Být jediným lídrem na Tour bude jednodušší, myslí si Vingegaard

27.12.2022 | Marek Matějka, foto Pauline Ballet/A.S.O.

Být jediným lídrem na Tour bude jednodušší, myslí si Vingegaard

Zatímco letos byl oficiálně pouze zastupujícím (a nakonec vítězným) lídrem, v příští sezóně se Jonas Vingegaard vydá na Tour de France jako jasná jednička týmu Jumbo-Visma. Bude si muset poradit bez Primože Rogliče, který měl velkou zásluhu na jeho vítězství. Bez Slovince bude tým o něco slabší, ale Vingegaard ví, že Rogliče přemlouvat nemůže.

Před startem letošní Tour de France byla hierarchie v týmu Jumbo-Visma jiná než teď. Vingegaard sice na Tour nastupoval v pozici obhájce druhého místa a byl ve skvělé formě, ale nizozemský celek chtěl dát šanci i staršímu a zkušenějšímu Rogličovi. Po Tour se situace změnila zcela zásadně. Vingegaard získal vítězství, Roglič skončil kvůli zranění a od té doby je Dán jedničkou týmu, což se projevilo při skládání závodního programu na sezónu 2023. 

Vingegaard bude jediným lídrem na Tour a Roglič se vrátí na start Giro d'Italia a pokusí se poprvé vyhrát. Vingegaard je s tímto rozdělením spokojený, na Tour se chtěl samozřejmě vrátit, jen to tentokrát bude bez Rogliče, který mu opakovanými útoky v etapě  na Col du Granon pomohl unavit Tadeje Pogačara. Bez Rogliče to však může být v něčem i snazší. „Má to své výhody i nevýhody. Ale být jediným kapitánem by mohlo být tak nějak jednodušší. Nemusím myslet na nikoho jiného než na sebe. Letos jsem se musel zamyslet nad rozdělením vedení a posoudit, co je pro nás oba nejlepší. Teď už musím myslet jen na sebe,“ říká Vingegaard pro Ekstra Bladet. 

„Loni jsme přišli na to, jak Pogačara porazit. Známe jeho silné stránky a oblasti, ve kterých ho Jonas převyšuje. Na Tour se vrátíme s jasným plánem a věříme, že s Jonasem můžeme opět usilovat o žlutý dres,“ řekl Zeeman na prezentaci týmu. Mít Rogliče po svém boku jako oddaného domestika by pro Vingegaarda bylo samozřejmě nejlepší, ale to není možné. „Bez Rogliče to bude úplně jiné. Je to fantastický jezdec, ale myslím si, že je tak dobrý, že mu musíte dát šanci v závodech, které chce. A chce jet Giro d'Italia. Bylo by tedy divné nutit ho jet Tour,“ říká Dán.

Vedení týmu Jumbo-Visma má poměrně těžký úkol vybalancovat ambice svých nejlepších závodníků. Nizozemská sestava je objektivně nejlepší na světě a to zejména díky trojici Vingegaard - Roglič - Van Aert. Vítěz Tour má samozřejmě svá privilegia, pro každý tým je vítězství na Tour de France nejdůležitější. „Ale jsme tři jezdci, kteří jsou na vrcholu hierarchie. Nejsem král, který řídí ostatní. Všichni tři bychom měli být spokojený,“ vysvětluje Vingegaard.

A spokojený bude, když kromě Tour de France bude moci dělat lídra i na dalších závodech, zejména týdenních etapácích. „Ještě jsem se nepokusil vyhrát týdenní etapový závod, tak bych chtěl.“ Zmiňuje závody Paříž-Nice a Okolo Baskicka, oblíbené kratší etapáky Primože Rogliče. Sezónu zahájí na španělském etapovém závodě Gran Camiño (23. 2. - 26. 2.). 


 

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste


Podporují nás

ActiveTour
BikeTour
Canyon
Continental
Cratoni
Cube
CYKLOŠVEC
Cyklotrener
Ekoi
ENDORPHINE
ENDURA
Equator
ESI
Fanatik
Flashsport
ForBikes
Fulcrum
HJC
Kalas
Knog
Kolokram
Koloshop
LETAPE
Lapierre
LOOK
MOJEKOLO
Penco
ProgressCycle
ROUVY
Santini
Schindler
SPKOLO
Tubolito
Veloklasik
ZOOKEE