještě víc, tak se to zdá už příliš. Bohatší než Etixx je jen pár týmů, kromě Sky, nejspíš ještě BMC, Katusha a Astana. Ale do kterého týmu by se Sagan hodil?   

...Patrick Lefevere by chtěl jasnou klasikářskou hvězdu. Stejně jako Luca Guercilena dává přednost tomuto typu závodníků, před jezdci pro GrandTour...

Zatím se kromě Etixxu a Treku zmiňuje i BMC. Nejpravděpodobnější se nám zdá být přestup do Treku, který bude mít po odchodu Fabiana Cancellary volné prostředky, ale mluví se i o námluvách se Sepem Vanmarckem. Musíme si počkat na nové informace.  

Ale nejde jen o Sagana. Na trhu je i Vincenzo Nibali, jehož cena také není malá. Pokud vyhraje Giro d’Italia, bude možná ještě vyšší. Nibali je spojován s novým bahrajnským týmem. I Guercilena tvrdí, že se Nibali už s bahrajnským princem dohodl. Nebude mít ropný magnát dost peněz i na Sagana? S Nibalim je spojuje přátelství, možná se nechá přemluvit.  

Další hvězdou bez smlouvy na další roky je Geraint Thomas. O něj Sky samozřejmě hodně stojí, ale pokud bude opravdu konkurenceschopný v celkovém pořadí na Tour de France, bylo by logické, kdyby odešel jinam. Thomas je velmi všestranný a proto i žádaný.  

I BMC možná přijde o své opory. Greg Van Avermaet ani Philippe Gilbert smlouvy nemají. Van Avermaet je poslední dobou zajímavější závodník s větším potenciálem. Ale Gilbert má na kontě více významných vítězství. Gilbert už zmínil, že by se mohl vrátit do Lotto Soudal, kde získal své největší úspěchy. Jen jestli o Gilberta bude Lotto stát.  

...a tak si bude muset Van Avermaet počkat, jak dopadnou námluvy jeho dražšího kolegy.

Van Avermaet zase určitě bude preferovat prodloužení smlouvy v BMC, tým je silný, Van Avermaet je tu zvyklý a jinde by asi lepší podporu neměl.  

Některé týmy mají lídrů, které je stojí hodně peněz spoustu. Jiné ale strádají tím, že o ně špičkoví cyklisté nejeví zájem. Takovým týmem je třeba IAM. Švýcarský celek sice patří do WorldTour, ale na opravdu silné celky vůbec nestačí. Ale to chtějí změnit. Prvním a zásadním krokem však bude změna personální politiky. IAM nabízí všem svým závodníkům pokaždé jen jednoletou smlouvu. Nejlepší cyklisté ale většinou chtějí větší jistotu a dobrý kontrakt na dva a více let. Proto vedení týmu shání druhého sponzora, který by navýšil rozpočet.  

Ale volných cyklistů je mnohem víc. Hodně týmů budou zajímat Michael Matthews, Sergio Henao, Wout Poels, Andrew Talansky, Bauke Mollema, Rohan Dennis, Nicolas Roche, John Degenkolb a Rui Costa. Ale také čeští profíci Roman Kreuziger a Leopold König.   Letošní přestupové období by mohlo být hodně zajímavé.  

Foto Sirotti  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


USPS
Murdoch mu to dá...
28.04.2016 4:02:40