Sagan v pasti

02.04.2018 | Libor Matějka

Sagan v pasti

Nemá to Peter Sagan jednoduché a nemá to jednoduché ani jeho okolí, vyhrát ty nejdůležitější závody jara se mu opět nedaří.

Je spolufavoritem a většinou největším favoritem jarních klasik, ale ty nejdůležitější závody se mu nedaří vyhrát, zatím má jen jedno vítězství na monumentální klasice, před dvěma lety. 

Všichni proti Saganovi

Nese se to komentáři a diskusemi, nejen na Slovensku. Ale je to jen částečná pravda. Ano, nikomu se přiliš nechce do úniku se Saganem, který bývá většinou tím teoreticky nejrychlejším ve skupině. Soupeři se z pochopitelných důvodů chtějí zbavit rychlejšího soupeře. Ale nejen Sagana. Všichni tempaři se snaží využít příležitostí k tomu, aby na trati utrhli sprintery. Fabian Cancellara se musel umět odpoutat od Alexandra Kristoffa, Petra Sagana, Oscara Freireho..., ti by ho nejspíš v přímém souboji na pásce porazili. I když spurt po 260 kilometrech je trochu jiný.


Sagan se v minulosti snažil tvořit závod aktivním pojetím, ale dost často to přehnal a v samotném spurtu měl méně sil, než soupeři. Můžeme si to připomenout na loňském Milán - Sanremo, ale třeba i na loňském i předloňském Omloopu. A v dalších závodech.

Vloni otočil taktiku, zatvrdil se, snaží se vyčkávat. Tahle taktika mu ve své podstatě přinesla poslední dva světové tituly.

Jenže je to rozumné v klasikách a monumentech? Zůstat tak moc pasivní? Neměl by soupeřům opět víc znepříjemnit život už na trati? Neměl by raději jet ve tříčlenné skupince, i když s těmi nejsilnějšími, než ve skupině dvaceti jezdců, kde mají tři týmy tři až čtyři jezdce? V takovém rozložení sil, jako bylo v závěru Flander, bude vždy za hlupáka. I když je tam teoreticky nejsilnější, ale sám.

Zlatý hoch

Sagan svému týmu přináší největší pozornost, je jasnou mediální jedničkou mezi profesionálními cyklisty, jemu to přináší šest miliónů euro za sezónu. Také mu to pochopitelně přináší největší ohleduplnost k vlastní osobě. Vytvořil si kolem sebe tým, od mechaniků, přes maséry až k sportovnímu řediteli. A všichni většinou jeho "neúspěchy" omlouvají.

Mnoho jiných cyklistů by si chtělo na své konto připsat podobné "neúspěchy". Ale, aby se stal opravdovou historickou legendou, musí si připsat vítězství v těch nejdůležitějších závodech a ono se to od něho očekává.

Jestli dělá chybu v tom nejzákladnějším přístupu k závodům, tak kdo mu to rozmluví, je kolem něho nějaká taková osobnost?

Vloni po závodě Gent-Wevelgem mu měl někdo vyčinit, že takto ne, že tohle byla hloupost, že je to kontraproduktivní přístup k podobné situaci v závodě. Timto způsobem se dá jen prohrát, k vítězství to nevede. Bohužel od toho závodu dělá většinu rozhodnutí na trati ve svůj vlastní neprospěch.


Ale jak z toho ven? Podívejme se na nedělní titulky ve slovenském tisku: 

Nástojčivé gestá nezabrali. Saganovi opäť nik nepomohol, skončil šiesty

Sagan: Ostatní urobili chybu, takto bude Quick-Step vyhrávať všetko

komentáře:

Vyhral Niki Terpstra, Sagan prešiel cieľom na šiestom mieste. Po prejdení finišom sa novinári vrhli na holandského jazdca tímu Quick-Step Floors, no väčšia časť bežala za hviezdnym Slovákom, ktorý presvišťal okolo nich a iba krútil hlavou z istého znechutenia, že opäť ostal na všetko sám.

a vlastní názory:

"Na to aby ma zišli, tak ťahali všetci a potom keď už ma zišli, tak čo zasa... skončil pretek?"

"Mohli ste to všetci vidieť aj v televízii, ako to vyzeralo. Momentálne je zložitejšie pretekať sa v mojom postavení, pretože ostatní dobrí jazdci skrátka nechcú spolupracovať,“ posťažoval sa krátko po konci 102. ročníka slávnych jednodňových pretekov 28-ročný Žilinčan.

vypovídají o názoru médií, většiny slovenských příznivců a jeho vlastnímu postoji k závodění. A není to zrovna dobře pro samotného Petra Sagana.

Peter Sagan je v pasti, ale z větší části vlastní vinou.

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Daniel J.
Problém je že všichni o něm ví že s ním do úniku nechtějí a samotného ho nenechají. Na druhou stranu je závodník který když jede na výsledek tak je vždy max do top ten. Když se podívám na ranking za rok 2018 tak vede - což potvrzuje že je vždy jen kousek od výhry. Sázkařsky vyjádřeno sázka do 10 místa je v jeho případě sázka na 100%. odkaz
02.04.2018 19:37:40
Chloumek
Je to váš názor, já to vnímám odlišně. Proč ne. Jen mi vaše taktická doporučení a mentorování Sagana (vynechám vyjádření k jeho okolí) přijdou až příliš sebevědomá. Sagan je podle mě aktuálně především ve vlastní pasti jednoho z nejkomplexnějších cyklistů, který tím, jak závodí (závodil) a jakých dosáhl úspěchů, nutí své soupeře jezdit proti němu pasivně (takticky) a dávat přednost vlastní prohře v jeho stínu než riskovat, že si ho aktivně dovezou za zadním kolem do cílové roviny. Zvláště když většina jeho hlavních konkurentů je až na výjimky na to také povětšinou v rozhodujících momentech sama. Quick-Step nevyhrává hlavně proto, že jeho nejlepší klasikáři jsou lepší než ostatní špičkový jezdci (byť hlavně Terpstra se letos jeví v úžasné formě), ale díky své početní převaze. Hlavní cestou pro Petera Sagana jak získat víc klasických monumentů je v síle týmu, který by ho dokázal více podpořit ve chvílích, kdy se rozhoduje. Snad na to majitelé a sponzoři týmu Bora-Hansgrohe najdou na příští rok peníze, bude-li to odpovídat jejich i marketingové strategii. Otázkou je, zda by Peter upřednostnil nahradit "své" lidi (závodníky) v týmu výkonnějšími (dražšími?) "domestiky", protože podpora "svých" Slováků je dalším Peterovým sympatickým projevem, byť nejspíš v jeho "čisté" cyklistické kariéře možná trochu ve výše uvedeném smyslu omezujícím faktorem. Navíc by s ohledem na podepsané smlouvy nemohlo jít o řešení již v příštím roce. Ať je to, jak chce, v současnosti vidím - dle závodního pojetí a výsledků - dvě hlavní "hvězdy" světové cyklistiky: Petera Sagana a Alejandra Valverdeho (koneckonců viz žebříček World Tour). A pokud bych si dovolil mu něco "vyčítat", pak s ohledem na jeho cyklistické i lidské kvality bych se snažil být trochu skromnější.
03.04.2018 0:18:47
George
zzz
03.04.2018 7:29:21
George
Pardon...zkouška přihlášení...A teď vážně...redaktore...ogaři z "Lídlu"vyhrávají,kde chtějí-naposledy včera Julian na Baskicku(ani Alejandro s Michalem se nechytali).Sagan je sám neporazí...no i když...,proč tak plakal Elia před týdnem ?...měl Sagy chytat Terpstru a Nibaliho na San Remu...?...sám by se uštval a ostatní by se vezli za ním a udělali, jako loni Kwiatko...aby nebylo brzo - ne všichni proti Petrovi,ale všichni proti Quickstepu...a proč třeba nevyhrává Zdeňa...?...že až na Roubaix...?...no chci to vidět !
03.04.2018 7:43:57
MC
Zdravím, RC čítam pravidelne. Súhlasím s článkom čo sa zmeny taktiky Sagana týka. Od Sagana sa samozrejme očakávajú výsledky a tie nie sú ako by všetci chceli – preto musí prísť kritika OK. Ale ak nemá RC (pán Matějka) ako cyklistický server nič viac na potvrdenie svojej teórie len články zo Slovenských novín typu SME tak to je priznám sa v skutku komické... Na podporu svojej teórie by mal pán Matějka radšej ale napísať ako chce zariadiť to aby tá 3 členná skupina vznikla – ako zariadiť to aby v nej neťahal len jeden – ale najdôležitejšie ako zariadiť to aby v nej nebol nikto z momentálne silnej štvorice Quick-Step Floors. Ako „vytvoriť“ silnú trojicu sme videli na minuloročnej MSR – a vieme ako to opäť skončilo. Vždy po boji (ak sa boj prehrá) sa dočkáme len plaču v SK novinách – a odborníkov, ktorý po závode (!!!) už vedia čo a ako sa malo urobiť a neurobilo. Ale čo ma pobaví vždy najviac – je to ako má každý vlastnú predstavu o tom čo všetko musí (!!!) ešte Sagan vyhrať aby sa „konečne stal legendou“... Tak mu v tom držím palce :)
03.04.2018 8:26:40
Jakub
Jsem také pravidelným čtenářem. Naopak si vážím každého vlastního názoru, s kterým jde redaktor s kůží na trh a předem ví, zvláště když se jedná o velmi oblíbeného jezdce, že strhne u min. 50% čtenářů vlnu kritiky. Na článku nevidím nic, čím by autor vyjadřoval nepřátelské postavení vůči Saganovi. Za tyhle úvahy - články jsem vždy rád, nabízí pohled trochu z jiného úhlu než tradiční novinářské články, co a kde se stalo.
03.04.2018 11:07:20
MC
:) veď nikto "nepřátelské postavení vůči Saganovi" ani nenamieta :) kritika (výsledkov) je na mieste... len zamyslenie nad tým čo a ako autor kritizuje... hádam môžem...
03.04.2018 12:36:54
Centrdo16ky
V monumentech jede každý sám na sebe...Teď to bude znít asi namyšleně pro někoho, ale mám natrenované, jsem nařáchlý, tak za to 50 před cílem vezmu a vyhraju a ne jak Sagan pořád plakat že sním nikdo nechce jet už mě s tím jebe čobolák.Kdyby to aspoň zkusil.
03.04.2018 14:45:42
Leon®
Pravda je tam i tam. Peťo je moc pasivní nebo mu nepomahá tým. Oss nemá formu, ale na San Remu mu krasně vypálil Burghardt a kde byl Sagan? Terpstrův nástup jsem čekal celý zavěr Flander a kde byl Sagan? Ikdyby Terpstra nespolupracoval tak by si ho aspoň stáhl zpět, ale opět čekal. Bylo víc než jasné, že ho už nikdo nesjede... Sagan se drží papírových favoritů favoritů, ale ti nebudou spolupracovat a prakticky tím nechává vyhrávat ousidery - Nibali, Benoot, Terpstra. Očekávám, že na Roubaix se opět někdo trhne a Sagan bude spurtovat ve skupině, ale ne o vítěztví...
03.04.2018 14:47:50
George
Tak jsem schválně skouknul Saganových 103 vítězství,kde je asi 20-30 podobných(včetně MS 2015...to ho ještě pouštěli dopředu) jako jel teď všemi vynášený(a v závodě vlastně puštěný a kolegy,včetně Zdeňka,chráněný) Nik(a nedávno Vicenzo)i.Ten,který loni nechtěl Petrovi pomoci dojet Grega a ještě byl dotčen,že mu to dal u novinářů"sežrat"....Libore napsat o násobném mistru světa, současnému nejpopulárnějším závoďákovi a teď vlastně i Top 1 žebříčku UCI...že je v pelotonu za hlupáka,protože zcela sám"nebojuje"proti přesile Lidlu(Centrdo16ky píše,že jede každý za sebe...?!...to asi on nebo my všichni jsme viděli jiný závod...a ten čobolák ?...to se pozná inteligence pisatele)...jel jsi někdy na kole...?...a viděl jsi naživo závody se Saganem...měl jsem několikrát tu čest a přál bych ti slyšet koho v cíli etap nebo v Paříži poslední roky davy chtějí videt a vyvolávají...a Chris to není...zeptejte se kdekoliv ve světě cyklistiky...jaká je Peter mediální, a mezi normálními fandy, sportovní hvězda posledních let...můžeme tiše závidět a doufat...že někdo takový vyroste u nás...
03.04.2018 18:38:39
MC
inak "v pasti" sa celkom hodí pre Štybara (podľa mňa)... Gilbert, Terpstra a Lampaert zbieraju prvenstvá a ZŠ mrhá svoj nesporný talent prácov pre iných... aby sa raz nezobudil - či mu to za to ozaj stálo - nebolo predsa len lepšie prestúpiť inam a bojovať o svoje vlastné úspechy...
03.04.2018 19:24:45
George
Už jen závěrem...Sagan v pasti...?...podle předchozích mistrů světa se v tomto dresu velice těžko vítězí.Důkazem je Michal Kwiatko 2015-2 víť,Rui Costa 2014 1 víť. a Phil.Gilbert 2013-2 víť....Peter měl 2015-17 a 2017-12 vítězství...myslím, že si i letos ten,jak napsal autor článku někde výš, hlupák pelotonu, cestu a způsob, jak na ostatní vyyrát, najde...a potěší svými kousky fandy a diváky.
03.04.2018 21:34:50
Kurri22
Já myslím, že letos je hlavní problém v tom, že Sagan prostě není výkonnostně tolik nad zbytkem, jako byl loni. To je celé. V loňské formě si mohl dovolit ten nástup na Poggiu (za roky sledování cyklistiky jsem takovou demonstraci síly neviděl), vydal se stahovat Gilberta na Ronde a byl supersilný i na Roubaix. Letos prostě není výrazně silnější než dalších deset závodníků. To se prostě stává, spíše je škoda, že k monumentálním výhrám z nejrůznějších důvodů nevyužil tu loňskou superformu. S tehdejší výkonností by mohl pomýšlet na to, že by toho Terpstru po Patterbergu ještě stáhnul.
03.04.2018 23:18:07
fošumka a cigoušek
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
03.04.2018 23:20:58
Centrdo16ky
George: 1. Co ty víš o inteligenci? 2. Já se nebavím o tomto závodě!Já říkám že v klasikách jede většinou každý sam na sebe.To znamená plakat že má Sagan slabý tým, nebo že sním nikdo nechce jet je uplně mimo.Koho to zajímá?Nevyhraje monument, když bude jezdit pasivně, nebo měl podepsat do lidlu, když na to nemá.ČOBOL.
05.04.2018 15:35:52
Centrdo16ky
I ten quick step jezdi kolikrát ze 6 lídry na klasiky x))
05.04.2018 15:56:12