1000 dní čekání. Pinot opět vítězí

22.04.2022 | Marek Matějka, foto Josef Vaishar/Cycling.photography

1000 dní čekání. Pinot opět vítězí

Během 24 hodin se toho může hodně změnit. EMoce jako na horské dráze prožil Thibaut Pinot mezi 4. a 5. etapou Tour of ten Alps. Ve čtvrtek mu radost sebral Miguel Angel Lopez, který Francouze dostihl kilometr před cílem etapy v rakouském Kalsu. Ale Pinot se nevzdal a dojel si pro první vítězství po více než 1000 dnech.

Thibaut Pinot je díky svému romantickému pojetí cyklistiky a výrazné osobnosti oblíbeným závodníkem pro spoustu fanoušků na celém světě. Zároveň je poměrně psychicky nestálý a podléhá emocím. I díky tomu je oblíbený, ale na kole mu to většinou nepomáhá. Ovšem v závěrečné etapě Tour of the Alps měl tak velkou motivaci, že překonal i únavu a nepřízeň okolností a dojel si pro vítězství.

Pro první vítězství po více než 1000 dnech. Naposledy slavil v horské etapě Tour de France s cílem na Col du Tourmalet. Na Tour de France 2019 patřil k nejsilnějším jezdcům, ale závod nedokončil kvůli nenápadnému zranění kolena. Pinota tato zkušenost poznamenala. Měl velmi blízko k pódiovému umístění na Tour, možná by s Eganem Bernalem bojoval i o vítězství na největším závodě světa. Místo toho musel vzdát a zvažoval dokonce i ukončení kariéry.

Marc Madiot, ředitel týmu Groupama - FDJ, talentovanému vrchaři konec kariéry vymluvil. Přesto se Pinot další dvě sezóny hledal, nezískal žádné vítězství, ani jiný úspěch na velkých závodech. V druhé polovině sezóny 2021 už byl opět v dobré náladě a lepší kondici, ale až nyní je opravdu zpět. Na Tour of the Alps se rozhodl usilovat o etapová vítězství, celkové pořadí přenechal týmovým kolegům MIchaelu Storerovi a Attilu Valterovi. I proto ho tak zklamalo, když ve 4. etapě s cílem na vrcholu stoupání do Kalsu. "Jsem hrozně zklamaný, byl jsem tak blízko vítězství," říkal ve čtvrtek odpoledne. "Záleží na detailech. Kdybych měl na konci posledního stoupání o 5 až 6 vteřin víc, mohlo to vyjít... Je to frustrující."

"Myslel jsem na všechno, čím jsem si v posledních dvou letech prošel, ale bohužel to nevyšlo. Budu trpělivý. Vím, že mnoho fanoušků čeká na mé další vítězství. Já také, a až zase vyhraju, bude to taková úleva, že už nic nebude jako dřív," dodal. 

Moc trpělivý nebyl. Po úlevě toužil natolik, že hned v páteční etapě vyrazil do dalšího dlouhého úniku. "Dnes jsem od začátku věděl, že to bude velmi těžký den," řekl po deštivé a chladné etapě v rakouském Tyrolsku. "Měl jsem dobré nohy a tyto podmínky mám rád. Vítězství pro mě bylo opravdu důležité, zklamání po včerejšku bylo velké. Vlastně jsem byl tak zklamaný a zoufalý, že jsem o této etapě přemýšlel už od včerejšího večera."

Když se Pinot ráno probudil a zjistil, jaké je počasí, byl rozhodnutý: "V takové etapě s deštěm, záludnými stoupáními a nebezpečnými sjezdy jsem opravdu chtěl být v úniku. Věděl jsem, že pokud chci etapu vyhrát, budu mít v úniku větší šanci. Potkal jsem se tam s Davidem de la Cruzem, který byl také velmi silný. Dobře jsme spolupracovali a myslím, že dojezd a sprint byl pěkný."

De la Cruzovi ve finiši fandil asi málokdo. Přitom Katalánec čeká na vítězství ještě mnohem déle, od března roku 2018. V cíli nedokázal vzdorovat Pinotově zrychlení. A neměl ani síly pogratulovat vítězi, tak to udělal aspoň na sociálních sítích. "Nemohl jsem za cílem nic říct. Skvělá jízda a gratuluji k vítězství," píše v krátkém vzkazu svému soupeři.    

Teď už může myslet na budoucí závody. Čeká ho švýcarský etapák Okolo Romandie a vrcholem sezóny bude Tour de France. "Opravdu jsem se toho všeho špatného zbavil. Pro mě je nyní důležité pokračovat a vyhrávat další závody. Své vítězství chci věnovat celému světu a všem, kteří mě podporovali. A můj otec má narozeniny, takže je to pro něj pěkný dárek."


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Silničář
Sázkové kanceláře mohou vypisovat kurzy na to kdy Karel Vacek dojede etapák. Je trestuhodné jak tento člověk může být zařazen do reprezentace je zde minimálně 20 závodníků co jsou výkonnostně lepší jak on. Stačí se podívat na bilanci za poslední tři roky to je hrůza. Ale řečma už dvakrát vyhrál Tour.
23.04.2022 6:34:35