Caleb Ewan chce vyhrát etapy na všech Grand Tours

11.01.2021 | Marek Matějka, foto ASO / Pauline Ballet

Caleb Ewan chce vyhrát etapy na všech Grand Tours

Jeden velký cíl má Australan Caleb Ewan před letošní sezónou. Chce vyhrát aspoň jednu etapu na všech třech Grand Tours v jednom roce. To dříve dokázali jen tři závodníci.

Caleb Ewan se od přestupu do týmu Lotto Soudal řadí k nejlepším sprinterům světa. Drobný Australan s korejskými kořeny vyhrál za dvě sezóny 17 závodů, z toho 5 etap na Tour de France a 2 etapy na Giro d´Italia. Už v roce 2015 vyhrál etapu na Vueltě, takže patří k aktivním závodníkům, kteří vyhráli aspoň jednu etapu na všech Grand Tours. Teď má před sebou jeden ještě mnohem méně častý cíl, vyhrát etapu na všech Grand Tours v jednom roce. 

„Mým velkým cílem je vyhrát etapu na každé Grand Tour,“ říká Ewan v rozhovoru pro CyclingPro.net. Pokud vyhraji etapu na Giru, budu pokračovat na Tour a na Vueltu. Pokud se mi nepodaří vyhrát na Giru, možná nebudu startovat na Vueltě,“ vysvětluje. Ewan zahájí sezónu v únoru na Kolem Valencie. Potém bude pokračovat na UAE Tour, Tirreno - Adriatico, Milán - Sanremo, Scheldeprijs, Giro d´Italia, Tour de France a Vueltu.

Pouze třikrát se v minulosti stalo, aby jeden závodník vyhrál v jedné sezóně etapy na všech třítýdenních závodech. V roce 1956 Miguel Poblet, v roce 1958 Pierino Baffi a v roce 2003 Alessandro Petacchi. V posledním případě to byl stěží překonatelný výkon. Petacchi před 18 lety vyhrál 6 etap na Giru, 4 etapy na Tour a 5 etap na Vueltě. Celkem tedy stěží uvěřitelných 15 etap.

Trasa Giro d´Italia a Vuelty je zatím neznámá, ale Ewan se nebojí, že by potenciální náročnou a horskou trať nezvládl: Obvykle hory zvládám dobře. Nikdy jsem neskončil mimo časový limit. Trasu Gira zatím neznáme, ale pokud budu mít v posledním týdnu málo šancí vyhrát, pravděpodobně závod ukončím předčasně.“ Tento systém je mezi sprintery poměrně oblíbený. Když je závodní kalendář normální, spousta rychlých závodníků objede pouze polovinu Gira a začne se připravovat na Tour de France. Ta je pro Ewana hlavním cílem sezóny.

Australan patří k nejrychlejším mužům v pelotonu a v belgické sestavě Lotto Soudal našel potřebnou podporu a odměňuje se spoustou vítězství nejvyšší úrovně. Pro Lotto je nejdůležitějším závodníkem, protože je spolehlivý. Lídrem bude také na Sanremu, kde v roce 2018 skončil druhý. Byl po 300 kilometrech nejrychlejším mužem pelotonu, ale až za Vincenzem Nibalim. „Když budu realista, Milán - Sanremo je jediný monument, který mohu vyhrát. Je těžké se na tento závod připravit, ale udělám pro to maximum. S jezdci jako jsou Wout van Aert, Julian Alaphilippe a Arnaud Démare to nebude snadné,“ vyjmenoval Ewan tři bývalé vítěze první monumentální klasiky sezóny. 


    

Marek Matějka
Všechny články autora


Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste