Top 10 - nejlepší specialisté Grand Tour

22.05.2016 | Marek Matějka

Top 10 - nejlepší specialisté Grand Tour

V průběhu sezóny klasik jsme se pokusili vybrat několik nejlepších klasikářů historie, během letošního Giro d’Italia jsme se zaměřili na nejlepší specialisty na třítýdenní závody. Zde je deset nejlepších cyklistů historie Grand Tour.

10. Greg LeMond

Texasan v našem výběru ze známých důvodů chybí, ale jeden Američan sem přesto patří. Greg LeMond byl první celosvětovou hvězdou cyklistiky. Prvním závodníkem, který získal mnohamilionovou smlouvu a první vítěz Tour de France, který nepochází z Evropy. LeMond vyhrál celkem třikrát Tour de France, což je samo o sobě úžasný výkon. Musel však také soupeřit s jedním z nejlepších cyklistů historie, s Bernardem Hinaultem. Tím to měl těžší. Byl velmi dobrý i v jednorázových závodech, dvakrát vyhrál mistrovství světa.  

 

9. Alfredo Binda

Italský cyklista byl prvním velkým šampionem silniční cyklistiky. Třikrát vyhrál světový šampionát, ale do dějin Grand Tour vstoupil svými pěti triumfy na Giru. To je dodnes rekord, který ,,pouze" vyrovnali Fausto Coppi a Eddy Merckx. Binda také až do roku 2003 držel rekord v počtu vítězných etap na Giru, dokud jej nepřekonal Mario Cipollini. Jedná se tak o nejúspěšnějšího cyklistu Gira v celé historii růžového závodu.  

 

8. Gino Bartali

Italský hrdina, muž, který svá nejlepší léta musel obětovat druhé světové válce. Avšak právě v průběhu druhé světové války si zajistil svoji nesmrtelnost. Pomáhal totiž italským židům, skrýval je a pomohl jim přežít. Také spolupracoval s odbojem proti fašismu. Muž ryzího charakteru a ocelových nohou. Třikrát vyhrál Giro d'Italia a dvakrát Tour de France. Mezi dvěma vítězstvími na Tour uběhlo přesně deset let (1938 - 1948), což je dodnes rekord. Zatím nikdo jiný také nedokázal na Tour de France vyhrát tři horské etapy za sebou. Kromě Bartaliho v roce 1948.  

 

7. Felice Gimondi

Italský elegán byl po Jacqueovi Anquetilovi prvním závodníkem, který vyhrál všechny Grand Tour. Ještě zajímavějším faktem je, že Tour de France vyhrál ve svém prvním roce mezi profesionály. Navíc byl do kádru týmu Salvarani pro Tour povolán až na poslední chvíli. Vyhrál ve 22 letech, ale už nikdy poté se mu to nepodařilo. Přidal však tři triumfy na Giru a jedno na Vueltě.  

 

6. Miguel Indurain

Big Mig je dodnes univerzálním španělským hrdinou. Závodníkem, který opanoval třítýdenní závody v první polovině devadesátých let. Indurain proslul svojí defenzivní taktikou v kopcích, kde jen hlídal svůj náskok získaný v časovce. Indurain je jediným cyklistou, který vyhrál Tour de France pětkrát za sebou. Dvakrát vyhrál také Giro d'Italia a patří tak mezi sedm cyklistů, kteří dokázali vyhrát Tour a Giro v jediném roce.  

 

5. Jacques Anquetil

Stejně jako Indurain uznával defenzívu v kopcích a ofenzívu v časovce. Především byl prvním cyklistou, který vyhrál pětkrát Tour a prvním, který vyhrál všechny tři třítýdenní etapáky. Anquetil byl obrovskou hvězdou, především ve Francii, ale nikdy se nestal tak populární jako jeho hlavní soupeř Raymond Poulidor. Poulidor byl o hodně méně úspěšný na kole, ale mnohem schopnější ve vyjednávání o sponzorských smlouvách. Anquetil měl divoký osobní život a zemřel v pouhých 53 letech, ale mezi největší legendy cyklistiky bude patřit navždy.  

 

4. Fausto Coppi

Není pochyb o tom, že Fausto Coppi byl jedním z nejvíce talentovaných cyklistů historie a nejlepším italským cyklistou vůbec. Coppi byl pravý univerzál, úspěšný v jednorázových závodech i v etapových. Pětkrát vyhrál Giro d'Italia a dvakrát Tour. Pro Italy je dodnes Giro nejdůležitější, takže se není co divit, že i Coppi se zaměřoval především na domácí závod. Excelentní vrchař, ale i časovkář a koneckonců i dráhař. Druhá světová válka zabrzdila raketový nástup jeho kariéry, kdo ví, čeho by dosáhl v jiné době. A podobně jako u dalších hrdinů silniční cyklistiky, i jeho život měl daleko k dokonalosti. Bratr Serse mu zemřel v náručí po pádu při závodě. Také sám Coppi zemřel předčasně, po návštěvě Afriky onemocněl malárií a zákeřné nemoci podlehl.  

 

3. Alberto Contador

Možná si říkáte, že je přehnané umístit Alberta Contadora takto vysoko ve výběru nejlepších závodníků Grand Tour závodů. Ale čísla mluví jasně. Contador vyhrál oficiálně sedm třítýdenních závodů. A kdyby mu nebyla dvě vítězství odebrána, byl by na devíti. A jen on a Bernard Hinault, vyhráli každou Grand Tour více než jednou. A opět, kdyby nebyl zbaven dvou vítězství, byl byl úplně prvním cyklistou, který vyhrál všechny Grand Tour třikrát. Ale nedá se nic dělat, pravidla jsou neúprosná a Contador o jedno vítězství na Tour a jedno na Giru přišel. Přesto patří mezi nejvýznamnější cyklisty historie. Vynikající vrchař a také velmi dobrý časovkář nemá mezi svými vrstevníky soupeře. Chris Froome či Vincenzo Nibali by se mu mohli někdy přiblížit, ale zatím jsou docela daleko.  

 

2. Bernard Hinault

Jen Bernard Hinault a Eddy Merckx mají v kolonce ,,počet vítězství v Grand Tour", dvojciferné číslo. Hinault vyhrál desetkrát. Pět Tour, tři Gira a dvě Vuelty. Byl také vynikající klasikář, ale etapové závody měl radši. Hinault se v historii cyklistiky nejvíce přiblížil Eddymu Merckxovi. Počet jeho vítězství bere dech a svojí komplexností připomíná právě Merckxe. Byl vždy schopný útočit a zvítězit, i když mu okolnosti zrovna nevyhovovaly. Je jedním z nejvíce odolných cyklistů historie, jehož brutální síla v nejlepších letech drtila všechny soupeře.  

 

 

1. Eddy Merckx

11 vítězství v třítýdenních závodech je jednoduše nejvíc. Proto nemusíme složitě řešit, kdo je nejlepším cyklistou v historii Grand Tour. Merckx drží rekord na Tour i Giru, i když není sám, je však jediný, kdo drží oba rekordy. Jen jednou vyhrál Vueltu, navíc spíše z donucení. V jeho době se však Vuelta jezdila v jiném termínu a nebylo možné skloubit Giro, Tour a Vueltu do jediné sezóny. Proto ,,svatý grál" cyklistiky, tedy vítězství na všech Grand Tour v jediném roce, zůstává stále neobjeven. Merckxe to ale mrzet nemusí, svých závodů vyhrál dost.

 

 

TOP deset nejlepších klasikářů (bylo to tentokrát TOP12) jsme uvedli ZDE

 

Foto Sirotti

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


USPS
Jasně, Ferrariho klient je fuj, kdežto Fuentesův je mňam... :-)
22.05.2016 20:54:17
K2.40
Já preferuju Lance. Neuvádíte ho ze známých důvodů a Contador je uveden. Mimo to, můžete se zaručit, že ta celá plejáda vámi uvedených cyklistů, byla čïstá? To bych se vám vysmál Já měl kdysi za vzor J. Anquetila.
23.05.2016 8:14:17
K2.40
Na starých stránkách by se to jen hemžilo názory čtenářů. Odhaduji tak 30-40 příspěvků- Tady jen dva. Je to poplatné tomu, že přihlašování se musí dít znovu a znovu. A to člověka otráví.
24.05.2016 7:50:10
cioran-m
Inu - jestli to nebude také tím, že Contador dokázal taky vyhrát třeba Giro v r 2Oll (které mu pak, kvůli stopovému množství Clenb. etc. na Tour rok před tím vzali) způsobem, který bral dech - a to si tam teda nemoh vzít ani Aspirin. Lance Armstrong však bez (ostatně naprosto jedinečně organizovaného prosypu, který ve sportu mimo někdejší NDR a SSSR neměl vůbec obdoby) snad nikdy na kole neseděl a pokud nemoh sypat tak, jak byl zvyklej, byl jako cyklista úplně bezbrannej. Nemluvě tedy o tom, že Lance byl a je chladnokrevnej darebák a gangster, kdežto Alberto ne.
24.05.2016 10:20:18
Nik RC
Pro čtenáře K2.40 - v současné době je v profilu každého registrovaného čtenáře nainstalováno trvalé přihlášení, na vlastní riziko, každý si to tedy může v profilu zaškrtnout a nemusí se znovu a znovu přihlašovat. Celý web prochází postupnou rekonstrukcí, je třeba sledovat, co se děje. Na příští týden chystáme článek, kde čtenáře seznámíme s novými informacemi ohledně webu. Díky.
24.05.2016 12:23:29
K2.40
To - cioran. Tvůj nenávistný postoj k LA znám. Zkus si vymyslet něco jiného. A ty darebáky si nech pro své kamarády. Prd tomu rozumíš, i na CD jen opisuješ z webových stránek, aniž bys něco púodstatného v cyklistice zažil a opravdové cyklistice rozuměl..
24.05.2016 14:32:51
cioran-m
K.24: Myslím, že bychom se, když už teda, měli bavit o Armstrongovi a ne o mně. Relaci mých cyklistických zkušeností vzhledem k tobě nemohu pochopitelně posoudit; je však velmi pravděpodobné, že nějaké existovaly už v době, kdy ty sis ještě hrál s kyblíčkem. Pokud se "nenávisti" , o níž píšeš, týče, nic o tom nevím - darebáky, lháře a gaunery, jako je Lance, prostě rád nemám (a proto také mezi mými přáteli žádný darebák není). A pokud jde o to, co jsem napsal - o Lanceově velmi specifickém způsobu sypání a jeho zajištění existuje taková osm set stránková zpráva a o jeho chování k ostatním nejen četné rozhovory s mnoha lidmi, které defakto terorizoval a jimž znemožňoval práci, ale také docela zajímavá beletrie - snad ta bude pro tebe přístupnější. Pokud je cokoli z toho, co jsem níže napsal, nepravdou, neostýchej se na to upozornit. A ty - už vzhledem k výše řečenémui - mezi moje kamarády nepatříš, tak mě osobně nech na pokoji, ne? :-)
26.05.2016 10:01:35
USPS
Takže např. putovní tzv. senátor Regec a jistý Müller už nejsou Tvoji přátelé?
29.05.2016 19:47:41
fošumka a cigoušek
Jasně, že Gimondi! Ještě že tam není Roman "křižák!" Ale u mě jasně vede Cigi z Budějovic Mich.Fošumová
08.06.2016 12:18:10

Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equinox
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE