Kreuziger druhý na Amstelu, zvítězil Valgren

15.04.2018 | Marek Matějka

Kreuziger druhý na Amstelu, zvítězil Valgren

Skvělý výkon předvedl Roman Kreuziger v klasice Amstel Gold Race a dojel si pro druhou příčku. Zvítězil Dán Michael Valgren. Třetí skončil Enrico Gasparotto.

Rozhodujícím okamžikem byl útok Michaela Valgrena (Astana) dva kilometry před cílem. Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott) ho jako jediný dokázal dojet, opožděně reagoval Enrico Gasparotto (Bahrain Merida). V cílové rovince byl jednoznačně rychlejší Valgren a český cyklista se musel smířit s druhým místem. Předvedl však mimořádně dobrý a aktivní výkon. Pro třetí místo si dojel Gasparotto, ve spurtu další skupiny byl nejlepší Peter Sagan (BORA-hansgrohe), pátý dojel Alejandro Valverde (Movistar). 

Roman Kreuziger byl jedním z nejaktivnějších mužů v závodě. Už 35 kilometrů před cílem zkoušel odjet z hlavního pole, ale byl dostižen. Favorité nechali uprchlíkům spoustu času a na závěr museli početnou skupinu uprchlíků rychle stíhat. 30 kilometrů před cílem vyrazil do úniku Ion Izagirre (Bahrain Merida), ale ani on dlouho před soupeři vepředu nevydržel. Následovaly útoky Jakoba Fuglsanga (Astana), ale Alejandro Valverde ho dostihl a poté opět odjel Roman Kreuziger. S ním pokračoval Enrico Gasparotto a dvojice dobře spolupracovala a v posledním výjezdu Caubergu dostihla skupinu uprchlíků. 

Na Caubergu odjeli Greg Van Avermaet (BMC) a Rudy Molard (Groupama-FDJ) a stíhali Kreuzigerovu skupinu, ale až k ní se nedostali. Netrvalo dlouho a na Geulhemmerbergu zaútočil z hlavní skupiny Alejandro Valverde. Utrhl Philippa Gilberta (Quick-Step Floors), Michala Kwiatkowského (Sky), Van Avermaeta a další a dotáhl se s několika dalšími závodníky na čelo závodu. 

Tím začala taktická hra. Sagan si všechny pečlivě hlídal, snažil se šetřit síly a čekal na spurt. Další závodníci ale chtěli útočit. 11 kilometrů před cílem to zkusil Tim Wellens (Lotto Soudal), ale nedokázal uniknout. Několikrát zaútočil Jakob Fuglsang (Astana), zatímco Michael Valgren čekal na později. Roman Kreuziger musel sám dotahovat některé útoky. 7 kilometrů před cílem opět zaútočil Fuglsang, skupinu na jeho záda přivezl Valverde, který se sice snažil útočit ve stoupáních, ale Julianu Alaphilippovi (Quick-Step Floors) a dalším soupeřům ujet nedokázal. 

Únik se podařil až 2 kilometry před cílem. Michael Valgren nastoupil a jako první zareagoval Roman Kreuziger. Dokázal se k Dánovi připojit a dvojice začala spolupracovat. Enrico Gasparotto si byl vědom nebezpečí, odjel z váhající skupiny, kterou vedl Peter Sagan a rychle se přibližoval k vedoucí dvojici. 

Jenže už je nedostihl. Roman Kreuziger začal spurt na první pozici a na Valgrena ve sprintu nestačil. Gasparotto projel cílem třetí. Ve spurtu skupiny byl nejrychlejší Peter Sagan, za ním Valverde, Wellens a Alaphilippe. Osmý skončil Jakob Fuglsang. Zvláštní ocenění zaslouží devátý Lawson Craddock (EF Drapac), který strávil celý den v úniku a udržel se v popředí závodu. První desítku uzavřel Jelle Vanendert (Lotto Soudal). 

,,S Darylem Impeym jsme měli úkol chodit do úniků v posledních 45 kilometrech, což se mi povedlo, vždy jsem tam byl. Měl jsem trochu strach, po dlouhé době bez závodění, jak bude moje tělo reagovat, ale myslím, že můžu být velmi spokojený.", řekl k závodu Kreuziger. A dodal k průběhu: ,,Nejdřív jsme odjeli s Gasparotto a měli jsme hodně silný protivítr, ale spolupracovali jsme velmi dobře a následně nás dojel skupina s Valverdem, Alaphilippem, Wellensem a Petrem. Valgren a Fuglsang měli ve dvou převahu. Valgren když nastoupil před cílem, tak jsem chvíli zaváhal, ale naštěstí se mi podařilo k němu doskočit a když jsem zhodnotil situaci 800 metrů před cílem a viděl jsem, že k nám začínají doskakovat další, tak jsem preferoval tahat, protože naším cílem bylo mít někoho na pódiu. Ale jsem spokojený s druhým místem a klobouk dolů před Valgrenem, který jel i kostkový klasiky a má skvělou sezónu." 

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


CIGI
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
15.04.2018 20:39:16
VitaZubek
Cigi, ty asi musíš mít docela smutný život, když jediné, na co se zmůžeš, jsou zapšklé komentáře.
15.04.2018 22:25:36
George
Roman jel opravdu pěkný závod. Ale "Svatej" byl doma. Pokud jste viděli aspoň poslední kilák, napadne vás,kdo vlastně vyhrál.Sagan se za bývalými kolegy jen podíval,svěsil nohy,skupinu s Alejandrem a Julianem dál netáhl (redaktore,neměl na to...když je pok pohodlně přejel ve finiši ?) a nebýt ještě puštěného Enrica, stáli na podiu bývalí "Olegovi" závoďáci tři. Musíme si přece"pomáhat". A parník 600 bodů před druhým Terpstrou asi stačí.
16.04.2018 7:33:05
Jakub
Roman jel fantastický závod a je vidět že je ve skvělé formě. Tyhle dlouhé závody a velkým převýšením, rychlými zatáčkami a výbušnými kopci mu sedí. Peter Romana a poté Gasparotta stíhat velmi pravděpodobně mohl, ale kamarádství je u něj v žebříčku hodnot vysoko.
16.04.2018 12:08:35
Mellon
Skvelý výkon Romana, s Gasparottom boli najsilnejší v pretekoch, Valgren vyťažil maximum z tímovej presilovky.
16.04.2018 13:08:55