I ve včerejší etapě pár lidí z celkového pořadí načetlo ztráty na své konkurenty. Iván Sosa (Movistar) jen 5 a Jay Hindley (BORA-hansgrohe) jen 8 vteřin, ale Koen Bouwman (Visma-LaB) a Giulio Ciccone (Lidl-Trek) 27 a hlavně Thymen Arensman (INEOS Grenadiers) 47. Takže před jízdou proti chronometru se skupina top favoritů top desítky zúžila na necelou dvacítku jezdců, kteří se nacházeli v časovém rozmezí 36 vteřin.

Časovka, která se jela v Oron-la-Ville, tedy 10 km severně od Ženevského jezera, měřila 15,5 km a nastoupalo se při ní 282 metrů. Od startu se stoupalo, mezi prvním a třetím kilometrem činil průměrný sklon 6,5%. Pak se jen v mírně zvlněném terénu dojelo k mezičasu na 7,5. km ve výšce 853 metrů a odtud se vracelo do místa startu do výšky 640 metrů nad mořem.

Při jízdě na čas jsou kromě převýšení důležité i její technické parametry a počasí. V tomto ohledu byly nejnáročnější poslední tři kilometry, při nichž bylo potřeba dvanáctkrát více či méně prudčeji měnit směr. I skutečnost, že v druhé části sprchlo, nejlepší jezdci průběžného pořadí jeli na mokru, což právě v technickém závěru jistý hendikep byl.

McNulty byl nejlepší od startu až do cíle. Už na mezičase měl 11 vteřin na druhého, týmového kolegu Felixe Großschartnera. V cíli pak byl lepší o 13 vteřin než časovkářský specialista Magnus Sheffield (INEOS Grenadiers), který o 3 vteřiny odsunul rakouského univerzála a národního šampiona v časovce z roku 2022 na 3. místo.

Důležitější ale bylo, jak si vedli jezdci na celkové pořadí, kdo získal, udržel či ztratil. Juan Ayuso měl sice na svého amerického kolegu na 4. místě odstup 21 vteřin, ale v celkové klasifikaci ho to vyneslo do pozice lídra závodu. Ilanu van Wilderovi (Soudal-Quick Step) stačilo 9. a Aleksandru Vlasovovi (BORA-hansgrohe) 8. místo v časovce na posun na 2., resp. 3. místo v průběžném hodnocení.

Překvapivě skvěle si vedl Carlos Rodríguez (INEOS), který se posunul o deset míst na průběžné 4. Velmi dobře na svou maličkou postavu zvládl časovku i Lenny Martinez (Groupama-FDJ), který si vylepšil postavení o jednu pozici na 5. místo. Včerejškem motivovaný Florian Lipowitz (BORA-hansgrohe) také zabojoval a umístění na konci první dvacítky pro něj znamenalo posun o dvanáct míst na průběžně 6.

Z těch, co načetli ztráty, jmenujme Enrica Mase (Movistar), který klesl z 5. na 12. místo, Adama Yatese (UAE) z 10. na 17., Marco Brennera (Tudor) z 15. na 19. či Simona Yatese (Jayco AlUla) z 13. na 20.

Časovka se příliš nepovedla, a tudíž za první devatenáctkou, která je do minuty za Ayusem, se nacházejí mj. Egan Bernal (INEOS) +1:13, Richard Carapaz (EF Education-EasyPost) +1:17, Guillaume Martin (Cofidis) + 1:18 či David Gaudu (Groupama) +1:24.

„Dnes jsem měl překvapivě dobré nohy. Přijel jsem sem pro celkovou klasifikaci, ale předešlé dva dny jsem zjevně nebyl na své obvyklé úrovni. Podle mě je to trochu únava. Už je to dlouhé jaro, tohle je na nějakou dobu můj poslední závod,“ uvedl McNulty. „Bylo to příjemné. Po posledních dnech jsem nevěděl, co mám čekat. Jelo se mi dobře a možná jsem měl trochu štěstí na počasí. Je hezké vyhrát, měl jsem štěstí, že jsem jel na suchu, a je to trochu zvláštní, protože nevíte, jestli jste byli ve skutečnosti nejrychlejší, ale vždy máte z vítězství radost ."

„Byla to velmi těžká časovka a myslím, že všichni trpěli. Všichni moji spolujezdci říkali, že to bylo opravdu těžké, když se vrátili do autobusu, takže jsem na to byl psychicky připravený. Osobně jsem při jízdě neměl zvlášť dobré pocity, ale myslím, že se mi podařilo zvládnout emoce a přitlačit na správných místech. Na mokru to bylo docela složité a musel jsem trochu zariskovat. Myslím, že na GC jsem v dobré pozici, a doufám, že to ještě pár dní vydržíme a odvezeme si domů žlutý dres. Docela dost kluků je do minuty, takže máme ještě hodně práce, abychom mohli tento závod vyhrát," řekl nový průběžný lídr Juan Ayuso.

Josef Černý dokončil časovku na 45. a Pavel Bittner na 95. místě.

Dnešní etapa, v níž se na 159 km nastoupá přes 3,5 tisíce výškových metrů, přejede pět vrchařských prémií, z nichž jsou dvě kategorie "1", a která končí na 14km kopci s průměrným sklonem 6%, by tedy měla být soubojem především mezi pěticí průběžně nejlepších, mezi nimž je rozdíl 23 vteřin, přičemž ale čtvrtý v pořadí Carlos Rodríguez ztrácí pouhých 11.