Tour de Zeleňák 2018 - propozice závodu

01.02.2018 | Jan Novota, spolek Mandavan

Tour de Zeleňák 2018 - propozice závodu

Tour de Zeleňák dýchá historií! Každoročně první sobotu v září se ve Šluknovském výběžku koná slet všech milovníků cyklistiky. Letos to bude již 34 let, co se před legendární hospodou Zelený strom v Rumburku sešlo pár nadšenců, aby objeli společně výběžek…

Od roku 1984 však uplynulo hodně vody. Počty startujících čítají v posledních letech pravidelně úctyhodných 700 závodníků všemožné výkonnosti a všemožného ražení (mj. také historická kola, koloběžky, MTB, nově také kategorie Classic). Trať však zůstává stejná, tedy okruh 54km zvlněnou krajinou nejsevernější části České republiky. Pro sebemrskače dokonce 2x na trati Obr Zeleňák. „Ten nápad s dlouhým Zeleňákem jsem poprvé zaznamenal už před pár lety, když Zeleňák pořádal Brabčák. Téma se mi zamlouvalo a tak jsme v roce 2016 uspořádali anketu, ze které byl svými 80% jasně zřejmý zájem i o dlouhou variantu. Výsledky ankety pomohly také při prosazení potřebných povolení a tak se nám narodil Obr Zeleňák“, vypráví od předloňského roku nový ředitel závodu, Jan Novota a pokračuje: „Myslím, že je to pozitivní vývoj. O tradici nepřijdeme, klasický Zeleňák samozřejmě zůstává, jen se k němu loni přidala i delší verze. Počet startujících na Obru v roce 2017 ukázal, že to dává smysl. Start obou tratí je oddělen, což prospívá především bezpečnosti všech účastníků, po které je poptávka zejména při startu závodu na Lužickém náměstí v Rumburku“.

Letošní „Zeleňák“ vstupuje bok po boku s největšími českými silničními závody do nově vzniklé série ROADCUP. Staronový pořadatelský tým ze spolku Mandavan ještě více posílil, zejména na úseku zabezpečení trati. Zázemí závodu na rumburském náměstí se po dvou zkušenostech velmi osvědčilo stejně jako dětské závody. A tak se už jen těšme na nové webové stránky tourdezelenak.cz, rychlostní a vrchařské prémie v průběhu závodu, parádní počasí, večerní hudební kulturu a mnohé další novinky, které na vás čekají 1. září po celý den v centru Rumburku.

Malí cyklisté si zpestří čekání na svého závodícího rodiče díky CykloCirkusu, tedy překážkové dráze, která bude po celý den k dispozici pro začínající bikery. Bohatá tombola zase zláká nejednoho rodiče. Podvečerní hudební produkce bude vhodná jako kompenzační cvičení pro vyplavení nahromaděného laktátu před finálovým závodem ROADCUPu (Lawi Tour)

Jako bonus je připraven pro všechny předem přihlášené (do úterka 28. srpna) cyklistický dárek s logem závodu a k prodeji např. věrnostní trička určená všem cyklistickým „recividistům“, kteří jsou na Zeleňák hrdí tak, jako je Zeleňák hrdý na svou letitou historii. Přijeďte se i vy nadechnout zdejší překrásné krajiny Lužických hor a národního parku České Švýcarsko. Zeleňák je závod s neopakovatelnou atmosférou!

TOUR DE ZELEŇÁK 2018
34. ROČNÍK VEŘEJNÉHO SILNIČNÍHO ZÁVODU

Obr Zeleňák je součástí RoadCupu 2018, série RoadRace, který pořádá RoadCycling.cz.

Datum a místo: Sobota 1. září 2018, Lužické náměstí, Rumburk

DATUM A MÍSTO: Sobota 1. září 2018, Lužické náměstí, Rumburk

POŘADATELÉ: Mandavan, z.s. za významné podpory města Rumburk

Dětské závody – Schrödingerův Institut, Cyklistická akademie Šluknovska

PREZENTACE:  V kanceláři závodu v místě startu a cíle na Lužickém náměstí v Rumburku (prodejna potravin Enapo) 2. patro - 31. srpna odpoledne a 1. září před startem.

KATEGORIE: 

Pozn:

Historická kola – jakákoliv historická kola s jedním pevným převodem + dobové oblečení.

Classico – povinná charakteristika jízdních kol: silniční kolo vyrobeno před rokem 1989, ocelový rám, páčkové řazení umístěné na dolní rámové trubce, pedály osazené klasickými klipsnami a koženými řemínky, brzdové páky s bovdeny vedenými „horem“. Ostatní: tradiční cyklistické oblečení, historické dresy, kožené přilby, kšiltovky, lepení

MTB – horské kolo (26´´, 27,5´´ i 29´´), avšak minimální šířka pláště je 1,8 (např. 29 x 1,8)

Družstva – 5-více členné družstvo tvoří jezdci bez rozdílu věku a pohlaví přihlášení do závodu výlučně za stejný tým! Do celkového hodnocení se započítává 5 nejlepších časů z Obr Zeleňák.

Žiletkář/ka severu – nejnižší součet dosažených časů ze závodů Okolo Vlčí hory, Okolo 80 dubů a Tour de Zeleňák (čas Classic Zeleňák se do celkového hodnocení násobí dvěma).

TRATĚ:

Dětský okruh:  Kolem Lužického náměstí, délka cca 250m

Hlavní okruh: Start i cíl na Lužickém náměstí v Rumburku, klasický okruh měří 54km s převýšením 690m. Prvních a posledních 100m trošičku drndrndrncá, ale jinak se kvalita silnic postupně zlepšuje J. Obr Zeleňák najíždí do druhého okruhu z ulice Plynární odbočením vlevo na ulici 2. Polské armády, trať tedy měří 106km.

ČASOVÝ HARMONOGRAM:

9:55 hodin - START – Obr Zeleňák (součást RoadRace)

STARTOVNÉ A PŘIHLÁŠKY: Přihlašování online je možné do 28. srpna (do 23:59 hod.) v sekci Přihláška. Nebo osobně v Info Centru v Rumburku taktéž na Lužickém náměstí do 28. srpna. 

Po tomto termínu bude možné se přihlásit ještě na místě v den závodu, pokud nebude naplněna kapacita 700 startujících !!!

Pro všechny předem přihlášené je u prezentace připraven cyklistický dárek s logem závodu.

Registrace k závodu je ukončena ONLINE platbou. Startovné, prosím, uhraďte neprodleně po odeslání přihlášky, v případě, že nebude registrace spojena do 2 dnů s platbou, vyhrazujeme si právo takovou registraci do jednoho týdne od přihlášení zrušit. 

Cílem není zvyšovat startovné, cílem je co nejvíce urychlit a všem zpříjemnit proces prezentace. Prosíme, přihlaste se předem!!!

STORNO PODMÍNKY ÚHRADY STARTOVNÉHO: V případě, že se závodník s již uhrazeným startovným závodu nezúčastní a oznámí toto pořadateli písemně nejpozději do 15. 8. 2018, má nárok na vrácení startovného po odečtení poplatku 100 Kč za závodníka.

V případě, že závodník svou neúčast pořadateli neoznámí anebo tak provede po termínu 15. 8. 2018, nárok na vrácení jakékoliv části startovného propadá.

ŘAZENÍ NA STARTU: Pro zvýšení bezpečnosti zejména po startovním výstřelu Hlavního závodu budou připraveny dva startovní koridory. Přední koridor pro závodníky na trati Obr Zeleňák, druhý koridor pro závodníky na trati Classic Zeleňák. Vložený závod startující jako první startuje ještě před závodníky Obr Zeleňáku.

DOPROVODNÁ VOZIDLA: Doprovodná vozidla jen pro trasu Obr Zeleňák za poplatek 100 Kč splatný u prezentace. S sebou k prezentaci doklad totožnosti, typ a značku vozidla, SPZ.

ČASOVÉ LIMITY: Na všech tratích je nutné dokončit závod do 14h !!! Tedy limit pro Vložený závod je 4:10h, limit pro Obr Zeleňák je 4:05h a limit pro Classic Zeleňák je 4h. Závodník dlouhého Obr Zeleňáku, který na ulici Plynární nevyrazí do 2. okruhu do 12:00, bude poslán do 1km vzdáleného cíle. Limit na projetí prvního okruhu Obr Zeleňáku je tedy 2:05h.

CENY:

Dětský závod - věcné ceny pro první tři v každé kategorii

Classic Zeleňák  - věcné ceny pro první tři v každé kategorii

Obr Zeleňák – věcné ceny pro prvních tři v každé kategorii

(Žiletkář/ka věcné ceny pro první tři dle kategorií Žiletkáře severu)

Vložený závod - věcné ceny pro první tři v každé kategorii

Družstva – věcné ceny pro první tři družstva

TOMBOLA: Pouze divácká tombola!!! Prodej lístků v průběhu celého dne ve stánku ACTIVE TOUR, ve kterém je možné prohlédnout si či nakoupit veškerý sortiment s logem závodu. Vyhlášení vítězů tomboly bude ve večerních hodinách v průběhu kulturního programu (bude upřesněno).

OBČERSTVENÍ: V ceně startovného je jídlo a 2x nápoj (pivo+limo)

ZDRAVOTNÍ ZAJIŠTĚNÍ: ČČK Šluknov

PARKOVÁNÍ: Žlutými šipkami ve směru ze Studánky a z opačného směru od Jiříkova budete navedeni na hlavní záchytné parkoviště 300m od dějiště závodu – plocha po bývalé budově Bytex naproti autobusové zastávce Bytex přímo u hlavní ulice Komenského. Vzhledem k častým krádežím kol přímo z aut doporučujeme využít tohoto vzájemně hlídaného prostoru a neparkovat všude možně po Rumburku. Samotná kola doporučujeme po závodě uložit do Úschovny kol (naproti hasičské zbrojnici 100m od náměstí), která je po cestě z Parkoviště na náměstí.

UBYTOVÁNÍ:

Hotel LUŽAN - www.hotelluzan.cz (v místě startu)

Hotel SportLife - www.sportlifehotel.cz (cca 1,5 km od startu)

Penzion Dymník – www.dymnik.cz (cca 3 km od startu)

Penzion Meze – www.mezicky.cz (cca 8 km od startu)

PODMÍNKY: Každý závodník startuje na vlastní nebezpečí. Závod se jede za plného silničního provozu, závodník je povinen dodržovat pravidla silničního provozu a pokyny pořadatele. Ochranná přilba je povinná!!! Pořadatel nehradí škody na zdraví a majetku vzniklé účastníkům v souvislosti se závodem.

Závodník má zapůjčen po dobu závodu aktivní čip. Aktivní čip zajišťuje měření času v cíli. Závodník je povinen čip po skončení závodu neprodleně vrátit. V případě ztráty nebo nevrácení čipu bude po něm vymáhána částka 500Kč!

Do výsledkové listiny budou zahrnuti jen závodníci, kteří čip vrátí (popř. zaplatí pokutu za ztrátu čipu)!

Mapa závodu:

Profil závodu:

Jste srdečně zváni!

www.zelenak.cz

tourdezelenak.7x.cz

facebook


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste