Peter Sagan vyhrál Paříž - Roubaix

08.04.2018 | Marek Matějka

Peter Sagan vyhrál Paříž - Roubaix

Peter Sagan se dočkal, vyhrál monumentální klasiku Paříž - Roubaix. Ve spurtu porazil Silvana Dilliera. Třetí dojel Niki Terpstra, ale Quick-Step Floors nezvládl závod takticky. Zdeněk Štybar dokončil na 9. příčce.

Peter Sagan předvedl skvělý výkon, zaútočil už 55 kilometrů před cílem, mezi úseky na kostkách. Soupeři nechali mistra světa trestuhodně snadno odjet a Sagan příležitost využil dokonale. Nejdříve dojel uprchlíky Jelle Wallayse (Lotto Soudal) a Silvana Dilliera (AG2R La Mondiale) a navýšil náskok až na jeden a půl minuty nad skupinou pronásledovatelů. Wallays tempo nevydržel, ale Dillier se udržel až na velodrom v Roubaix a jako závodník s bohatými dráhovými zkušenostmi byl nebezpečný. Sagan však byl rychlejší a zvítězil. 

Pro třetí místo si sólově dojel Niki Terpstra (Quick-Step Floors), který nedaleko před cílem zaútočil z druhé skupiny. O čtvrté místo sprintovali Belgičané, nejrychlejší byl Greg Van Avermaet (BMC), pátý skončil Jasper Stuyven (Trek-Segafredo) a šestý Sep Vanmarcke (EF-Drapac). Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors) finišoval ve třetí skupině a dojel na devatém místě. 

Sagan zaútočil bez zájmu soupeřů

Rozhodujícím momentem závodu byl útok Petra Sagana 55 kilometrů před cílem. Nejdříve nastoupil Greg Van Avermaet, jehož pokus soupeři ještě zachytili, ale následný útok Sagana už nikdo pokrýt nechtěl. V této chvíli zásadně selhali jezdci Quick-Step Floors. Ti chtěli mít závod pod kontrolou, ale nepodařilo se skoro nic. 

Quick-Step byl aktivní, ale bez efektu. Za sektorem Arenberg, téměř sto kilometrů před cílem, odjel Philippe Gilbert (Quick-Step Floors) s Mikem Teunissenem (Sunweb), ale do početné čelní skupiny se nedostali. 75 kilometrů před cílem sám nastoupil Zdeněk Štybar, jenže jeho pokus také nevyšel, první skupinu nedojel a pouze utratil spoustu sil a po 15 kilometrech se vrátil zpět. Při útoku Petra Sagana naopak jezdci belgického celku vepředu chyběli a nemohli reagovat. A přesně toto zaváhání rozhodlo.

Niki Terpstra se následně snažil skupinu rozpohybovat, ale už bylo pozdě, skupina neměla sílu, ani vůli Sagana dostihnout. Terpstra akorát utrhl Philippa Gilberta, který se viditelně trápil a propadl do třetí skupiny ke Zdeňku Štybarovi. Sep Vanmarcke a Greg Van Avermaet také nebyli v ideální kondici a ve stíhání příliš nepomáhali. Daleko před cílem tak bylo jasné, že si Peter Sagan jede pro triumf. Překvapil pouze úžasný výkon Silvana Dilliera. Švýcarský šampión s mistrem světa pravidelně střídal, nenechal se utrhnout a přijel první až na velodrom, kde se seriózně pokusil Sagana porazit. Na první pozici si hlídal okamžik nástupu Petra Sagana a dokázal okamžitě zapadnout do závětří, ale Sagan měl více sil. Dillier strávil skoro celý závod v úniku a je jednoznačným hrdinou závodu. 

Terpstra byl v druhé skupině jasně nejlepší, na kostkách své soupeře trápil a dokázal sám uniknout. Třetí příčkou uzavřel výbornou sezónu na kostkách, ze specialistů na severské klasiky byl letos nejlepší. Na Belgičany zbyly jen pozice pod stupni vítězů. Dobrým výkonem a výsledkem překvapili Nils Politt (Katusha Alpecin) a Taylor Phinney (EF-Drapac), kteří ve spurtu porazili Zdeňka Štybara. První desítku uzavřel Jens Debusschere (Lotto Soudal). 

Peter Sagan je prvním vítězem Paříž - Roubaix v duhovém trikotu od roku 1981, kdy se to podařilo Bernardu Hinaultovi. Za zmínku také stojí fakt, že Sagan už čtvrtý rok v řadě dokázal vyhrát nějaký ze závodů nejvyšší prestiže, po třech titulech mistra světa a jednom vítězství na Kolem Flander. 

,,Klíčové bylo, že jsem ujel sám. Foukalo do zad, mohl jsem si nastavit své vlastní tempo a držet ho. Věděl jsem, že kluci za mnou jedou jeden proti druhému. Jsem rád, že jsem měl štěstí a nepostihl mě žádný defekt, žádný pád.", řekl v cíli velmi spokojený Sagan. 

Slova chvály měl pro Silvana Dilliera: ,,Byl jediný, kdo se mnou zůstal, takže jsem věděl, že ho nesmím podcenit. Zeptal jsem ho, jestli budeme spolupracovat a on řekl ano. Dokonce pracoval víc, než já na kostkách a bylo pro mě nemožné ho utrhnout. Měl jsem v závěru křeče, ale stále jsem měl dost sil na vítězství ve spurtu." 

Když jsem byl mladý, snil jsem o vítězství na Paříž - Roubaix, až poté o vítězství na Mistrovství světa a Kolem Flander. Teď jsem vyhrál všechny tři. Jsem moc šťastný.", dodal Sagan. 

Foto Bettini PhotoMohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


George
Peťo super...utekl jsi "z pasti"(Libor Matějka 2.4 a už máš výkonnost porazit ostatní"(Marek Matějka 30.3.).Pánové redaktoři( nevím bratři ?) umíte jen urážet a vysmívat se "hlupák v pelotonu?! (Libor) a podceňovat mistra světa,nejlepšího,nejpopulárnějšího a současně vedoucího závoďáka žebříčku UCI WT...!? A nebo umíte smeknout a veřejně se omluvit...!?Peťo Sagan o to asi nestojí ,ale my fandové, "kolaři" a čtenáři asi ano...abychom vás četli a věřili vám i nadále...
08.04.2018 20:09:32
George
Kurri 22 ...pořád si myslíš...že Peter není výkonnostně nad ostatními...? aspoň jsi slušný...
08.04.2018 20:12:20
George
Centrdo16ky...cítím ze tvého přihlašování promiň bez urážky "čutálistu (to se říká pro 45 místo našich mezi ostatními...) Jezdíš na kole aspoň na ten staďák nebo do hospůdky ?...Tak ČOBOL tě vyslyšel, jak jsi psal 3.4. a dnes to zkusil ČEHUNE !?...Víš, ptal jsi se na tu inteligenci..to je třeba i slušnost a trošku úcty k někomu, co dokáže v něčem víc, než třeba ty ?!...jinak se tomu říká urážka a nebo také závist...ale vlastně v té kopané...?...tam je to asi jinak,že ?...tak ať ti to pěkně šlape...vlastně kope.
08.04.2018 20:36:52
Marek (RC)
Nikdo nikoho neurážel a neposmíval se. Špatně jste předchozí články pochopil.
08.04.2018 20:39:24
MC
samozrejme aj Sagana občas treba kritizovať (a občas trochu aj novinára :) ) ale hero of the day je dnes Silvan Dillier... Mohol taktizovať ale ukázal sebavedomie... palce hore... dnes mal Sagan konečne šťastie - skoro žiadne problémy (defekty) a šťastie na company do úniku...
08.04.2018 21:05:03
CIGI
Sagi vyhrál, to jo, ale lidsky nestojí za moc. Pořád si na něco ztěžuje, ale sám je mazanej až až. Perfektně to o něm vyjádřil Tom Boonen,"Sagan by měl držet ústa, sám je někomu neustále nalepen na zadním kole...."
08.04.2018 21:55:43
Homos
Dnes mi došlo jak sám jsem malý. A jaké mám štěstí, že mám tu čest pracovat pro Petera Sagana, nejlepšího cyklistu současnosti a výjimečného člověka.
08.04.2018 23:43:18
Centrdo16ky
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
09.04.2018 9:49:22
Centrdo16ky
Jinak přesně jak píše MC, hero of the day: Dillier!
09.04.2018 9:57:20
George
Vážení páni Matějkové (víc asi Libor)...já pochopil velice dobře českého redaktora...on použije ve článku o"slabé formě a plakání po závodech" výroky slovenských kolegů(kolik už takových bylo-má to doma horší jak jinde v cizině),ale neuveřejní už ty z druhé strany(západně od nás) a hlavně už vůbec ne to, co všem odpověděl a vzkázal. Vzhledem k Peterovu vyjádření o "jeho způsobu závodění a jeho způsobu vítězství",pak o tom, který porazí sprintery,klasikáře,časovkáře i vrchaře(snad jen ty mnohakilometrové kopce nemusí)....nepotřebují fandové cyklisté, kteří jezdí celoročně denně v jakémkoliv počasí"rozumět" autorovi článku z teplého křesla suché redakce.Promiňte, ale napsat o hvězdě světového sportu,kterého lidi mají (jako rebela a baviče) raději než poslouchající vojáky Quick-stepáky,hodné hochy ze Sky nebo bouchače Movistaru, to co vy...?
09.04.2018 19:46:12
George
Centrdo16ky...Čéče,tos mi to teda nandal...teda táta tě naučil slušnosti.Ty nebudeš žapčklej důchodce komunista...spíš tak ten novej pirát...ta mluva,dikce,metafora ...a umí cizí jazyk...úplně jsem si sedl na zadek.S tím ČOBOLEM připomínáš dva Honzíky z Prahy a Hradce-vyjadřují se úplně stejně a jsou na sportu všem k smíchu.A Dillier ...?Oba si pomohli k vítězství a druhému místu...náhoda či štěstí obou?Měj se fajn
09.04.2018 19:54:22
Centrdo16ky
George: No tak to jsem fakt rád, že jsi tolik protřelý a vyžilý borec a vůbec tě to ani nenasere x)))Po všech těch "jsi Bůh", "jsi nejlepší", " vem si mě" je opravdu velmi osvěžující, přečíst si i reakci nějakého místního kreténa!Doufám že mi zase něco napíšeš....
09.04.2018 20:39:08
George
Abych jen"nekritizoval", Marku tento článek se poved a doufám,že si vysokou"laťku" brzo nesnížíte.
09.04.2018 21:26:28
George
Centrco16ky...docela fajn se s tebou kecá...možná by bylo líp u pivka.Pokud jezdíš "kolmo"(ne autem, busem) na Giro a Tour jako já..určitě si přeložíš..."non puori renderlo stupido" nebo "vous ne pouves pas le rendre stupide"...čauki a dobrou
09.04.2018 21:37:41
Centrdo16ky
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
09.04.2018 23:30:58
George
Centrpo16ku...dobré ránko.Tož s takovým SAMCEM a ještě ČEHUNEM jsem se ještě nesetkal...ten teplomet už můžeš vypnout,venku je 20 ve stínu.Víš,to moje tykání znamená něco úplně jiného, ale to bys ,ty metaforo,nepochopil.A tvůj výklad slova mi úplně stačil,když tě jebal čobolák"ve článku ve týdnem.Holt ten tvůj tatík...LOL
10.04.2018 6:45:36
Centrdo16ky
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
10.04.2018 9:34:01
Mellon
Páni, nechcete sa na to vykašľať a nerobiť z tejto diskusie chliev?
10.04.2018 12:50:33
George
Centrpřes16ku...tvůj psaný výraz u nás nazýváme žumpou...a té máme jinde až moc...pokud nemáš nic ke článku a k vítězství mistra světa...!?
10.04.2018 22:31:54
Centrdo16ky
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
10.04.2018 23:29:52
George
Centrza16ku...hochu,hochu,kdo ti to udělal...?...tebe museli doma hodně mlátit...je mi tě upřímně líto
11.04.2018 9:58:45
George
Redaktoři...že někdo sprostě uráží Sagana asi neovlivníte...ale ten příspěvek 23:29:52 se vám líbí...hm tak to je teda v redakci hustý
11.04.2018 10:01:54
Centrdo16ky
Příspěvek byl smazán za porušování pravidel.
11.04.2018 17:11:41
Kurri22
George: Prosím tě, nevím, o čem se chceš přít... Stačí si přečíst celý příspěvek, na který patrně reaguješ. A ano, jednoznačně trvám na tom, co jsem napsal: "Já myslím, že letos je hlavní problém v tom, že Sagan prostě není výkonnostně tolik nad zbytkem, jako byl loni." Peter Sagan byl loni FYZICKY mnohem dál od zbytku pelotonu, než je tomu letos. Bylo tomu tak na San Remu, na Flandrech a taky na tom Roubaix byl podle mě loni silnější, jen měl smůlu na defekty... Letos je fyzicky zhruba na úrovni Terpstry, případně lehce nad ním, loni byl ten náskok obrovský.
12.04.2018 13:23:33