Equinox vyrábí už několik let různá karbonová kola, nedávno ale představil levnější variantu karbonových kol pod názvem Equator. Tato kola stojí 13 999 korun, ale v předobjednávce je můžete mít za 11 999 korun. A to ještě sedm dní, konkrétně do konce 20. září.

A co za to dostanete? Základem je celokarbonový ráfek z japonských uhlíkových vláken Toray. Na výběr je více výšek a šířek ráfku, do redakce nám přišel ráfek s výškou 45 mm a šířkou 25 mm. Ale v nabídce jsou kola s výškou ráfku 33 mm, 38 mm, 50 mm či dokonce 80 mm.

Kola jsou zapletená značkovými dráty Sapim Race, těch je vepředu 20 a vzadu 24 a na nábojích Power Way R13, které váží 284 gramy, ale v nabídce je varianta pouze s ořechem Shimano a se zapouzdřenými průmyslovými ložisky.

První dojem z kol, při vytažení z krabice, byl velmi dobrý. Kola mají velmi pěkný ráfek, matná černá úprava je prý ekonomická, ale osobně se mi líbí. Ráfek je kvalitně zpracován, žádné chyby či nedodělky jsme nepozorovali. Je také moderně široký, podobně jako mnohem dražší kola a odpovídá tak současným trendům a nárokům na aerodynamiku při použití širších galusek. Ano, ještě musíme dodat, že kola jsou určena jen pro galusky. Na drátech Sapim nějak není co zkazit a jejich použití je rozhodně správné.

Nasazené náboje patří k levnějším produktům na této pozici, ale to je samozřejmě logické vzhledem k celkové ceně kol. Ale díky zapouzdřeným průmyslovým ložiskům fungují bezproblémově (samozřejmě jsme zatím neměli možnost dlouhodobého testování, ale při prvních jízdách nebyly s koly žádné potíže).

Kola v naší variantě, tedy s výškou 45 mm, váží v páru 1330 gramů. Na jízdních vlastnostech je nízká hmotnost znát. Jsou to prostě závodní kola s galuskou, na kterých se dobře nastupuje a zrychluje. Nízká váha se zásadně projevuje i v kopcích, kdy ušetří spoustu sil.

Kola jsou pevná a vzhledem k závodnímu zaměření se o velký komfort nesnaží. Ale širší ráfek vybízí k nasazení širších galusek, a tak si můžete snadno pomoci tímto způsobem. Galusky široké 25 mm jsou dnes už standardem, mají lepší jízdní vlastnosti, nižší valivý odpor a jsou pohodlnější. I širší než 25 mm se mnohdy hodí a je to trend dnešních dní.

Aerodynamiku kol nejsme schopni změřit, či posoudit, větrný tunel zatím v redakci nemáme (ale už jsem to navrhnul), širší ráfek vypadá na kole velmi dobře. Celkově mě vzhled kol příjemně překvapil. Černý matný ráfek kolo vyloženě zdobí, design je velmi střízlivý a nenápadný a bez velkých grafik a polepů nechá vyniknout samotné ráfky a to je dobře.

Brzdění je standardní na karbonová kola. V balení jsou přibalené špalky určené pro karbonový ráfek, nemusíte tedy nic shánět. Pokud jste na brzdění na karbonových kolech zvyklí, nebudete mít žádný problém, při přesednutí z hliníkových kol bude třeba trocha cviku a brzy si to osvojíte.

Nízká cena vyvolává otázky, ale zásadní vliv na cenu má obchodní strategie. Kola prodává přímo výrobce, takže se cena nezvyšuje o marži obchodníka a distributora. Výrobce je tak schopný nabídnout co nejlepší cenu a vydělají na tom oba, výrobce i zákazník. Bývá už celkem běžné poskládat a zaplést kola z jednotlivých dílů, ale výhodou Equatoru je dvouletá záruka a také servis. Což je už zásadní argument.

Pokud byste měli o kola Equator zájem, objednat je můžete přímo na adrese equator.cz, kde si vyberete typ kol a pokračujete v objednávce. Jen ještě připomínáme, že uzávěrka předobjednávek je 20. září. Takže na to máte týden, abyste měli kola za sníženou cenu 11 999,- korun. V případě objednání společnost dodá kola do 14. října.

Foto autor