Boroš byl lídrem, ale souboj byl férový, říká Fiala o cyklokrosovém mistrovství

10.01.2022 | Libor Matějka, foto Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

Boroš byl lídrem, ale souboj byl férový, říká Fiala o cyklokrosovém mistrovství

Rozhodla o titulu mistry republiky v cyklokrosu taktika týmu Elkov - Kasper? Michael Boroš byl podle Otakara Fialy, sportovního ředitele Elkov - Kasper určeným lídrem, ale nakonec taktika finále mistrovského závodu moc neovlivnila.

Mistrovský závod byl pro televizní diváky zajímavý a napínavý do samotného konce, až do cílové pásky. Jakub Ťoupalík vedl po celý závod a vytvořil si velmi zajímavý náskok. Favorizovaný Michael Boroš se na startu závodu zdržel pádem a musel dojíždět nejdříve do skupiny pronásledovatelů a pak několik kol sólově stíhal svého nového týmového kolegu. Zdálo se, že zkušený Boroš mladičkého Ťoupalíka už nestihne dojet. Ale strhující závěr závodu vše změnil. Ťoupalík udělal v poslední písečné části závodu drobnou chybu, Boroš ze sebe vydal úplně vše, kolegu dojel a v cíli porazil. Byl to mimořádně zajímavý konec závodu, jaký cyklokrosový šampionát dlouho neviděl.

Jenže se brzo objevily pochybnosti, zda o výsledku nerozhodla taktika určená týmem Elkov - Kasper. V televizních záběrech se objevila ruka člena týmu Elkov - Kasper, který v posledním okruhu gestikuloval směrem k Ťoupalíkovi se dvěma zdviženými prsty. Byl závod ovlivněn taktikou? Dejme slovo tomu nejpovolanějšímu, trenérovi hradeckého týmu Otovi Fialovi: „Samozřejmě, že jsme měli před závodem týmovou poradu, proč bychom se jí měli vzdávat, je to součást cyklistiky. A bylo domluveno, že se Jakub Ťoupalík pokusí odjet od startu. Trochu proti taktice bylo, že startoval až ze čtvrté řady, ale povedlo se mu brzo dostat dopředu a získal slušný náskok."

„Naopak náš cyklokrosový specialista Michael Boroš zůstal v nezaviněném pádu a stálo ho dost sil, než se dotáhl na skupinu jezdící za Jakubem. Trochu technických problémů měl i Jakubův bratr Adam a také jemu trvalo nějaký čas, než se dotáhl do skupiny."

„Pochopitelně jsme nevěděli, jak na tom jsou naši soupeři a nechtěli jsme udělat hloupou chybu. Proto se také Boroš nesnažil dotahovat skupinu na svého týmového kolegu. Odjel ze skupiny až když si byl jist, že s ním soupeři nepojedou. Tím pochopitelně daroval další čas Jakubovi."

Ťoupalík získaného času využil velmi dobře a měl hodně blízko ke svému prvnímu titulu mistra republiky v cyklokrosu v elitní kategorii. Boroš stahoval, ale zdálo se, že ne dost rychle: „Mně osobně se moc nelíbilo, že potom jeli Boroš i Jakub Ťoupalík každý za své. Týmově výhodnější by byla jejich spolupráce, ale Jakub se svého náskoku nechtěl vzdát. Chápu to, ale při silničním závodě by to nebylo dobré. Ano, v cyklokrosu je trochu snadnější udržet se sám v čele, každý jede víc za sebe, ale pokud by u nás byla silnější konkurence, tak to mohla být taktická chyba. Především na tak rychlé trati, která byla v Kolíně," vysvětluje Fiala.

„V pronásledující skupině zůstal jen Adam Ťoupalík a toho jsme museli trochu popohnat dopředu. Až potom odjel, to už jsme chápali, že mohou všichni tři vzdorovat ostatním. A taky to dopadlo v náš prospěch. Jenže to jistě víte až na konci závodu, nevíte jak na tom jsou soupeři před startem a taktiku musíte tvořit předem."

Pochopitelně určitá dominance vede k negativním reakcím fanoušků, což se dnes odráží především na sociálních sítích. A kritiku si hradecký tým Elkov - Kasper odnáší často. I když využívá svých taktických možností zcela standardně: „Michael Boroš byl logicky určen lídrem týmu, jeho hlavní disciplínou je a bude cyklokros, na koho jiného jsme měli sázet? Bylo to nejlepší týmové rozhodnutí, nebyla jiná varianta. Vývoj závodu dal velkou příležitost Jakubovi a můžeme po závodě konstatovat, že si to opravdu rozdali na férovku a fanoušci cyklistiky i cyklokrosu nebyli o nic ochuzeni, nebyli podvedeni. Ten poslední okruh kolínského závodu byl opravdový a férový."

Michael Boroš do Elkov - Kasper přestoupil na začátku tohoto roku a zůstat by měl nejméně do světového šampionátu v Táboře v roce 2024. To je jeho dlouhodobý cíl. V posledních letech sice udržel pozici jedničky v na české cyklokrosové scéně, ale v zahraniční konkurenci si pohoršil. Pomůže mu přestup do silného silničního týmu ve výkonnostním růstu? „Ano, věřím tomu. Určili jsme mu už na podzimu přípravu, trénoval a trénuje ve Španělsku, odlétá jen na závody, tak jako třeba Belgičané," přibližuje Fiala Borošův způsob přípravy.

„Pochopitelně si všímám jak trénují i světoví cyklokrosaři, s kterými se setkáváme na soustředěních ve Španělsku," zmiňuje Fiala. (z osobního archivu Oty Fialy)

Mistrovství republiky jel z plného tréninkového nasazení a myslím, že byl i trochu za hranou. Takže nyní může bez výčitek odpočívat a ladit, jezdit do rychla a s chutí závodit," dodává k současné fyzické připravenosti devětadvacetiletého závodníka. „V létě mu scházely především etapové závody, závodní nasazení v několika se opakujících dnech, bez toho ani cyklokros nejde dělat. Neměl etapové závody v týmu, etapové závody nejezdí ani cyklokrosová reprezentace. Vůbec to nechápu, že takto šla dělat cyklistika. Bohužel výsledky tomu odpovídaly." 


Libor Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


kolojede
O tom, že byl těsně před cílem vydán zřetelný pokyn, kdo má vyhrát není pochyb. Tomu, že si to rozdali na férovku snad nemůže nikdo věřit. Jak je to divácky sportovní, je na posouzení každého. Z pohledu světových závodů to ČR neprospělo, protože výsledky současných účastníků jsou více méně právě tou pouhou účastí a nová krev by reprezentaci jen a jen prospěla.
10.01.2022 20:46:06
Luk
Naprostý souhlas, tady je jen foto, ale z videa je i patrná nejprve ukázaná dvojka, pak pokyn rukou ke zpomalení a pak znovu dvojka i následné otočení hlavou Toupiho k přikazujícímu...
10.01.2022 21:31:41
Daniel
Po sezoně bych měl tip na redaktora aby rozebral českou účast na SP s výsledky - protože se obávám že slabší účast snad hystorie nepamatuje... K sobotnímu mistrovi je škoda se vyjadřovat - pro většinu místem není a tečka - zhořkne mu titul podél trati v příští sezoně ....
10.01.2022 21:33:04
piratelu
Zajímalo by mě jak by se nadnárodní tým Elkov k titulu vyjadřovalkdybyby tam ta TV kamera nebyla... Podle mě je to celé k blití... Prostě musel vyhrát Boroš...
10.01.2022 22:18:32
Olin
Věřte si čemu chcete, já jsem to viděl. Ruka týmu je jedna věc, závodník druhá věc. Ta důležitější věc v tomto případě. A to bylo vidět.
10.01.2022 22:21:15
kolojede
Naše silniční týmy nestojí o to, aby jejich závodníci tříštili svojí aktivitu do jiných disciplín ať už je to cyklokros, dráha nebo MTB. Pokud to už nastane, je to v případě, že tým má o tohoto závodníka zájem a uchlácholí ho, že mu umožní se věnovat i další disciplíně. Je to ale jen přechodný stav, protože veškerá příprava a závodní program je pochopitelně směřován na silnici a další disciplína sice není úplně zakázána, ale prostě na ní nezbyde čas. To se týká závodů, trénink další disciplíny je v zásadě vyloučen. Pro tým je to samozřejmě velká zátěž materiálová ale především personální a organizační o kterou žádný tým nestojí. Pokud ale, jen tak mimochodem, závodník v jiné disciplíně uspěje, nebo dříve uspěl, pak je to příjemným a velmi důrazně zveřejňovaným reklamním krokem. Toto pochopitelně má dopad na disciplíny jako je cyklokros a dráha. A z toho vyplývá další, jaké by to bylo "neštěstí", kdyby závodníci přijeli z opačném pořadí. Jak by byl pak prezentován cyklokrosový "mistr" ČR v nadcházející silniční sezoně, která je u něj na rozdíl od povinného vicemistra sázkou do loterie
11.01.2022 9:59:14
Luk
Angažování Boriho je sňatkem z rozumu, bez dresu Elkovu by mistrem nebyl, Ťoupalíci by se typickou "Fialovinou" , Štyby by mohl dlouze vyprávět , jak 2 hradečáci umí porazit jednoho, na první místo v cíli zaručeně dostali. A na druhou stranu je Bori už nyní nejobětavější superdomestik v kontinentálních evropských závodech, kdy se první 2 hodiny, na víc nemá, maximálně obětuje pro tým, při krizi české cyklistiky takové závoďáky Fiala na trhu těžko sežene, čli jsou spokojeni oba, vše ostatní, co se nám snaží mediálně podsouvat, je mlha...
11.01.2022 16:19:21