Čeští ultrasportovci Peggy Marvanová a Pavel Palocný vystartovali do třetího Everestingu

31.05.2021 | TZ organizátoři akce

Čeští ultrasportovci Peggy Marvanová a Pavel Palocný vystartovali do třetího Everestingu

V pondělí 19. 4. zahájili Peggy a Pavel první Everesting (na vybraném vrcholu či stoupání nastoupáte pěšky, běžmo či na kole výšku Mt. Everestu, 8848 metrů). V průběhu výzvy s názvem Korona Himálaje má dvojice v plánu zdolat na silničních kolech převýšení všech čtrnácti osmitisícovek.

Prvním vrcholem, do kterého se pustili, byl věhlasný alpský Zoncolan. "Cesta zatím byla protažená až na vrchol. I tak nás ale toto stoupání stálo hodně sil, především kvůli velké zimě,“ svěřují se. Projekt chtěli uskutečnit v období, kdy se jiné závody ruší kvůli koronavirové situaci. "Jen co se vrátíme, věříme, že budeme stát na startu nějakých našich plánovaných závodů,“ vysvětluje Peggy, proč vystartovali v tomto ročním období.

V Alpách to není takto z jara ideální kvůli množství sněhu a letos je ho navíc neobyčejně mnoho. Průběh jejich výstupu je proto vskutku dramatický. “Čekali jsme, že nám počasí bude do projektu házet vidle. To bylo jasné od samého začátku. Proto ostatně máme nějakou časovou rezervu," upozorňuje Peggy. Základní myšlenka projektu byla jeden den jet Everesting a dva dny mít pauzu na přesun, regeneraci a práci. Teď už dvakrát museli čekat o den déle, protože je počasí nahoru nepustilo. "Cesta před startem 2. Everestingu na Passo di Falzarego se během noci pokryla sněhem a ledem. Do dalšího dne to ale zase odtálo,“ líčí Pavel.

Symbolika projektu Korona Himálaje s korunou Himálaje je bližší, než si původně mysleli. Riziko omrzlin i tady může být veliké, když se opakovaně v mrazu řítíte z kopce rychlostí 50 km/h a klesáte v třeba i 1000 výškových metrů. Při výjezdech a sjezdech z Passo di Falzarego proto dvojice musela dát v průběhu noci dvě rozmrazovací zastávky, než byli schopni zase sednout na kolo. “Pohybem už jsem se zahřát nedokázala, neměla jsem sílu,“ přiznává Peggy. Naštěstí takovou zastávku pravidla umožňují. Spát je však zakázáno. 

gallery

Dokud to půjde, jdeme do toho. Naše cesta má dobročinné i výzkumné cíle. Chceme svým výkonem poukázat na výkony dětí, které v životě bojují na maximum každý den. Jsou to neuvěřitelné příběhy, které máme za cíl podpořit. My bojovat nemusíme, ale chceme! Oni potřebují naší pomoc a my si ji pro ně přejeme. Cílem je vybrat 250.000 Kč na neurorehabilitační léčby,” vysvětluje Peggy. 

Ve výzkumné části se jejich cesta zabývá měřením dopadu extrémního vytrvalostního výkonu na lidský metabolismus, konkrétně na hospodaření těla se sacharidy.

Jedou dál… v úterý večer vyrazili do třetího Everestingu na Passo Pordoi

"Sledujeme počasí, objíždíme horská stoupání, která nám veřejnost vybrala v prvotním hlasování, a propočítáváme. Jsme odhodlaní a nevzdáváme to. Pravdou ale je, že takhle těžké jsme to nečekali. Ujet Everesting v zimě je mnohem náročnější než v létě. Tělo spotřebuje spoustu energie na zahřátí,“ doplňují.

Dvojice vyrazila na Passo di Pordoi. Podle předpovědi by měli mít k dispozici jeden den dobrého počasí, než bude následovat několik dní sněžení. Na online mapě se můžete podívat, jak jim to šlape.

Navíc můžete i soutěžit

Na svých sociálních sítích spustili první soutěž o proteinové jídlo Sens. Myšlenka tohoto jídla vyrobeného z cvrččího proteinu je zaměřená na šetrnost k planetě. Peggy a Pavel navíc upozorňují, že soutěží bude mnohem více. "Máme domluvenou spoustu krásných cen od partnerů. Máte se na co těšit, sledujte naše profily a zůstaňte s námi.

Více najdete na sociálních sítích Pavla (Instagram / Facebook) a Peggy (Instagram / Facebook)

Projekt Korona Himálaje:

Start: 19. dubna 2021

Délka: 42 dní (6 týdnů)

Web akce a základní informace

Mapa, na které je možné Peggy a Pavla sledovat.Mohlo by vás zajímat


Diskuze k článku

Pro přidávání příspěvku se prosím přihlaste