9. díl Alltraining Academy - Jak protáhnout svaly a posílit tělo po cyklistickém tréninku / Strečink a posilování v praxi cyklisty

11.06.2019 | TZ Alltraining.cz

9. díl Alltraining Academy - Jak protáhnout svaly a posílit tělo po cyklistickém tréninku / Strečink a posilování v praxi cyklisty

Nečekejte, až vás nohy a záda začnou nemilosrdně bolet a přestanou fungovat. V našem tréninkovém centru Alltraining.cz se regeneraci věnuje zkušená fyzioterapeutka olympioniků a mistrů světa Mgr. et Mgr. Tereza Beranová, která vám pomůže s vhodným způsobem regenerace. V dnešním díle jsme pro vás připravili i malý návod, jak se udržet fit po celou cyklistickou sezónu!

Cvičit byste měli vždy po tréninku. Cvičte nejlépe vleže na podložce na zemi. V každé pozici zůstaňte alespoň 10 - 15 sekund, poté se nadechněte a s výdechem se ještě více protáhněte. V takto získané pozici vytrvejte opět minimálně 20 sekund. Vše opakujte třikrát. Vyvarujte se jakékoliv bolesti – vždycky byste měli cítit pouze mírný tah. Do protahovacích cviků zapojte i cviky na protažení horních končetin, trupu a hlavy.

 

Protažení lýtkových svalů

Předloktím se opřete o zeď, jednu nohu přednožte a druhou ponechte s propnutým kolenem vzadu. Obě chodidla směřují vpřed a celá plocha chodidel je na zemi (i pata). Koleno přednožené nohy a pánev tlačte směrem ke zdi. Tah byste měli cítit zejména v lýtku.

 

Protažení zadní strany stehen (hamstringů)

Postavte se, jednu nohu pomalu přednožte a opřete ji o vyvýšenou podložku (výšku podložky volte podle svých fyzických možností). Pomalu se s rovnými zády předklánějte a pokuste se zachytit za špičku. Nohy zůstanou v kolenou propnuté. Špička nohy, na které stojíte, směřuje dopředu. Tah byste měli cítit na zadní straně stehen, někdy až v podkolenní jamce.

 

Protažení vnitřní strany stehen

Vsedě roznožte a kolena pokrčte tak, aby se chodidla navzájem dotýkala. Rukama se chytněte za kotníky a snažte se přitáhnout hrudník co nejblíže k tříslům. Lokty položte na kolena nebo vnitřní stranu stehen. Kolena tlačte k zemi a mějte stále rovná záda. Tah byste měli cítit v tříslech a na vnitřní straně stehen.

 

Protažení přední strany stehen

Postavte se a jednou rukou se opřete o zeď. Pokrčte jednu nohu, přičemž pata směřuje nahoru k hýždím. Pokrčte i druhou nohu. Přitahujte patu k hýždím. Kolena držte stále u sebe. Tah byste měli cítit na přední straně stehen.

Protažení ohybače kyčlí, tedy bedrokyčlostehenního svalu

Ve výpadu posuňte jednu nohu dozadu. Přitom se koleno a nárt dotýká země. Koleno druhé nohy svírá úhel devadesát stupňů. Jednu ruku si položte o stehno nebo se může dotýkat země a druhou rukou vzpažte. Stehno a pánev tlačte k zemi a mírně dopředu. Tah byste měli cítit zejména v oblasti třísel.

 

Rotace v bederní páteři

Lehněte si na záda a propněte nohy v kolenou. Poté pokrčte jedno koleno, přitáhněte ho k hrudníku a uchopte ho protilehlou rukou. Koleno pomalu pokládejte na zem do rotace. Hlava, ramena a lokty jsou celou plochou na zemi. Můžete cítit tah v oblasti bederní páteře, hýždí či prsních sval.

Protažení hýžďových svalů

Posaďte se tak, že se levý kotník opírá o pravé koleno. Poté levou ruku položte na koleno a pravou zespoda na nárt levé nohy. Levou rukou tlačte ven a pravou k sobě do proti pohybu. Páteř je napřímená a hlava v prodloužení páteře. Měli byste cítit tah v oblasti hýžďových valů.

 

Protažení bederních vzpřimovačů

Lehněte si na záda a ruce dejte podél těla. Zvedněte obě nohy, rukama si podepřete bedra a špičky nohou položte na zem. Snažte se koleny dotknout země. Měli byste cítit tah v oblasti beder či celé páteře.

Protažení postranní povázky stehenní

Ze stoje překřižte vzad levou dolní končetinu, pravou mírně pokrčte v koleni a předkloňte se k levé noze. Pro větší tah na straně stehna postavte levou nohu na malíkovou hranu a levý bok lehce vytočte vpřed. Tah byste měli cítit na vnější straně stehna.

Protažení krční páteře

Pohodlně se posaďte. Jednu ruku položte na protilehlé ucho a veďte hlavu do úklonu. Druhá ruka se jakoby opírá o pomyslnou židličku. Brada je tažena ke krku. Tah byste měli cítit v oblasti horního trapézového svalu.

Celým dílem vás prováděla fyzioterapeutka olympioniků a mistrů světa Mgr. et Mgr. Tereza Beranová. Chcete se naučit, jak se efektivně protahovat po cyklistickém výkonu nebo byste rádi zlepšili svou fyzickou kondici? Využijte naše služby: 

Nezapomeňte sledovat naše novinky:

► Web: https://www.alltraining.cz/

► Facebook: https://www.facebook.com/alltraining.cz/

► Instagram: https://www.instagram.com/alltraining.cz/

 


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE