Od počátku sezóny je závod Okolo Maďarska deklarován jako jeden z vrcholů celé sezóny nejen pro ATT Investments, ale pro celou českou kontinentální scénu.

Aktuálně máme v České republice tři Continental Teams a ty jezdí převážně závody dvojkové, tedy nejnižší kategorie UCI. Když už vyjedou na závod o kategorii výš, tedy tzv. jedničkové, jde už o nestandardní záležitost. Ale dostat se na závod ProTour, to už je pro kontinentální tým opravdovým svátkem. A právě Tour de Hongrie bude jediným závodem v celé letošní sezóně, kterého se zúčastní nějaký český kontinentální tým.

Upoutávce na tento závod se budeme věnovat v samostatném textu. Už teď ale můžeme prozradit, že se ho zúčastní devět World týmů a stejný počet ProTeams. A s nimi pouze tři Conti týmy, z nichž jedním je maďarský Epronex, a potom také národní výběr Maďarska. Účast ATT Investments je tedy jak vidno zcela mimořádná.

Pochopitelně roli při akceptaci zájmu ze strany pořadatelů sehrál vedle výkonnosti a dlouhodobého aktivního závodního projevu důležitou roli fakt, že tým angažoval jednoho z nejlepších maďarských závodníků současnosti Mártona Dinu (na titulním snímku).

Ten také bude lídrem týmu pro tento závod. Společně s ním budou o úspěch usilovat i Jakub Otruba, Daniel Turek, Matúš Štoček, Jiří Petruš a Pavel Kelemen.

Daniel Turek

Závod má pět etap, z toho tři mají vysoký potenciál skončit hromadným spurtem. A podle předběžné startovní listiny to vypadá, že se v Maďarsku sejde naprostá spurtérská špička reprezentovaná jmény jako je Fabio Jakobsen (Soudal Quick-Step), Dylan Groenewegen (Jayco AlUla), Sam Bennett (Bora-hansgrohe) atd. Pro tým a konkrétně Pavla Kelemena to tedy bude skutečná zkouška ohněm.

Dvě etapy, třetí a čtvrtou z celkového počtu pěti, situovali maďarští organizátoři do náročného kopcovitého terénu a obě budou mít cíl na vrcholu obtížného stoupání. Tady přijde na řadu šance pro vrchaře a jezdce na celkové pořadí. V týmu ATT Investments tedy především pro Mártona Dinu a Jakuba Otrubu.

Jakub Otruba

Dělat si naděje na nějaký pronikavý úspěch v mimořádné mezinárodní konkurenci včetně nejlepších světových týmů by zavánělo vzdušnými zámky, i když proč se takové myšlenky vzdávat ještě před započetím závodu a s definitivní platností.

Naším prvořadým cílem je dobrá prezentace týmu. To znamená aktivní pojetí závodu, chození do úniků a být prostě vidět. Lídry jsou Márton a Kuba a všichni uvidíme, jak se s mimořádnou konkurencí vypořádají. Umístění do TOP10 by bylo vrcholem našeho snažení. Do hromadných sprintů je připraven Pavel Kelemen, ale na startu bude skoro to nejlepší, co ve světě najdeme, takže je spíše otazníkem, jak se Pavel dokáže popasovat s těmi úplně nejlepšími,“ upřesnil cíle týmu sportovní ředitel Petr Kaltofen. 

Pavel Kelemen

Souběžně s maďarským etapákem pojede druhá skupina o nadcházejícím víkendu dvě jednorázovky v Dánsku Grand Prix Herning a Fyen Rundt-Tour of Funen (oba 1.2) a zbylá část šestnáctičlenného kádru absolvuje závod ŠKODA CUP Českého poháru v silniční cyklistice v Kyjově.

Od 17. do 21. května čeká šestici ATT Investments účast na prestižním lucemburském Fléche du Sud (2.2) a 21. května druhý výběr závod Rund um Köln, jednorázový závod kategorie 1.1, při němž poměří síly s šesti týmy z nejvyšší World úrovně. S těmito zahraničními závody termínově koliduje domácí etapák RBB Tour, kam tedy bude moci ATT poslat jen omezený počet závodníků.

Květnový program pak zakončí dva etapové závody, jedoucí se ve stejném termínu a začínající 25. května. Jednak tříetapový francouzský Tour de la Mirabelle (2.2) a jedničkový Tour of Estonia (2.1), který má etapy dvě.