Skvělý rok Josefa Černého

06.09.2017 | Libor Matějka

Skvělý rok Josefa Černého

Nečekaně dobrou sezónu zažívá Josef Černý. Člen týmu Elkov - Author letos získal po Zdeňku Štybarovi a Petru Vakočovi nejvíc UCI bodů a pomohl České republice k šestici startujících na mistrovství světa.

Vrátil se domů z polského profesionálního angažmá a byly to roky tak trochu nepovedené, ale letos se našel, poctivě trénuje a dělá skvělé výsledky. Naposledy zvítězil v dobře obsazeném závodě Okolo jižních Čech. Ale výrazný je už od jara. Vyhrál už v Hlohovci, vynikající byl na Mistrovství republiky, na Okolo Slovenska a samozřejmě hlavně na Czech Cycling Tour. A v jižních Čechách vše potvrdil.

Při Okolo jižních Čech musel tým Elkov - Author hájit Černého vítězství jen ve čtyřech lidech

"Ani jsme s tímto vítězstvím moc nepočítali, Pepa byl čtrnáct dní na soustředění v Krkonoších a do závodu šel z plného tréninku, připravuje se především na světový šampionát, vypustil i pohárový závod v Ostravě a na OjČ vstoupil do závodů po těžké přípravě", prozradil nám Vladimír Vávra, šéf hradeckého týmu.

Josef Černý je letos v evropském žebříčku s 318 body na 91. místě, nejlepší z našich, za ním je Petr Vakoč a Zdeněk Štybar. Alois Kaňkovský je na místě čtvrtém a především tito dva jezdi týmu Elkov - Author vynesli český celek na 23. místo evropského rankingu.

Při jedničkovém závodě Okolo Slovenska jej o lepší umístění připravila jen smůla v poslední etapě

Jen Štybar s Vakočem jsou před hradeckým cyklistou ve světovém žebříčku a to je obdivuhodná bilance, protože profesionálové jezdí závody mnohem lépe bodované.

"Černý trénuje pod vedením Oty Fialy a je schopný snášet tvrdý trénink, to potvrdily jeho testy. Šel opravdu do sebe, přes zimu se odstěhoval do Španělska a tvrdě na sobě pracoval", dodává Vladimír Vávra.

Ve Žiaru nad Hronom nestačil jen na Zdeňka Štybara, nyní by mu měl pomáhat v Bergenu na MS

Má dobrou formu, ale je také schopný a ochotný v závodě pracovat na lídra a pokud na tom bude při mistrovství světa dobře Zdeněk Štybar, tak by mohl být jeho platným pomocníkem, ačkoliv pro závodníka nezvyklého na úroveň World Tour není snadné se prosadit.

Černý podepsal v týmu Elkov - Author smlouvu i na příští rok a hradecký tým v něm má silnou oporu. Dost pravděpodobně zůstane v sestavě i Jiří Polnický, naopak do polského celku CCC Sprandi Polkowice odchází neméně kvalitní Paweł Cieślik. V Hradci si na výsledky letos opravdu stěžovat nemůžou. Kromě Černého září i Alois Kaňkovský, především v Českém poháru a na závodech v Polsku. Ale Černý je nejvýraznější postavou nejlepšího českého týmu.  

Vítězství při CCT bylo letos to nejdůležitější

Foto Josef Vaishar a Jaroslav SvobodaMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste