Cyklisticky laděný seminář vedl Radim Valigura, který v minulosti tři roky spolupracoval s bývalou tenisovou světovou jedničkou Martinou Hingisovou a v současnosti se mj. stará o mentální přípravu Petra Vakoče. Obsazení 2. ročníku semináře bylo vskutku světové, kromě Petra Vakoče se zúčastnili i bronzový medailista z mistrovství světa horských kol Ondřej Cink a vítěz Cape Epic Kristian Hynek.

Nikdo nepochybně nebude protestovat proti tvrzení, že psychika ovlivňuje sportovní výkon. Mentální příprava je hodně komplexní záležitost plná praktických rad, jak zvládat klíčové, a především nenadálé situace života špičkového sportovce. Radim Valigura dal na semináři nejprve všem zúčastněným možnost nahlédnout pod pokličku mentální přípravy sportovce, vysvětlil, jak jim negativní emoce brání ještě lépe využít svůj potenciál, a poté následovalo povídání se samotnými závodníky, kteří mimořádně otevřeně hovořili o svých zkušenostech a o tom, co jim právě po mentální stránce mnohdy brání být lepší než jejich největší soupeři.

Jak je pozitivně nastavená psychika podstatná pro úspěch, vysvětlil hned v úvodu jeden z organizátorů akce a zakladatel Victory Project Michal Kočí: „Vždy, když Petr Vakoč vyráží na závody, vidím na něm dopředu, jak si povede. Když v září odlétal do Kanady, věděl jsem, že to bude dobré… a skončil ve světové konkurenci sedmý.“

Fyzická, emoční a mentální rovnováha, a jak toho dosáhnout… Proč nedokáže v tréninku skvěle připravený sportovec podat očekáváný výkon? Radim Valigura: „Špičkový sportovec se musí soustředit na to, čeho chce dosáhnout, nikoli na to, čeho se obává, že mu v tom zabrání. Myslet pozitivně pomáhá nenechat poklesnout svůj potenciál a dodává více energie, naopak pokles přichází s negativní myšlenkou, se stresem, který blokuje sportovcovu energii. Navíc míra stresu roste s mírou důležitosti závodu.“

Co je to vlastně mentální příprava? Radim Valigura: „Není jen o hlavě, jak by slovo mentální napovídalo. Je to souhrn činností, které je třeba sladit tak, aby se sportovec výkonnostně posunul. Uvědomit si, co je potřeba udělat, a dělat to vědomě.“

Na semináři si špičkoví sportovci se zájmem vyslechli, v čem se zlepšit, aby dokořán (či alespoň více než dosud) otevřeli skříňku nazvanou „úspěch“. Petr Vakoč: „Čím méně jde závod podle plánu, tím se předcházející mentální příprava stává podstatnější. Jde třeba jen o sekundy, ale člověk si dříve uvědomí, co se děje, rychleji pochopí situaci a okamžitě ví, jak reagovat.“ Radim Valigura: „Mentální příprava pomáhá k tomu známému ´být ve správný moment na správném místě´, nebýt jen sportovcem, ale hlavním hráčem, který vyhrává, instinktivně pozná, co je právě v tuto chvíli nutné pro vítězství udělat.“ Petr Vakoč zároveň popsal, jak obtížný byl pro něj úkol zavřít oči a jen pro sebe v hlavě vyjmenovat sedm věcí, v nichž je opravdu dobrý. Ukazuje to, že i špičkový sportovec spíše vnímá své nedostatky, přestože je ve své roli mimořádný i ve světové konkurenci.

Radim Valigura: „Energie není pozitivní, nebo negativní, je to tatáž energie a záleží na úhlu pohledu. I u nejobyčejnějších věcí, jako je, když vám někdo řekne, že je třeba vynést koš s odpadky. Můžete si říci, fajn, že mi to někdo připomněl, ale také si zamumlat, proč mě komanduje. Myslet pozitivně vytváří více energie, kterou potřebujete pro výkon. Před závodem negativní energie svazuje nohy, když si například říkáte, už jsem třikrát zajel špatně, teď, nebo nikdy, loni jsem v tomto závodě neuspěl, letos musím. A podle toho, jakou má závod důležitost, tím vzrůstá takový stres.“

Radim Valigura vysvětluje, co brání sportovci zlepšit výkon

Petr Vakoč si důležitost pozitivního myšlení uvědomuje, ale… „Před závodem třeba vím, že to, jak jsem naladěn, není správný postoj, ale druhá věc je, jak se s tím vypořádat, když se mi špatně spalo, byl jsem několik dní nemocný atd. To se mi ne vždy podaří.“

Jak si užívat závody bez stresu a díky tomu vyhrávat, tímto směrem vede mentální příprava. „Nervozita není škodlivá“, říká Ondřej Cink, který se po roce na silnici vrací k horskému kolu, které je mu bližší a více ho baví. „Jenže mně se do těch nervózních myšlenek právě vkrádá stres, že pokazím start, já ten start umím, ale když se to jednou stane, pak už na něm stojím se strachem, že se to zase nepovede. A v ten okamžik je zřejmé, že se opravdu nepovede. Tady vidím nedostatek, nesmím tolik přemýšlet o případném neúspěchu, být pozitivně naladěn, lépe zvládat tlak, kterému jsem vystaven.“

Otázka Ondřejovi tedy směřovala právě za pozitivním vnímáním: Když se ohlédnete za rokem v silničním pelotonu, vkrádá se do Vás pozitivní pocit, že to byla neocenitelná zkušenost, kterou kolegové z horských kol neprožili, a která Vám navíc dala více vytrvalosti, nebo spíše negativní stránka, že jste ztratil rok, dokonce možná dva, protože do příštího vstupujete bez bodů a s otázkou, jak to po pauze půjde? Ondřej Cink: „Je to tak padesát na padesát. Že mi to něco dalo, něco vzalo.“ Ondřej Cink přiznal, že s mentálním tréninkem dosud neměl žádné zkušenosti (na seminář ho pozval kamarád Petr Vakoč). Smyslem mentální přípravy by vlastně mělo být i to, aby Ondřej Cink poznal, že mu rok na silnici více dal, než vzal, že mu dodá převahy nad jeho soupeři. Takže snad uvidíme Ondřeje Cinka v brzké budoucnosti silnějšího než kdykoli dříve.

Pokud měl seminář Mental Supremacy After Season Meeting pod vedením Radima Valigury rozšířit vědomosti o komplexní přípravě sportovce, nepochybně v tom pomohl. To platí nejen pro hosty semináře, ale i přítomné profesionální sportovce. Pokud jde v životě sportovce a v závodech vše podle plánu, mentální příprava ztrácí na významu. Jenže… V životě sportovce a v závodech nikdy nejde vše podle plánu, a právě mentální příprava pomáhá zvládat všechny neočekávané situace.

Když Radim Valigura kreslil svou pyramidu, na níž vysvětloval, jak podstatné je pozitivní naladění pro dostatek energie, nakreslil úplně nahoru jakousi životní inspiraci, něco dlouhodobého, nadčasového, to, co chce sportovec ztělesňovat, čím chce být, až se za deset dvacet let ohlédne zpět. Což neplatí jen pro sportovce, ale pomáhá v každodenním životě.

Radim Valigura: „Vzdělání Mental Supremacy je určeno nejen pro profesionály, ale pro všechny, kteří se chtějí naučit zvyšovat své výkony pod tlakem, ať už časovým nebo výsledkovým, a za rychle se měnících podmínek. Mental Supremacy umožňuje překonat strach, stres a podněcuje touhu vítězit.“ Další příležitost blíže se seznámit se zákoutími mentální přípravy společně s Radimem Valigurou a špičkovými cyklisty, bude (pravděpodobně) zase za rok po skončení sezony 2018.