Získá Sagan double?

05.04.2016 | Marek Matějka

Získá Sagan double?

Je to jeden z nejslavnějších cyklistických úspěchů - vyhrát Kolem Flander a Paříž - Roubaix v jedné sezóně, týden po sobě. Zatím se to podařilo dvanáctkrát. Může tento výjimečný double získat i Peter Sagan?

Paříž - Roubaix je na programu už tuto neděli, fanoušci a experti stále vzpomínají na Kolem Flander, ale pozornost se pomalu upíná k největší že všech klasik, k Paříž - Roubaix. Na Ronde Sagan nadchnul. Udělal vše správně a dojel si sólově pro vítězství, navíc před jedním z nejlepších klasikářů všech dob, před Fabianem Cancellarou. A v dresu mistra světa, což naposledy dokázal Tom Boonen před deseti lety. Prostě to byl skvělý den pro slovenského cyklistu. Hlavně však už konečně prolomil prokletí a vyhrál svůj první monument.

Média v Belgii a jinde ve světě se rozplývala nad jízdou Petra Sagana a přirovnávala jeho jízdu k úspěchům Eddyho Merckxe. To se nám však zdá jako trochu přehnané nadšení. Sagan nevyhrál o pět minut, ale o 25 vteřin a třeba Cancellara býval ještě více suverénní. Ale momentální nadšení z posledního závodu k tomu prostě patří.

Zajímavé ale je, jaký zájem a nadšení fanoušků vyvolává osobnost Petra Sagana. Výsledky dělá samozřejmě skvělé, bez nich by to nešlo, ale Sagan víc než kdokoliv jiný poutá na sebe a své úspěchy pozornost. Jeho loňské vítězství na světovém šampionátu bylo oslavováno víc, než třeba vítězství Michala Kwiatkowského, nebo před ním vítězství Ruie Costy. Přitom závod ve Florencii byl zajímavější než ten v Richmondu. A toto neskrývané a davové nadšení z Petra Sagana není patrné jen v našem regionu, to by bylo logické, je přece Slovák, ale jeho osobnost funguje na fanoušky po celém světě. Je vidět, že se v tomto smyslu narodila opravdu velká osobnost a že dokáže bavit fanoušky cyklistiky.

Teď jde ale o něco jiného a pro Sagana rozhodně o dost těžšího. Kolem Flander úřadujícímu mistru světa sedí mnohem více než Roubaix. To lze poznat i podle výsledků. Na Ronde vyhrál a jednou byl druhý. Na Roubaix startoval zatím čtyřikrát a nejlepším výsledkem je šesté místo z roku 2014. Loni měl problémy se zažíváním i s kolem a dojel na 23. místě.

Letos je ale bezpochyby mnohem lepší. A patří k nejužšímu výběru favoritů. Vítězství na Ronde a Roubaix v jediném roce se zatím podařilo deseti cyklistům. Prvním byl už v roce 1923 Švýcar Heiri Sutter. O devět let později jej napodobil Belgičan Romain Gijssels, o dva roky později vyhrál double další Belgičan Gaston Rebry, ale poté se muselo čekat dvacet let až do roku 1954 kdy oba závody vyhrál Raymond Impanis. Poté to šlo rychle za sebou a byli to samí Belgičané. V roce 1957 Fred De Bruyne a v roce 1962 slavný Rik van Looy. Dalším byl až v roce 1977 Roger De Vlaeminck. A následovala další pauza - dlouhých 26 let, než opět oba závody vyhrál Peter Van Petegem v roce 2003. Od té doby ale je double opět častější, v roce 2005 vyhrál Tom Boonen, v roce 2010 Fabian Cancellara, o dva roky později opět Boonen a v další sezóně zase Cancellara. Jak je zřejmé, jen dva cyklisté získali double hned dvakrát - Tom Boonen a Fabian Cancellara. I to svědčí o jejich výjimečnosti. Sagan může být další, má na to dost času.

Jenže Roubaix je z taktického hlediska těžší závod. Víc záleží na týmu a ten nemá Sagan nejlepší. Může však vyčkávat a držet se hlavních rivalů. Zejména Fabiana Cancellary, který bude asi opět nejvážnějším soupeřem. Také Etixx - Quick Step bude chtít využít svoji početní převahu. Navíc všem lídrům Etixxu, Zdeňku Štybarovi, Tomu Boonenovi a Nikimu Terpstrovi francouzský závod vyhovuje více, než domácí Ronde. A zamíchat vývojem závodu budou chtít i další silné týmy a jednotlivci. Rozhodně to bude pro Sagana těžší. Každý si ho bude hlídat po triumfu na Kolem Flander, ale na to už je zvyklý a umí se v závěru závodu sám o sebe postarat.

Foto Sirotti

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Pan
I mě při sledování Peterova výkonu na Flandrech napadlo srovnání s Eddy Merckxem. A vůbec nejde o rozdíly v cíli, ale o způsob jízdy, přístup k závodu a k soupeřům. O nikom jiném mě to dosud nenapadlo. Myslím, že se k velkému Eddymu hodně blíží a to v době postupující specializace. Je mimořádně obdivuhodný.
06.04.2016 14:16:21
USPS
Tak určitě...
07.04.2016 9:10:39
cioran-m
Nikdo dnes nejezdí tak aktivně, jako Sagan a nikdo se tak málo nekryje jako on. Chodí do úniků třeba několik dnů po sobě, jak to předvádí na Tour nebo minulý týden nejprve na E3 a pak na Gentu. A v úniku střídá, neschovává se a nechytračí. Při tomto pojetí závodění je pochopitelné, že jej často v samotném závěru přeleze někdo, kdo víc pošetřil - tohle se mi zdálo vždycky dosti zjevné a neustálé posměšky kvůli jeho druhým místům (toto místo zde ostatně nevyjímaje) trochu nepřípadné až hloupé. Koneckonců, několikrát řekl, že právě takováto aktivní cyklistika jej baví (a že bavit se je důležité). Navíc nikoho technicky ovládat v závodě silniční kolo s takovou suverenitou, jako jeho, jsem nikdy neviděl. Krom toho se chová ke kolegům přátelsky a dovede uznat, byl-li někdo lepší. Proto jej mají lidi rádi a proto je moc fajn, že vyhrál jak mistrák, tak teď v tom pruhovaným dresu před Cancellarou stý Flandry. Myslím, že silniční cyklistika někoho, jako je Sagi, docela už potřebovala.
07.04.2016 17:51:25
cioran-m
Není nezajímavé se v této souvislosti přečíst, co říkali včera o věci pár lidí, kteří by docela měli vědět, o čem je řeč. :-) odkaz
07.04.2016 18:54:12