Za necelých šest týdnů se stanou silnice Jesenicka opět hlavním centrem světové cyklistiky jezdců do 23 let. Ve dnech 1. - 4. června se zde uskuteční další ročník prestižního Závodu Míru U23  Grand Prix Priessnitz spa, jednoho ze šesti závod nejprestižnější soutěže pro závodníky do 23 roků Nations Cup, přičemž pouze Grand Prix Priessnitz spa a Tour de l'Avenir jsou závody etapové.

"Hlavní pořadatelská mise je splněna. V nedávných dnech vydal Krajský úřad Olomouckého a Moravskoslezkého kraje veškerá povolení k uskutečnění Světového poháru v silniční cyklistice Závod Míru U23 Grand Prix Priessnitz spa," informoval ředitel závodu Jaroslav Vašíček z firmy Jesenická cyklistická.

Startovní listina je zaplněna národními týmy, jakou kvalitu české silnice nepamatují. Ze světová špičky schází pouze Austrálie. O mimořádném zájmu svědčí to, že ihned po zveřejnění v mezinárodním kalendáři UCI se začaly hrnout přihlášky. První dorazila ze Spojených států a následně ze všech světových cyklistických velmocí.

Vzhledem k prodloužením závodu na čtyři dny se budou body do světového žebříčku udělovat hned pětkrát. To dělá závod v Jeseníkách druhým nejatraktivnějším po Tour de l´Avenir. Závod začíná 1. června odpoledním prologem v centru Krnova. Následuje klasická etapa Jeseník - Rýmařov s atraktivními okruhy okolo Rýmařova.

A v sobotu přichází etapa pro opravdové vrchaře: start v Krnově a cílem na přečerpávací přehradě Dlouhé stráně kde závodníci takzvanou Uhlířskou cestou absolvují nejtěžší stoupání v Česk republice a dokoce dvakrát. Cíl je na horní nádrži. O prestiži svědčí to, že loňský vítěz Francouz David Gaudu dokázal vyhrát Tour de l´Avenir a následně přestoupil do Worldtour teamu FDJ.

Poslední etapa je nádherná rovněž profilem a vede napříč Jeseníky. Po 160 kilometrech končí dvanáctiprocntním stoupáním u léčebného domu Priessnitz. "Věříme, že v letošním roce opět, jak v cíli, tak na trati, bude úžasné divácká atmosféra," dodal Jaroslav Vašíček.

Foto Jan Brychta