Bouhanni doufá v nový začátek

25.11.2019 | Marek Matějka, foto Sirotti

Bouhanni doufá v nový začátek

V roce 2014 byl Nacer Bouhanni nejnadějnějším sprinterem světa. Ve 24 letech vyhrál tři etapy na Giru a dvě na Vueltě. Zdálo se, že další velká vítězství budou rychle přibývat, jenže s přestupem do Cofidisu se vše zkomplikovalo. Nyní doufá v nový start kariéry v Arkéa - Samsic.

Nacer Bouhanni začal svou profesionální kariéru v týmu FDJ v roce 2011 a brzo začal sbírat vítězství. V roce 2012 se stal francouzským mistrem, o rok později vyhrál etapu Paříž - Nice, další rok bral tři etapy na Giro d´Italia a dvě na Vueltě. V dresu FDJ získal 30 profesionálních triumfů, ale cítil se vedením nedoceněný. Marc Madiot, ředitel celku FDJ, totiž měl v sestavě ještě jednoho talentovaného sprintera, Arnauda Démara a podle Bouhanniho, dostával Démare více příležitostí. 

Mít Démara a Bouhanniho v jednom týmu nedělalo dobrotu a Madiot si celkem bez většího rozmýšlení vybral Démara. Nacer Bouhanni tím ale škodný nebyl. Konkureční Cofidis mu nabídl pozici hlavní hvězdy a lídra a k tomu jeden milion eur ročně. V té době byl Bouhanni nejlépe placeným závodníkem druhé divize. 

Začátek angažmá v Cofidisu byl docela slibný, Bouhanni vyhrál v roce 2015 jedenáct závodů, další rok přidal dalších jedenáct vítězství, ale to hlavní se nedařilo. Cofidis toužil po vítězství v etapě Tour de France. Jenže v roce 2015 odstoupil kvůli zranění už v páté etapě a další rok na start ani nenastoupil. A důvod byl poněkud bizarní, ale pro Bouhanniho typický. Zranil se při potyčce s opilým mužem v hotelu. Noc před francouzským šampionátem. 

Že je Bouhanni horká hlava se už dávno vědělo. Ale velké problémy tím teprve začaly. O rok později objel Tour celou, ale neprosadil se, jeho nejlepším výsledkem byla dvě čtvrtá místa. Objevovaly se zprávy o konfliktech uvnitř týmu, Bouhanni měl velmi špatný vztah s novým šéfem Cofidisu Cedricem Vasseurem a v letech 2018 a 2019 se na Tour už nedostal. Loni získal šest vítězství, včetně etapy na Vueltě a dokázal, že stále má velký talent, ale letos už si nepřipsal žádný závod. 

Odchod z Cofidisu byl nevyhnutelný. Ale Bouhanni našel nové angažmá rychle, ujal se ho tým Arkéa - Samsic. "Byl jsme v kontaktu i s jinými týmy, ale rozhodl jsem se jít do Arkéa - Samsic, protože jsem měl vždy dobrý dojem z Emmanuela Huberta (ředitele týmu, pozn. redakce). Zlepšuji se v prostředí, které mi dodává důvěru," vysvětluje Bouhanni.    

"Chci obrátit list a soustředit se na další kapitolu. Mým hlavním cílem je znovu vyhrávat a to co nejdřív. Po letošní chudé sezóně je to moje hlavní priorita," dodává. Sezónu by měl začít na Okolo Saúdské Arábie, chystá se také na Milán - Sanremo, kde už dokázal dojet čtvrtý, šestý a osmý. K vítězství zde měl už několikrát dost blízko.  

Arkéa - Samsic prochází velkými změnami. Odešel André Greipel, nahrazuje ho Nacer Bouhanni a vrací Dan McLay z EF Education First a nováčkem je také další rychlý závodník Thomas Boudat. Podle Emmanuela Huberta je pro úspěch týmu zcela zásadní mít dobré sprintery, protože ti podle něj sbírají 80 procent všech vítězství.   

"V minulosti dokázal, že ví, jak vyhrávat závody a nebyly to malé závody," chválí Hubert Nacera Bouhanniho. Jsem si jist, že s nám bude znovu vyhrávat. On, Dan McLay, Thomas Boudat a Bram Welten podle mě dosáhnou příští rok ve spurtech skvělých věcí."  

Záležet ale bude i na vztazích Nacera Bouhanniho s vedením týmu, s personálem a týmovými kolegy. V obou předešlých angažmá to neskončilo nejlépe. Bude to v Arkéa - Samsic jiné? 


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


piratelu
hmmm. ten arab je za zenitem..
25.11.2019 20:58:06