Force - česká značka na Giru

29.05.2014 | Libor Matějka Giro d´Italia

Force - česká značka na Giru

Letos nás na Giru nereprezentuje žádný český závodník a tak je jediným reprezentantem v pelotonu Giro d´Italia značka Force. Tu vlastní zlínská firma KCK. A tak když se naskytla cesta do Zlína, nemohli jsme odolat, abychom nevyzvěděli něco více o této značce.

KCK je tradičním dodavatelem cyklistických komponentů na český trh. Sídlí v průmyslové zóně Zlína, naproti gigantické hale logistického centra Tescoma. Ani hala KCK není z těch nejmenších v prostoru centra v Přílukách.


Přilby a brýle zlínské značky Force vozí tým Colombia. Jak se to stalo a co stojí za značkou Force nám objasnil majitel firmy Dalibor Kmenta.

Jak jste se dostali do kolumbijského týmu?
Jsme dovozci Willierů do České republiky a naopak Willier distribuuje Force v Itálii. A italský výrobce kol je partnerem kolumbijského týmu.

A tak tam prosadil i značku Force?
Nabídl to týmu, potom už jsme si to dohodli napřímo. Team Colombia vozí naše přilby a brýle z kolekce Force.

Kde se vzala značka Force?
Asi před dvaceti lety jsme ji založili ve společném německo-českém podniku. Potom usnula, nic se pod ní nevyrábělo a k oživení došlo asi před sedmi, osmi lety.

Nyní je česká?
Ano, patří nám a veškerý vývoj produktů je zde ve Zlíně.


Vyrábíte v Asii?
Většinu ano, ale také v Pákistánu, Itálii i jinde. Máme kolem stovky dodavatelských firem.

Co je v nabídce pod značkou Force?
Dnes je to už nějakých 2 000 položek a to nepočítám barevné varianty. V začátku se jednalo pochopitelně o servisní zboží, které potřebují cykloprodejny k servisu kol. Jako jsou lanka, bovdeny, BB, hlavové složení atd. Dnes stále víc a víc přecházíme na další zboží a jeho vývoj. Prodáváme cyklistické oblečení, vyvíjeli jsme si i cyklistické tretry. Máme dva modely silniční a dva modely MTB. Nyní pracujeme na kolekci 2015 (open office byl opravdu zavalen vzorky materiálů, vzorky prvních výrobků, katalogy).

Podílí se na vývoji i Italové?
Ne, všechno se odehrává u nás a italský partner si, stejně tak jako ostatní národní dealeři, vybírají z našeho sortimentu. Willier nás potom zastupuje v Beneluxu, Dánsku, Francii, Španělsku a v Asii. Dneska jsme zastoupeni v přibližně třiceti zemích. Včetně Turecka, Malty a ve většině zemí bývalého východního bloku.

Jak jste získávali obchodní partnery?
Postupně se nabalovali, tak jak měli možnost osobního setkání s produkty. Například na Maltu dovezl někdo zboží z Turecka a potom se ozval místní obchodník. Hodně nám pomohl loňský veletrh ve Friedrichshafenu, kde jsme získali několik partnerů.

Kolik procent z obratu dělají vývozy?
Letos to bude asi 40 % z celkových prodejů, výrazně se to zvyšuje a my jsme na začátku ani nebyli orientovaní na export. Před několika lety jsme se přestěhovali do nového logistického centra na okraji Zlína a o od té doby se nám obrat zvedl téměř čtyřikrát. Letos se budeme pohybovat na nějakých 250 miliónech. Už nám je to tady opět malé a máme další dva sklady jinde.


Kolik vás pracuje ve firmě?
Asi tak čtyřicet stálých zaměstnanců, nyní v sezóně musíme pochopitelně nabírat ještě brigádníky.

Jaké klientele je zboží určeno?
Vedle servisního zboží se snažíme přicházet vždy s dvojí variantou produktů. Jednou ekonomičtější a jednou s vyšší přidanou hodnotou. V oblečení se musíme vydávat dvojí cestou i ve střizích a velikostech. Pravidelně sportující cyklista má jiné tělesné proporce, než rekreační jezdec sedlající kolo jednou za 14 dní.

Liší se prodej v České republice od prodejů v zahraničí?
Určitě, jedno je kupní síla a druhým faktorem je používání kola. V Itálii se prodávají top výrobky pro cyklistické fanoušky a potom produkty i velice levné. V tradičních cyklistických zemích se samozřejmě prodávají i doplňky pro cyklisty, které mají kolo jako dopravní prostředek. Česká republika je specifická v tom, že zde pravidelně na kole, jako sportovním náčiní, jezdí velké procento populace. My to vidíme například na prodeji nosičů kol, zastupujeme italskou značku Peruzzo a jsme jejich největším evropským odběratelem. Ani nám nevěří, že jejich nosiče kol neprodáváme i mimo Českou republiku.

Děkuji za rozhovor.

Foto KCK, autor, Team Colombia


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


HonzaSv
Mám od nich pár doplňků ( vestu, pláštěnku, návleky na tretry...), které jsem kupoval hlavně kvůli cenové výhodnosti a jsem s kvalitou velmi spokojen.
29.05.2014 15:18:28
BikerM
Musím uznat, že přilba i brýle vypadají fakt skvěle! :) A navíc za super cenu... Jen tak dál! ;)
29.05.2014 15:49:51