8. díl Alltraining Academy - Strečink a regenerace

06.06.2019 | TZ Alltraining.cz

8. díl Alltraining Academy - Strečink a regenerace

V dnešním díle Alltraining Cycling Academy, kterou přináší tréninkové a rehabilitační centrum Alltraining.cz, vám prozradíme, jak se starat o své tělo, aby bylo stále výkonné, dobře se regenerovalo a vy jste se cítili fit, a to nejen při sportování.

I pro cyklisty je podstatný strečink. Společně s regeneračními procedurami tvoří významnou součást celého výkonu. Po pravidelné závodní i tréninkové činnosti bude vaše tělo unavené. Únava se projevuje především snížením celkové výkonnosti. Při pravidelném zatěžování organismu se únava kumuluje a stupňuje. Do tréninkového plánu by měla být systematicky zařazena masáž a pravidelná návštěva fyzioterapeuta, který bude kontrolovat správné provedení stabilizačních a protahovacích cviků.

Při důsledné regeneraci pak můžeme trénink navýšit až o 30 %, aniž bychom organismus přepínali. Velmi důležité je, aby si každý sportovec našel alespoň chvilku času na krátkou relaxaci, kdy zapomene na všechny povinnosti.

 

Únava nastupuje po fyzické námaze. Čím je trénink intenzivnější, tím je únava větší.

Po námaze by měla následovat fáze zotavná neboli regenerační. Při ní se zbavíme všech příznaků únavy, znovu načerpáme potřebné síly a doplníme energii. Z těla se odplaví zplodiny látkové výměny a poklesne svalové napětí. Každý typ tréninku má své zákonitosti a každé tělo regeneruje jinak dlouho.

 

Zařazení pravidelného strečinku do tréninku je velmi přínosné. Dlouhodobě zatěžované svaly totiž mají tendenci se zkracovat. Výsledkem pak mohou být potíže a bolesti pohybového aparátu. Díky strečinku namožené svaly lépe zregenerují a sníží se riziko poranění svalů. Před sportovním výkonem se doporučuje spíše dynamický strečink, po výkonu je zase vhodnější strečink statický se správným rytmem dechu.


Velmi účinná, ale i velmi příjemná je masáž. Přesto tuto regenerační proceduru mnoho sportovců opomíjí. Masáž pozitivně působí na stažené či unavené skupiny svalů a podporuje prokrvení. Po masáži zmizí pocit rozbolavělých končetin, má pozitivní vliv na regeneraci a fungování kloubů. Masáž má také blahodárný vliv na psychiku.

 

Při dlouhodobé bolesti se z akutní bolesti stává chronická, která se dá hůře léčit. Fyzioterapeut se vhodnými metodami a terapií snaží zbavit vás bolesti a najít její příčinu a odstranit ji.

Sportovní fyzioterapie se snaží co nejrychleji navrátit sportovce do jeho tréninkového a závodního režimu. Cyklisté se nejčastěji potýkají s bolestmi beder, bolestmi v oblasti krční páteře, hlavy, bolestmi kolen či Achillovy šlachy a brněním prstů.

Těmto problémům se dá předcházet už pravidelným strečinkem a správně zvolenými kompenzačními cviky.

 

Nezapomínejte ani na relaxaci, choďte do sauny, dopřejte si vířivku, a dopřávejte si dostatek spánku. Ten funguje jako nejlepší regenerace. Komplexní a vyvážený přístup k tréninku a k regeneraci vám zaručí ten nejlepší sportovní výsledek.

 

Celým dílem vás prováděl trenér první třídy Mgr. Vojtěch Beran. Chcete zlepšit své dovednosti na kole a dozvědět se, jak následně správně regenerovat? Využijte naše služby:

 

 

Nezapomeňte sledovat naše novinky:

► Web: https://www.alltraining.cz/

► Facebook: https://www.facebook.com/alltraining.cz/

► Instagram: https://www.instagram.com/alltraining.cz/

 


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE