CYKLOKROS OSTRAVA: První cyklokros pod vysokou pecí

18.10.2021 | SPR media, foto: Jan Brychta

CYKLOKROS OSTRAVA: První cyklokros pod vysokou pecí

Cyklokros Ostrava je závod, který 13. listopadu naváže na tradici netradičních akcí konaných v Dolní oblasti Vítkovic. Výjimečný cyklistický podnik přinese závodníkům i divákům nevšední kulisy ostravského průmyslového areálu. „Cyklokros se ve světě posouvá do nových atraktivních lokací. I my proto pro pořádání mezinárodních závodů hledáme nové netradiční tratě. Areál Dolních Vítkovic je přesně to, co může naši disciplínu oživit a přilákat k ní nové závodníky i fanoušky,“ řekl Petr Balogh, předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky.

Jedním z cílů závodu je přiblížit tuto méně známou, ale progresivní cyklistickou disciplínu veřejnosti, a to právě prostřednictvím zasazení do zcela nevšedních prostor vítkovických železáren. „V Čechách i na Moravě máme jen málo areálů, kde lze uspořádat velké mezinárodní závody. Pro Ostravu máme už na příští rok přislíben jeden z podniků Evropského poháru nebo TOI TOI Cupu. Letošní ročník proto bereme jako ostrý test, abychom do budoucna mohli trať i organizaci ještě posunout. Naší vizí pro další sezóny je zařazení nové lokality do kalendáře mezinárodních akcí a uspořádání republikového šampionátu,“ doplnil Petr Balogh z ČSC.

Závod je součástí 20. ročníku Oderského poháru a je otevřen pro regionální týmy, kluby i pro nadšené jednotlivce. V letošním roce je vypsán pro všechny kategorie od žáků a žaček, přes kadety, juniory až po elitní kategorie žen a mužů i jezdce a jezdkyně v třídách Masters. Závodníci se mohou zúčastnit na jakémkoli druhu kola vyjma elektrokol. „Jednotlivých zastávek Oderského poháru se dlouhodobě účastní více než stovka závodníků. Díky blízkosti Ostravy k Polsku a Slovensku očekáváme až dvojnásobnou účast. Účast v závodě přislíbili i jezdci profesionální stáje Elkov Kasper, včetně juniorského vicemistra světa Adama Ťoupalíka a jeho bratra Jakuba. Součástí programu tak bude i cyklokrosový workshop, ve kterém zkušení závodníci předvedou mladým krosařům, jak si poradit v terénu i na silnici. Nezapomněli jsme přitom ani na malé děti. Ty mohou přijít i s rodiči a zazávodit si na tratích od 100 metrů do jednoho kilometru, ať už na jízdních kolech, nebo na odrážedlech. Každý účastník v kategorii dětí do 10 let získá odměnu. Věřím, že pro rodiny to může být příjemně a aktivně strávené sobotní dopoledne,“ přiblížil program ředitel závodu Miloš Židík.

Cyklokrosová disciplína získává na své atraktivitě a popularitě právě díky stále se vyvíjejícímu trendu připravit závodníkovi originální trať s netradičními typy překážek a různorodostí povrchů na trati. „Máme připraven okruh, který měří 2 a půl kilometru a provede závodníky kolem dominant Dolních Vítkovic. Na dvě křídla dělí závodní trasu ulice Vítkovická. Zatímco levá strana trati je převážně štěrková s atraktivním písčitým sektorem, pravá část je z většiny hlinitá. Postaveno bude i depo pro servis kol a jedním ze symbolů našeho závodu je schodiště, které musí krosaři zdolat v každém okruhu,“ popsal soutěžní trať její stavitel Radovan Šťastný.

Ostravský cyklokrosový závod spojuje jména stavitele trati Radovana Šťastného, zkušeného pořadatele UCI závodů Miloše Židíka a šéfa cyklokrosového DK BIKESHOP Racing Teamu Davida Kováříka. Radovan Šťastný se v současnosti věnuje tréninku dětí na MTB. Profesí je ovšem fotograf, režisér, kreativec a autor písňových textů. Po vytvoření krosové trati mezi starými stříbrnými doly a krátery po granátech z 2. světové války v Suchdolu nad Odrou, neváhal využít jedinečné kulisy Dolních Vítkovic pro vystavění okruhu pro cyklokrosaře a cyklokrosařky. Miloš Židík, marketingový a komunikační manažer UCI Continental týmu Elkov Kasper, doplnil tvůrčí činnost svého kolegy zkušenostmi z pořádání mezinárodních závodů z kategorie UCI Europe Tour. Jako ředitel závodu byl u East Bohemia Tour UCI 2.2, Visegrad 4 Bicycle Race UCI 1.2 nebo Grand Prix Královéhradeckého kraje. Cyklokros Ostrava tak díky propojení kreativity, unikátního prostředí a zkušeností organizátorů slibuje kvalitní sportovní výkony i atraktivní diváckou podívanou.

Závod se uskuteční za podpory Moravskoslezského kraje, města Ostravy, společností Craft, ARPEX Morava, HSF System, ATComputers, AMOS repro, DK Bikeshop, RBP zdravotní pojišťovna a Radioking.