Musíme před Saganem smeknout

10.04.2018 | Libor Matějka

Musíme před Saganem smeknout

Udělal přesně to, co šampióna dělá šampiónem a vyhrál Roubaix ve stylu Fabiana Cancellary, Toma Boonena a dalších velikánů cyklistiky.

Nic na tom nemění fakt, že si letos plno závodů pokazil a těch vítězství mohlo být víc. Ale monument Paříž - Roubaix mu jarní sezónu pořádně vylepšil. Vyhrál monument a ještě jednu velkou klasiku. To je skvělé jaro. 

Šel do sólového úniku odvážně, možná se zdálo, že až příliš brzo, ale byl to ten nejlepší moment, kdy soupeři ještě váhali nad vážností situace. Zaváhal především nejlepší tým jara Quick-Step Floors a nástupem Sagana ztratil výhodu početní převahy. Sagan tentokrát hodně brzo zasadil soupeřům šach mat. Ti se z toho už nevzpamatovali, nedokázali sebrat síly, nedokázali najít odpověď. Přitom zde bylo několik týmů s více jezdci v popředí.

Quick-Step měl sice ve stíhací skupině Nikiho Terpstru a Philippa Gilberta, ale Belgičan zde dlouho nevydržel. Ukázalo se, že zkušenosti jsou na Roubaix opravdu potřeba a v závěru úplně ztratil síly. Terpstra byl vynikající, ale sám a celá skupina, včetně Grega Van Avermaeta, Sepa Vanmarckeho a dalších brzo pochopila, že vítězství je pryč a zbývá poslední místo na pódiu.

V cíli nakonec byli všichni spokojení s výsledkem závodu. Terpstra uznal, že Sagan byl nejlepší, Van Avermaet uznal, že na víc neměl, stejně jako Vanmarcke. 

Nespokojený byl Zdeněk Štybar, sice opět dojel v Top 10, ale zmeškal rozhodující okamžik. Sám v cíli přiznal, že síly mu nechyběly, ale nebyl na správné pozici. Jeho únik 75 kilometrů před cílem nebyl nejlepší nápad, ale příliš mnoho sil v něm nejspíš neztratil. Bohužel stačil krátký okamžik a zůstal až ve třetí skupině. 

Závod po úniku Petra Sagana trochu ztratil napětí. Velmi brzo bylo jasné, že je o vítězství rozhodnuto. Slavné sektory Carrefour de l'Arbre, Moulin de Vertain a další ztratily svou výjimečnost, ale tak to prostě někdy je. Sagan byl silný a chytrý a závěr závodu ovládl.

Silvan Dillier dokázal dojezd na velodromu zdramatizovat, ale dopadlo to podle předpokladů. Už Kolem Flander bylo o něco méně dramatické, než předcházející ročníky. Z monumentů byl letos zatím nejnapínavější závod Milán - Sanremo. A to je pořádné překvapení. Snad nám Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde, Michal Kwiatkowski, Julian Alaphilippe a další předvedou velmi zajímavé závody v Ardenách. 

Podívejme se na cestu Petra Sagana k vítězství ve fotogalerii Sirottiho

gallery

Foto SirottiMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Mellon
Sagan celkom rýchle ušiel z tej pasce ;-) Mimochodom Belgičania, koľko vyhrali domácich kockových klasík? Jednu, dosť málo, na také množstvo kvalitných cyklistov, je pekné, že Podlahári dominovali, lenže víťazstvá dosahovali všetci ostatní a pre domácich ostalo iba jedno víťazstvo, Lampaertove na DDV a s tým asi veľmi spokojní nie sú.
10.04.2018 12:55:19
Martin
@Mellon: Jenomže zde nezávodí výběry národních celků. Belgický "mančaft" si na svém území ze zbytkem World Tour docela vytřel zádel. A to nemluvím o tom, že se jim daří vyhrávat i na jiných závodech (San Juan, Dubai Tour, teď Baskicko...), až jim pomalu začínám hodně nepřát :-)
10.04.2018 14:29:55
Mellon
@Martin, myslíš si, že belgickí fanúšikovia sú spokojní, keď vyhráva ich tím ale nevyhrávajú ich cyklisti? Dovolím si pochybovať. A čo cyklisti z iných tímov, Benoota Toomeke po Eroice už videl ako víťaza Ronde, Avermaet obhajoval minuloročné prvenstvá, Vanmarcke má za sebou ďalšiu sezónu bez výrazného úspechu, Stuyven tiež čakal viac .... Áno ukázali vysokú vyrovnanosť a kvalitu výkonov, ale podobne ako Štyby nevyhrali nič. Gilbert detto, ohlásil útok na všetky monumenty a nevyhral nič. Chýba čerešnička na torte v podobe víťazstva. Tím je jedna vec (sponzorujú ho aj Čech či Slovák), ale víťazstvá domácich cyklistov chýbajú.
10.04.2018 16:08:28
George
Redaktore Libore...dík za všechny,co mu fandí.Dokázal,že pokud je zdravý a má i trochu štěstí(to měl třeba i v Dillierovi).umí vyhrát proti všem. Předchozí článek (o té pasti) jako by nebyl.
10.04.2018 22:26:40
George
Centrpřes16ku...pokud nemáš nic podstatného ke článku...tvoji žumpu v psaném projevu čistit nemusíme.U nás říkáme...raději ani nemlč.
10.04.2018 22:35:57
Martin
@Mellon: Určitě by byli spokojenější, kdyby vyhrávali belgáni z belgického týmu, to je bez diskuse, ale když koukám na fotbal a můj oblíbený tým vyhrává, je mi jedno, kdo dává góly, byť cyklistika není fotbal. Věc se má tak, že World Tour tým registrovaný v Belgii má od začátku sezony přes 20 profi vítězství, hodně UCI bodů a být členem této sestavy se určitě veliké lákadlo mnohých tamních kluků. Ale abych se tady pořád jenom nekonfrontoval, nevím, jestli jsou belgičtí fanoušci spokojení, rozhodně ale nemůžou být nespokojeni :-)
11.04.2018 11:35:59