Bauhaus vyhrál 1. etapu Tour Down Under. O pády nebyla nouze

18.01.2023 | Marek Matějka, foto Sirotti

Bauhaus vyhrál 1. etapu Tour Down Under. O pády nebyla nouze

Phil Bauhaus zvítězil v 1. etapě Tour Down Under po velmi dlouhém spurtu. Německý sprinter za sebou udržel favorita Caleba Ewana, který sice měl vysokou rychlost, ale také špatnou pozici. Alberto Bettiol udržel vedení v celkové klasifikaci.

150 kilometrů dlouhá etapa se startem a cílem v Tanundě byla hodně rychlá a tvrdá. Zejména pro oběti pádů, kterých nebylo málo. Do dlouhého úniku vyrazil jediný jezdec, Nans Peters (AG2R Citroen), a daleko před cílem byl dostižen. Na rychlostních prémiích probíhaly ostré souboje o bonusové sekundy do celkového pořadí, 4 sekundy získal Michael Matthews (Jayco AlUla), jeden z favoritů závodu, 2 sekundy sebral Ethan Hayter (Ineos Grenadiers).

Sestřih 1. etapy Tour Down Under: 

Luke Plapp (Ineos Grenadiers) byl nejaktivnější na vrchařských prémiích a dostal se do vedení této soutěže. Jinak však bylo jasné, že se bude dojíždět ve spurtu pelotonu. Do toho se nedostali někteří závodníci kvůli pádům. Patrick Bevin (DSM) odstoupil kvůli následkům pádu z kritéria Schwalbe Classic a Robert Gesink (Jumbo-Visma) byl sražen ze svého kola, udeřil se do hlavy a etapu nedokončil.

Tvrdý pád přišel i v posledním kilometru, v nájezdu do spurtu. Nejlepší pozici Matthews, který se však neustále otáčel za sebe, hledal Caleba Ewana (Austrálie) a nezareagoval dostatečně rychle na sprintujícího Phila Bauhause (Bahrain Victorious). Vysoký Němec udržel dobrou rychlost až na pásku a nechal za sebou Ewana, který se musel probíjet dopředu z nevýhodné pozice.

"Dnes to bylo strašně nervózní, hodně kluků bohužel spadlo," říká Bauhaus, který také skončil na zemi. "Spadl jsem dost ošklivě, byl to velký náraz, ale dokázal jsem se z toho vzpamatovat. Tým odvedl opravdu dobrou práci. V posledním kole jsme byli pořád vpředu. Na Schwalbe Classic jsem čekal moc dlouho, takže tentokrát jsem začal už 300 metrů před cílem. Bylo to opravdu těsné před Calebem Ewanem, ale jo, jsem moc šťastný."

Třetí skončil Matthews a připsal si další 4 bonusové sekundy. Díky nim se posunul na druhé místo celkového pořadí, ztrácí 6 sekund na vítěze prologu Alberta Bettiola (EF Education-EasyPost). 


Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE