BORA rozdělila Grand Tours. Buchmann na Giro, Kelderman na Tour

12.01.2021 | Marek Matějka, foto Sirotti, ASO / Fabien Boukla

BORA rozdělila Grand Tours. Buchmann na Giro, Kelderman na Tour

Lídři týmu BORA - hansgrohe na celkové pořadí už vědí, jak si rozdělí starty na třítýdenních závodech. Emanuel Buchmann poprvé vyzkouší Giro d´Italia a Wilco Kelderman míří na Tour de France.

Emanuela Buchmanna si tým BORA - hansgrohe střeží jako oko v hlavě. Německých závodníků s ambicemi na celkové pořadí na Grand Tours je málo. V současnosti dokáže uspět pouze právě Buchmann. Osmadvacetiletý cyklista byl v roce 2019 čtvrtý v celkovém pořadí Tour de France a o rok dříve dvanáctý na španělské Vueltě. Ale v roce 2020 se musel vyrovnat s velkým zklamáním, když na Critérium du Dauphiné spadl, zranil se a Tour objel se sebezapřením a bez výsledku.   

Buchmann už je naštěstí v pořádku a může naplno trénovat. Měl jsem delší přestávku, úplně jsem se uzdravil a s velkou motivací jsem začal trénovat už v polovině listopadu. Zranění se uzdravilo,“ říká Buchmann, který je v současnosti na týmovém soustředění týmu BORA - hansgrohe u jezera Garda na severu Itálie.   

Tour 2020 měla být jeho velkým závodem, cílem bylo skončit na pódiu, protože velmi vrchařská trať s minimem časovek mu přesně sedla. A ze stejného důvodu příští rok Tour vynechá. Časovky jsou totiž jeho slabou stránkou. A i když trať Gira ještě není známá, odhaduje se, že bude více pro vrchaře. Současný plán je zaměřit se na Giro. Trasa dosud nebyla představena, ale obvykle bývá velmi obtížná, taková byla v posledních několika letech. Rozhodli jsme se, že Tour s mnoha rovinatými etapami, časovkami a minimem horských dojezdů není nic pro mě. Na Giru mám větší šanci skončit na stupních vítězů nebo vpředu,“ vysvětluje Buchmann  

BORA - hansgrohe dlouhodobě touží po úspěchu německého cyklisty v celkovém pořadí Grand Tours. Kvůli tomu přijímá závodníky, kteří mají velký potenciál, ale na silnici doposud nezávodili. Například Bena Zwiehoffa, který přichází ze světa horských kol a Antona Palzera, skialpinistu a běžce. Jednodušší by asi bylo podepsat osvědčeného lídra na celkové pořadí, německý celek by na to měl, ale to by nebyl Němec a vyhrát Grand Tour s Němcem je cílem celé snahy. I když je nepravděpodobné, že by z Zwiehoffa byl druhý Egan Bernal a z Palzera nový Primož Roglič. 

Kvalitních německých závodníků má BORA - hansgrohe dostatek. Max Schachmann v loňském roce vyhrál Paříž - Nice a letos se to pokusí zopakovat: Prohlédl jsem si novou trať a je to dobrý závod s profilem velmi podobným loňskému. Pokusíme se obhájit vítězství." Také jeho krajan Lennard Kämna v loňské sezóně uspěl, vyhrál náročné etapy na Critérium du Dauphiné a Tour de France. Na Tour se vrátí také letos: „Určitě opět bude vrcholem sezóny. Zatím není jasné, jaká přesně bude moje role. Myslím, že se znovu zaměřím na vítězství v etapě.“

Zcela novou posilou je Wilco Kelderman, který se s týmem Sunweb rozloučil třetí místem na Giro d´Italia. Letos bude lídrem na celkové pořadí na Tour de France: „Tour je v plánu. Letos je v programu dost časovek, trasa závodu mi vyhovuje. Jestli budu stačit na top 5? Ano, myslím, že by to mělo být možné. Udělám vše pro to, abych byl na startu v nejlepší formě. Když jsem ve formě, dobré umístění v celkovém pořadí je určitě možné, ale zatím si neurčuji konkrétní číslo.“

BORA - hansgrohe nikdy na Tour nejede s jediným cílem a letos se na start, kromě Keldermana, postaví i sprinter Pascal Ackermann a také Peter Sagan. O etapy by měli usilovat i Schachmann a Kämna. „Rád jezdím na závody s více cíli, kde ve skutečnosti není jediný lídr. Pro každou etapu máte jiný cíl, což je dobré. Tour je největší závod roku, takže je vždy stresující. Myslím, že jsem na Tour připravený. Je to skvělá příležitost a těším se na ni,“ dodává Kelderman. 


  

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste