Byla relegace Vivianiho oprávněná?

14.05.2019 | Marek Matějka

Byla relegace Vivianiho oprávněná?

Elia Viviani protnul cílovou pásku třetí etapy Giro d´Italia v Orbetellu na prvním místě, ale o několik minut později byl odsunut na konec pelotonu a vítězství připadlo Fernandu Gaviriovi. A názory na incident se u různých lidí hodně liší.

Elia Viviani zahájil svůj sprint velkým vybočením doleva, čímž málem shodil Mattea Moschettiho, mladého spurtera týmu Trek - Segafredo. Moschetti dokázal na Vivianiho pohyb zareagovat a zpomalil. Podle rozhodčích to bylo jednoznačné porušení pravidel a Vivianiho relegovali na konec hlavní skupiny, udělili mu pokutu a odebrali padesát bodů ze soutěže o fialový trikot. Postupovali podle pravidel a snadno své rozhodnutí obhájí a pokud máme odpovědět na otázku z nadpisu, pak ano, relegace Vivianiho byla oprávněná. 

Sám Viviani byl rozhodnutím rozhodčích rozčílen, ale udržel nervy a neřekl nic nevhodného nebo unáhleného. Po verdiktu rozhodčích nemluvil s novináři vůbec a zmizel v autobusu svého týmu. Až později vydal Deceuninck - Quick-Step tiskovou zprávu, kde se k věci vyjádřil i Viviani: "Jsem zklamán tímto rozhodnutím. Včera (v neděli, pozn.) jsem udělal v závěru chybu a dnes jsem byl soutředěný, abych udělal všechno správně. A jak můžete vidět, všichni sprinteři dojeli do cíle za mnou. V cíli byl silný protivítr, a proto jsem začal sprintovat později. Byl jsem šťastný, ale pak přišlo to rozhodnutí a jediné co můžu dělat, je soustředit se na další spurt." 

Elia Viviani opouští cílový prostor

Jenže to Viviani ještě nevěděl, že mu rozhodčí odečetli padesát bodů z bodovací soutěže, kterou loni vyhrál. "Jak můžu takovou ztrátu dohnat?," ptal se později. Rozhodčí však nemohli konat jinak, při relegaci na konec skupiny se automaticky odečítají i body, je to součást trestu, podle pravidel UCI. 

Názory na spurt se značně liší. Závodníci Deceunincku s tím pochopitelně nesouhlasí, na sociálních sítích se rozčiloval například Florian Senechal, samozřejmě se ozval také Patrick Lefevere: "Směšné rozhodnutí." Vivianiho se ale zastal i Fernando Gaviria: "Elia je skvělý chlap, vždy férový. Je těžké slavit něco takového. Ten pohyb doleva udělal bez úmyslu, prostě jen sprintoval. Pro mě je jasným vítězem dnešní etapy. Je mi ho líto."  

Také Robbie McEwen, bývalý špičkový sprinter a současný televizní komentátor s rozhodnutím rozhodčích nesouhlasí. A koneckonců ani Matteo Moschetti by Vivianiho netrestal: "Takto se prostě někdy ve spurtu jezdí."

Jiní špičkoví sprinteři minulosti mají opačný názor. "Rozhodčí rozhodli správně. Vivianiho manévr neměl zlý úmysl, ale byl proti pravidlům. Chtěl vyhrát za každou cenu," říká Mario Cipollini. A souhlasí i Alessandro Petacchi a Davide Cassani, současný trenér italského národního týmu. 

Pro Vivianiho je nyní nejvíce nepříjemná ztráta bodů. Po třech etapách má -32 body. Vedoucí Gaviria má 58 bodů, celkem tedy Viviani ztrácí 90 bodů. Viviani je jedním ze sprinterů, který měl původně v plánu Giro dokončit. Hodně jeho soupeřů odstoupí před posledním týdnem, kvůli přípravě na Tour de France. Pravděpodobně Gaviria, také Démare a možná i Caleb Ewan. Pascal Ackermann se na Tour nechystá, takže by Giro měl dokončit. Před Vivianim vede o 82 body, je nyní on favoritem na zisk fialového trikotu?

Foto Bettini, Sirotti


 Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


George
Tady je diskuze jako cyklo na seznam.cz...žádná.no za to mohou redaktoři a chyby v přihlašování...Elia může být rád,že nikdo nespadl...to by skončil úplně...a to ještě chyběli Mark Cav a Naser Bou...to by byly"fofry"
14.05.2019 16:58:08
K2.40
Diskuze žádná - skoro. Je to taky zaviněno strukturou stránek. Neš´tastné Vyskakování reklam na celou plochu a než se člověk dostane konečně k diskuzi, ztratí chuť na cokoliv. Tvůrce stránek by se měl zamyslet. Všechno je velice nepřehledné
14.05.2019 18:23:09
Nik RC
Vážení diskutující, děkujeme za vaše příspěvky. V poslední době se snažíme přenést diskuzi k článkům spíše na sociální sítě, což u RoadCycling.cz představuje facebookový profil. Diskuze pod články spíše upadají a na RC byly často napadány nevhodným způsobem některými čtenáři. Také nemáme žádné informace, že by se něco dělo s přihlašováním. Pokud máte s přihlašováním problém, informujte nás, prosím. A co se týče reklamy, je to jediná možnost, jak redakci a web zachovat. Nemáme žádný jiný příjem. Do formátu 800x600 se snažíme dávat pouze a jen reklamu na cykloprodukty či pozvánky na závody a je velmi jednoduché ji křížkem zavřít či přeskočit. Věřte, že se strukturou stránek zabýváme stále. Pokud máte nějaké konkrétní připomínky, co je špatně, případně co bychom měli udělat, budeme rádi, když nám napíšete - info@roadcycling.cz. Pěkný den
14.05.2019 18:55:54
George
Ogaři redaktoři OK...tady se přihlásím hned(ne jak na seznamu.cz musím už měsíc 10x a ještě chyby písmen)...reklamy bejt mohou,ale ne co 10 sec. po jejín zrušení...a příspěvky...?...půl národa jezdí na nějakým kole...ale to neznamená,že ho zajímá něco navíc...závody apod...hlavně čučet do mobilu(už i na kole !)
14.05.2019 20:47:34
KKK
jste nejlepsi web a ctu Vas rad. kazdy soudny clovek pochopi ze bez reklamy to nejde, pokud neni prijem treba od prispevku ctenaru :-) ...a plati pravidlo, ze pochvalu vam na internetu nikdo nenapise, zatimco stezovani a negativni prispevky jsou na dennim poradku. dokaz. tak se drzte. JK
19.05.2019 10:09:29