Umět se správně obléknout na kolo může vypadat jednoduše, ale snadné to není. Ze zkušenosti má řada cyklistů tendenci obléknout se spíše více a nefunkčně. Výsledkem je, že se organismus přehřívá, nadměrně se potíte a celkově se dostavuje pocit nepohodlí. Základem je proto mít na sobě co nejméně funkčního oblečení. Jezdec by měl mít na sobě vždycky maximálně tři vrstvy. Tou první je tzv. sací, tj. funkční termoprádlo, které udržuje stálé termoklima organismu a pot převádí do další vrstvy, tzv. krycí. Tu tvoří dres z tenkého a velmi prodyšného materiálu. V chladnějším počasí ze silnější dresoviny nebo softshelu či nowindu. Funkcí třetí a poslední vrstvy je udržet tělesné teplo, které se díky ní dá dobře regulovat. Většinou je to cyklistická vesta, pláštěnka či neprodyšná nowindová vrstva. Tohle oblečení se využívá doplňkově, když se potřebujete zahřát nebo se počasí náhle zhorší a třeba začne i pršet. Tuto třetí lehkou vrstvu můžeme odložit nebo si vestu rozepnout.

Dalšími nezbytnými doplňky jsou cyklistické návleky na ruce, nohy či návleky na tretry. V chladnějším počasí by měl cyklista pamatovat na to, že by nohy měly být po celé délce stejně tepelně kryté. Ideální je využít tzv. čapáky. A na tretru navléct návlek, díky němuž zůstane celé chodidlo v teple.

Ve velkém mrazu a zimě můžeme využít i zateplené zimní tretry. Samotná tretra by měla vždy být pevně usazena na noze. Podrážka by měla být tvrdá, ideální je karbonová, aby se chodidlo při záběru do pedálu neprohýbalo.

Zapomenout bychom neměli ani na sportovní ponožky. Odvedou pot a chodidlo zůstane suché.

Prsty na rukou zase udrží v teple rukavice, které zakryjí i zápěstí. Při výběru rukavic je důležité dát pozor na výstelky, díky nimž si neotlačíme prsty. Hlavní funkcí rukavic je ochránit dlaně při pádu a také zabraňují tomu, aby zpocená ruka na řídítkách klouzala.

Největší ochranu si zaslouží hlava. Podstatné je mít na hlavě správně upevněnou helmu, která bude dobře větrat a pevně sedět i při nárazu. Důležitá je i pokrývka pod helmu, která vás ochrání před ofouknutím. Hlavou se ztrácí nejvíc tepla. Naopak přehříváte-li se, hlavou teplotu rychle snížíte.

Neměli bychom zapomenout ani na intimní partie. Existují cyklistické kraťasy se speciální vložkou, do kterých se nenosí spodní prádlo. Cyklisté pečují také o nohy. Do chladnějšího počasí je vhodné do svalů vmasírovat hřejivé emulze, které svaly prohřívají. Při dešti jsou takto ošetřené nohy ve větším teple než pod vrstvou mokrého oblečení. Na výkon cyklisty může mít vliv i to, jestli má oholené nohy – po pádu se totiž nohy bez chloupků výrazně rychleji hojí a terapeut dokáže lépe ošetřit svaly.

Na závěr také nezapomeňte, že se je třeba obléknout vhodně vzhledem k intenzitě výkonu. Oblečení by mělo být přiléhavé a aerodynamické. Pokud tuto podmínku nesplňuje, jeho účinnost se v jakémkoli stupni zatížení míjí účinkem a ani sebelepší materiál nebude fungovat. Také nezapomeňte, že na vyjížďku se má vyrážet s lehkým pocitem chladu.

Teď už víte vše potřebné, tak do sedel!

V příštím díle Alltraining Cycling Academy vám poradíme, jak tělo správně zatěžovat.

Seriál vám přináší Alltraining.cz