Byl před včerejším závodem největším favoritem, ale snažil se před závodem snížit tlak na sebe a tvrdil, že na to není zase tak dobře. Ale byl. V cílovém dojezdu na Mur de Huy byl jasně nejlepší, s dvojicí týmu Etixx - Quick Step si snadno poradil. Julian Alaphilippe byl zklamaný, ale nedá se nic dělat, Valverde byl prostě lepší. I když si Julian s Danielem Martinem vedli na jedničku a neudělali v závěru žádnou chybu, tak jen stáli na stupních vítězů po boku nejlepšího.    

Jezdci Etixxu si vedli výborně, ale na Valverdeho to nestačilo!

Velkou zásluhu na jeho vítězství má ale i jeho tým Movistar. Únik, který vyprovokoval Bob Jungels nedaleko před cílem, pokryl Ion Izagirre, další pokusy o úniky kryl Giovanni Visconti a další jezdci. Pod Mur de Huy dovezli týmoví kolegové Valverdeho na ideální pozici a zbytek už byl jen na něm. Ale nebylo to tak snadné, jak to vypadalo: ,,Byl jsem pod kopcem hodně nervózní, protože jsem cítil, že mám skvělé nohy. Nechtěl jsem to zkazit."    

Valverde a Huy jsou ikonami Valonského šípu 

Mur de Huy je od středy Valverdeho kopec. Nikdo jiný to tu neumí jako on. Joaquim Rodriguez je podobný typ, také je to lehký a výbušný vrchař a vyhrál jednou Valonský šíp a jednou etapu Tour de France, ale Valverde je celkově lepší závodník. Rodriguez nastoupil letos příliš brzy a rychle se propadl. Zato Valverde věděl, že musí dlouho čekat a nastoupit na správném místě.    

Na Mur de Huy se dojíždí od roku 1983, to znamená, že od té doby se výrazně změnil charakter závodu. Merckx s další vítězili v dojezdu po rovině. Až od osmdesátých let je z Valonského šípu zkouška vrchařsko-klasikářských schopností.  

Pozor na toho druhého, dvakrát za sebou v ardenských klasikách stejné pořadí: Valverde - Alaphilippe

Valverde získal ve středu už své sedmé vítězství v ardenských klasikách. Kromě čtyř vítězství ve Valonském šípu, má také už tři triumfy v Lutych - Bastogne - Lutych. Více vítězství v Ardenách v historii získal pouze Eddy Merckx, bezpochyby nejlepší klasikář všech dob. Merckx vyhrál pětkrát Lutych, třikrát Valonský šíp a dvakrát Amstel Gold Race. Dohromady tedy deset vítězství.  

  

Valverde se v Ardenách přibližuje fenomenálnímu Merckxovi a to je v dnešní době ojedinělé

Valverde ale zatím nekončí. Brzy mu bude 36 let, ale je hlavním favoritem i pro L-B-L. Letošní sezónu přitom směřuje spíše na debut na Giro d’Italia. Španělský šampion se rozhodl, že by letos mohl Giro vyhrát. Vynechal Kolem Flander, také Amstel Gold Race a připravuje se na italskou Grand Tour. Samozřejmě to nebude snadné, konkurence bude velká. Vincenzo Nibali, Mikel Landa a Rigoberto Uran jsou nejvážnějšími soupeři. A do růžového závodu zbývají už jen dva týdny. Valverde má svůj závodní program pořádně nabitý.  

Foto Sirotti