Amatérští závodníci bojovali o titul v Granfondu. Kollert dojel pátý

19.09.2022 | Marek Matějka, foto Filippo Tommasini, Ariel Wojciechowski

Amatérští závodníci bojovali o titul v Granfondu. Kollert dojel pátý

Vynikající páté místo vybojoval Michal Kollert na světovém šampionátu v Granfondu v italském Trentu. V kategorii mužů ve věku 34 až 39 let dojel blízko medailovým umístěním ve vrchařském závodě skončil pátý a porazil několik favoritů. Dominovali Italové.

Michal Kollert si místo na světovém šampionátu zasloužil svými výsledky na prestižních závodech pro veřejnost a maratonech. Vítěz českého i slovenského závodu L'Etape by Tour de France přijel do Trenta ve skvělé formě. Na vrchřské trati se dvěma dlouhými kopci bojoval až do posledních kilometrů závěrečného stoupání o medaili. Převahu měli domácí Italové, kteří nakonec získali první dvě místa. Vyhrál Francesco Figini s velkým náskokem přes tři minuty před krajanem Andreou Miottem. Brozovou medaili si odváží Belgičan Tim Alleman. Kollert dojel pátý s odstupem 5:20. Na Allemana ztratil 44 sekund a porazil obhájce titulu, bývalého profesionálního závodníka Johnnyho Hoogerlanda.

"Nakonec se mi podařilo vybojovat páté místo. Moc mě potěšilo, ze jsem na takto extrémním vrchařském okruhu jel o medaili až do úplnýho závěru," uvedl Kollert na svých sociálních sítích. "Italů bylo hodně, využívali toho a v údolí nám nastupovali a dvěma se podařilo ujet. Já si hlídal Hoogerlanda a Itala Elettrica, o kterém jsem věděl, že je spičkovej vrchař (4x celkový vítěz Maratona delle Dolomiti) a jeden z hlavních favoritů. V posledním kopci jsme jim nakonec ujeli na výkonnost. To mě potěšilo hodně, protože jsem to fakt nečekal. Nakonec samozřejmě zklamání, že medaile byla tak blízko a není, ale jsem spokojený!" 

Do Itálie vyrazilo více než 2 000 sportovců a přes 4 000 účastníků z 60 zemí celého světa.

Neděle v Trentu nabídla nejbohatší menu čtyřdenní akce: Mediofondo (86,8 km s 2 218 metry stoupání) pro vyšší věkové skupiny (muži od 60 let, ženy od 50 let) a Granfondo se 143,8 km a 3 900 metry stoupání, které přinesly dva a půl stoupání na vrchol trentinského velikána Monte Bondone. Na start obou závodů, které odstartovaly z Via Roberto da Sanseverino v 10 hodin, se postavilo celkem 1537 závodníků.

Přijeli všichni nejsilnější závodníci světových amatérských kategorií a výsledky to potvrdily. Nejrychlejší ze všech byl v Granfondu Rakušan Stefan Kirchmair (kategorie 19 - 34), který trať zvládl za 4 hodiny, 14 minut a 6 sekund. Kirchmair se již zařadil mezi nejsilnější světové granfondisty, když vyhrál letošní prestižní L'Etape du Tour s cílem na Alpe d'Huez.

V ženském závodě byla nejlepší Slovinka Laura Simenč (kategorie 19 - 34). Simenč, bývalá elitní atletka a nyní výzkumná pracovnice v oblasti veterinární virologie, se v letošní sezoně může pochlubit řadou vítězství, včetně závodu Granfondo Nove Colli na italské půdě.

V dalších kategoriích byli úspěšní především Italové: Francesco Figini (Granfondo 35-39), Giuseppina Michela Bergozza (Mediofondo 50-54), Olga Cappiello (Mediofondo 55-59), Giorgio Chiarini (Mediofondo 60-64), Silvano Janes (Mediofondo 65-69) a Silvano Assaloni (Mediofondo 80-84). Mezi slavnými závodníky byla také Francouzka Jeannie Longo, několikanásobná elitní mistryně světa, která získala další duhový trikot, když ve čtvrtek vyhrála individuální časovku své věkové kategorie.

Kompletní výsledky. 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste